Přestaňte lechtat své děti! Proč to škodí a co jim hrozí?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
22. června  2019 
 06:00

Lechtání považuje spousta rodičů za super zábavu, při které se dítě směje, až skoro nemůže dýchat. A rodiče pokračují, protože se domnívají, že se to dítěti moc líbí. Ovšem existují vědecké důkazy, které prokazují pravý opak. Lechtání může být škodlivé! Odborné studie ukazují, že pouze dvaatřicet procent respondentů uvedlo, že mají radost z lechtání. Je tedy normální děti lechtat?

Analýzy z různých studií, které byly provedeny na tohle téma, jasně ukazují, že by rodiče měli na lechtání zapomenout a najít jiný způsob, jak s dětmi blbnout. To, že se při lechtání dítě chechtá, neznamená, že si to taky užívá. Děti, které jsou obzvláště lechtivé, se nemůžou přestat smát, dokud je lechtáte. A můžou lechtání doslova nenávidět, i když se při tom smějí. Jenže jde o reflexní smích, který dává rodičům iluzi, že z toho má dítě opravdovou radost. Kdepak.

Studie, kterou prováděli vědci na kalifornské univerzitě už před několika lety, zjistila, že lechtání nevytváří takové šťastné pocity, které vznikají, když se člověk směje třeba nějakému vtipu. Lechtání jen vytváří iluzi, že se smějeme štěstím.

Výchova podle skandinávských rodičů! Co bychom se od nich mohli naučit?

Výchova podle skandinávských rodičů! Co bychom se od nich mohli naučit?

Každá kultura má své vlastní výchovné metody, které nemusí být vždy dobré. Ovšem naopak mohou být někdy tak skvělé, že bychom si z nich měli vzít příklad.…celý článek

Lechtání je podle odborníků navíc způsob, jak prosadit svou dominanci. Osoba, která lechtá, ztrácí sebeovládání a boj o získání kontroly může být pro dítě ponižující a taky v něm může zanechat nepříjemné vzpomínky na celý život. Když lechtají dospělí dítě, většinou se chtějí bavit, ale to neznamená, že výsledek nebude škodlivý. Z pohledu dítěte nechtěné lechtání posiluje myšlenku, že dospělý má právo dělat s tělem dítěte to, co ono nechce.

Richard Alaxander, profesor evoluční biologie na University of Michigan, potvrzuje, že lechtání je forma dominance a smích, který při něm vzniká, je evoluční způsob, jak projevit submisivitu. Lechtání je podle něj forma mučení. Však také během panování dynastie Han v Číně lechtání fungovalo jako způsob, jak mučit šlechtu a jak velmi rychle dosáhnout u lechtaných osob určitých cílů. Lechtání bylo též populární v Japonsku, kde pro něj vytvořili dokonce slovo kusuguri-zeme, což znamená doslova „nemilosrdné lechtání“.

Výchova bez křiku? Zkuste to jako matky Eskymačky! Co dělají jinak?

Výchova bez křiku? Zkuste to jako matky Eskymačky! Co dělají jinak?

Eskymačky, nebo lépe řečeno Inuitky (Inuité jsou skupina domorodých obyvatel severní části Ameriky, tedy Aljašky, Kanady a Grónska a severovýchodní…celý článek

Vernon R. Wiehe z University of Kentucky studoval asi 150 dospělých, kteří byli v dětství zneužíváni svými sourozenci. Mnoho z nich uvedlo lechtání jako nejčastější typ fyzického zneužívání. Studie dospěla k závěru, že lechtání může vyvolat extrémní fyziologické reakce, jako jsou zvracení či ztráta vědomí.

Dítě, které rodiče lechtají, nemusí mít dostatek síly rodičům sdělit, aby přestali. Bohužel lechtání může způsobit záchvaty nekontrolovatelného smíchu, který je těžké zastavit. Takový smích může dospět až do okamžiku, kdy lechtaná osoba nemůže dýchat a nemůže ani říct, že se nachází v obtížné situaci. Něco, co začalo jako zábava, může tedy skončit jako zdravotní komplikace! Přitom existuje spousta jiných způsobů, jak se bavit. Pokud už chcete dítě polechtat, nejprve se ho zeptejte. Nebo raději zvolte jiné prostředky pro fyzický kontakt. Dotyk je velmi důležitý, potřebujeme ho, abychom prospívali. Ovšem nemusí to být zrovna lechtání!

 

Pozor, dítě, které vyděšeně křičí ze spaní, nikdy nebuďte! Víte, co jinak hrozí?

Pozor, dítě, které vyděšeně křičí ze spaní, nikdy nebuďte! Víte, co jinak hrozí?

Konečně spí, říkáte si. Když najednou se ozve strašný křik. Tak strašný, že máte pocit, že vašemu dítěti někdo ubližuje. Možná ano, ale ve snu. Nedokáže…celý článek

 

Tohle by tátové měli dělat s dcerami každý den! Proč je to důležité?

Tohle by tátové měli dělat s dcerami každý den! Proč je to důležité?

Je něco lepšího než táta, který miluje svou dceru? Možná táta, který se o svou dceru opravdu zajímá a obdivuje ji. Často se otcové moc o výchovu nezajímají,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku