Výchova podle skandinávských rodičů! Co bychom se od nich mohli naučit?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  21. června  2019 
   06:00

  Každá kultura má své vlastní výchovné metody, které nemusí být vždy dobré. Ovšem naopak mohou být někdy tak skvělé, že bychom si z nich měli vzít příklad. Skandinávští rodiče jsou skvělými vzory. Jejich děti jsou obecně poslušnější a rodiče nejsou v napětí. Jejich priority a rovnováha dělají dětem dobře a taky jim to umožňuje, aby si užívaly každý okamžik svého života naplno.

  Tyto metody a pravidla, které fungují ve Skandinávii, byste mohli okamžitě bez mrknutí oka používat. Některé z nich možná i znáte, jen je nepraktikujete nebo vám dělá problém je skutečně zakomponovat do výchovy. Jakých deset pravidel vyznávají rodiče ze severských zemí? Jsou to tahle!

   

 • Nekupují dětem moc hraček

  Autor: iStock

   

  Skandinávské mámy i tátové se domnívají, že jejich děti se hůře soustředí na cokoli, včetně učení, když mají až moc panenek nebo autíček. Malé množství hraček jim dává možnost využívat více svou představivost a ocenit to, co už doma mají.

   

  Máma rekordmanka! Porodila dítě nejrychleji na světě! Kolik minut jí na to stačilo?

  Máma rekordmanka! Porodila dítě nejrychleji na světě! Kolik minut jí na to stačilo?

  Australanka Mary přivedla svého syna na svět během pouhých dvou minut! Jde o vůbec nejrychlejší a nejkratší porod, jaký byl kdy lékaři zaznamenán!…celý článek

 • Podporují touhu po sebevyjádření

  Autor: istock

   

  Na dětském hřišti ve Skandinávii prý nikdy neuvidíte, že by nějaká matka křičela na své dítě: „Nechoď tam, ušpiníš si tričko!“ Skandinávští rodiče podporují nutkání svých dětí vyjádřit se a vyzkoušet si, co chtějí. Mají dovoleno dotknout se špinavého kamene, který je celý od bahna, nebo skočit do louže a pocákat se od hlavy až k patě. Děti mají možnost hrát si tak, jak se jim líbí, bez omezení.

 • Chodí s dětmi ven, i když je ošklivé počasí

  Autor: iStock

   

  V norštině mají jedno slovíčko – friluftsliv, což doslovně znamená „volný vzduch“. Jinými slovy – je to schopnost zastavit se a užívat si přírody a okolní krásy. Dnes tohle slovo odkazuje na určitou filozofii, která je pro severskou kulturu společná. Vědci tvrdí, že tento přístup pomáhá snižovat stres, zlepšovat naše vztahy s příbuznými a zvyšovat hladinu endorfinů, které jsou zodpovědné za pocit štěstí. No a dobré počasí je navíc pro Skandinávce vzácné. Lidé se proto nebojí špatného počasí, prostě si obléknou něco teplého a jdou ven. Navíc věří, že špatné počasí pomáhá imunitnímu systému, aby byl silnější.

   

  Výchova dříve a dnes. Tohle si myslí babičky, tohle matky! Kdo má pravdu?

  Výchova dříve a dnes. Tohle si myslí babičky, tohle matky! Kdo má pravdu?

  Názory na výchovu dětí se skutečně nemusí ani trochu shodovat s názory předchozí generace matek. A od nepaměti existovalo přirozené napětí mezi generacemi.…celý článek

 • Nezapomínají na roli otce v rodině

  Autor: iStock

   

  Tátové jsou podle Skandinávců zodpovědní za všechny každodenní povinnosti, a to i díky vládním programům, které povzbuzují otce k tomu, aby chodili na rodičovskou dovolenou. V Norsku trvá otcovská dovolená 6 měsíců, v Dánsku 4 měsíce a ve Švédsku 3 měsíce. A jsou placené! Tyhle dobré podmínky samozřejmě povzbuzují otce, aby trávili víc času se svými dětmi. V důsledku toho se podílejí větší měrou na jejich výchově a neexistuje u nich žádná předpojatost či neodpovědnost podle patriarchálních principů.

 • Chtějí, aby si děti sport vychutnaly

  Autor: iSTock

   

  Děti začínají v dětství s řadou sportovních aktivit. Skandinávští rodiče své děti samozřejmě podporují, ale neposuzují výsledky a nekontrolují „vhodnost“, či "nevhodnost" toho či onoho druhu sportu. Naopak chtějí, aby si děti sport užily a bavil je. Pokud chce dcera s nadváhou dělat gymnastiku, její rodiče nebudou proti a podpoří ji i trenér!

   

  Slavné hvězdy, které nikdy nechtěly děti! Proč? Tohle jsou matky generace NoMo

  Slavné hvězdy, které nikdy nechtěly děti! Proč? Tohle jsou matky generace NoMo

  Spousta žen se cítí naštvaně, když jim někdo předhazuje, že mateřství je povinnost. Generace NoMo – No Mother – opakuje ale pořád dokola, že mateřství…celý článek

 • Fyzické tresty jsou tabu

  Autor: iStock

   

  V roce 1979 se Švédsko stalo první zemí na světě, kde se zakázaly fyzické tresty doma i ve škole. Všechny spory se musí vyjednávat jinak než tímto druhem trestu. Když někdo vidí, že nějaký rodič fyzicky napadl dítě, a to i mírným způsobem, může zavolat policii. V tomto případě může být dítě posláno do jiné rodiny a rodič může být odsouzen. Pokud soud prokáže, že rodiče pravidelně několik let trestají fyzicky své dítě, mohou být odsouzeni až na 1,5 roku vězení.

 • Nedodržují genderové stereotypy

  Autor: istock

   

  Když se dítě narodí, jeho rodiče neřeší pohlaví a nekupují mu růžové, nebo modré oblečení. Děti se oblékají do neutrálních barev. A je to vlastně celkem i praktické. Tohle oblečení může zdědit další dítě, které přijde na svět. Rodiče taky nekupují hračky s ohledem na pohlaví svých potomků – jednoduše proto, že nechtějí zakládat žádné stereotypní genderové role. Skandinávci mají taky genderově neutrální mateřské školy, kde děti nejsou vychovávány podle pohlaví.

   

  Co synům neříkáme, ale měli bychom? Tohle všechno potřebují slyšet!

  Co synům neříkáme, ale měli bychom? Tohle všechno potřebují slyšet!

  Kolikrát přemýšlím o tom, jestli jsem pokaždé říkala svým třem synům to, co jsem měla. Co jsem považovala za správné, aby věděli. Jako malá holka jsem…celý článek

 • Učí děti, aby milovaly své tělo

  Autor: iStock

   

  Skandinávští rodiče dovolují, aby jejich děti pobíhaly po dvorku nahé. No, to by v USA možné nebylo ani náhodou! Natož pak někde na pláži nebo na koupališti. Neříkají svým dětem, že nahota je špatná a odpuzující. Učí je, aby milovaly své tělo, ať je, jaké je.

   

 • Učí, aby byly děti nezávislé

  Autor: iSTock

   

  Skandinávské matky a tátové dávají přednost tomu, aby se jejich děti rozhodovaly o věcech, které již rozhodnout můžou samy. Mohou samy dělat domácí práce, mýt nádobí, vysávat, uklízet hračky a knížky a pomáhat při vaření. Rodiče sice vědí, že by to udělali lépe, ale samostatnost dětí je pro ně důležitější než dokonalý výsledek.

   

  Finové na to přišli! Co se jim osvědčilo na šikanu ve školách?

  Finové na to přišli! Co se jim osvědčilo na šikanu ve školách?

  Případů šikany stále přibývá. Se šikanou se podle průzkumů setkaly dvě čtvrtiny žáků prvního stupně a dvě třetiny z druhého stupně. Nejčastějšími typy…celý článek

 • Nepřetěžují své děti

  Autor: istock

   

  Skandinávci mají takzvané „volné rodičovství“. To znamená, že jim nezáleží na tom, aby dítě během týdne zvládlo pět různých kroužků a dva z nich třeba v jeden den. Rodiče si cení času, který mohou strávit se svými dětmi. Podle skandinávské filozofie by měly děti mít dostatek volného času samy pro sebe, kdy nemusí nic dělat, jen si můžou hrát. Rodiče se domnívají, že právě to pomáhá dětem rozvíjet důležité dovednosti, řídit emoce a rozvíjet představivost.

   

  Jaké rady ve výchově se osvědčily švédským rodičům? Podívejte se na VIDEO:

  5 rad, které se osvědčily švédským rodičům • VIDEO: 

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku