Tohle by tátové měli dělat s dcerami každý den! Proč je to důležité?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  15. května  2019 
   06:00

  Je něco lepšího než táta, který miluje svou dceru? Možná táta, který se o svou dceru opravdu zajímá a obdivuje ji. Často se otcové moc o výchovu nezajímají, protože nemají ponětí, jak to dělat a kde začít. Můj táta mi dal všechno to, co by každá dcera měla od otce dostat. A jsem na něj pyšná a jsem ráda, že takový byl. Díky němu jsem i taková, jaká jsem. Jaká pravidla by měli otcové dcer dodržovat, aby zabránili výchovným chybám?

  I tátové jsou při výchově dcer důležití a někdy možná víc než mámy. Někteří odborníci na lidskou duši dokonce tvrdí, že vztah mezi dcerou a otcem je určující pro její život a zejména pak partnerské vztahy. Psycholožka Suzanne Fieldsová říká, že otec utváří dceřino očekávání, jak by měl jednat muž. Držel ji táta za ruku, když se učila chodit? Pomáhal jí bojovat s násobením? Dával jí najevo náklonnost přirozeně? Objímal ji? Dával jí prostor pro to, aby zkoušela věci sama? To všechno v dcerách zůstává navždy. Co by tedy měli tátové dělat?

   

 • Trávit s dcerami čas

  Autor: iStock

   

  To je ta nejlepší rada pro každého tátu, který chce být dobrým otcem. Začněte od prvního dne, kdy se narodila. Měňte jí plenky, berte ji do náruče, vyrazte s ní s kočárkem na procházku, hrajte si s ní, čtěte jí pohádky, diskutujte, až bude větší. Prožívejte s ní dobrodružství každý den.

   

  Puberta dívek stále častěji začíná už v osmi letech. Proč?

  Puberta dívek stále častěji začíná už v osmi letech. Proč?

  Děti, které se do puberty dostávaly už před desátým rokem života, tu byly vždycky. Poslední roky jich však přibývá, zejména mezi dívkami. A ne, nemohou…celý článek

   

 • Uvařit jí, vytřít podlahu nebo umýt nádobí

  Autor: iStock

   

  Ne že by muži nevařili, naopak – mezi muži bývají nejlepší kuchaři. V rodinách ale obvykle vaří matky. Takže ukazujte dcerám, že je jedno, jestli jste táta nebo máma, ale že i vy dokážete nejen uvařit, ale taky vzít mop do ruky a vytřít nebo pověsit prádlo. Dcery musí vidět, že i muži můžou dělat všechny tyhle práce a že to je naprosto normální. Totéž platí i pro hry – nestyďte se a klidně si hrajte s dcerou a panenkami společně. Štěstí dcery je důležitější než jakékoli stereotypy.

 • Odpovídejte na všechny její otázky

  Autor: iStock

   

  Zapomeňte na frázi: "Zeptej se mámy." I táta by měl umět odpovědět na otázky, které mu dcera položí. Copak je to tak těžké, odpovědět? A když nevíte, hledání odpovědi je pořád lepší než neříct nic. Můj táta mi vždy na všechny mé všetečné otázky odpovídal – a že jich bylo! A cením si toho, že když neznal odpověď, chlapsky to přiznal a hledali jsme ji spolu.

   

  Ani kluk, ani holka. Zpěvačka Pink vychovává dceru i syna bezpohlavně. Není jediná!

  Ani kluk, ani holka. Zpěvačka Pink vychovává dceru i syna bezpohlavně. Není jediná!

  Legendární zpěvačka má kariéru delší než dvě desetiletí. Stejně tak dlouho šokuje svými liberálními názory. I proto se zřejmě rozhodla, že své dvě…celý článek

   

 • Nevyhýbejte se „dětským“ povinnostem

  Autor: iStock

   

  Ani žena, která porodila vaši dceru, není vševěd a neumí hned všechno napoprvé. I ona se musí učit být matkou. Stejně tak vy. Takže se neochuzujte o šanci vyměnit plenku, nosit dítě, krmit ho (pokud máma nemůže kojit) nebo dělat cokoli jiného, co vám připadá nepříjemné.

 • Naučte ji hrát fotbal

  Autor: iStock

   

  Nebo cokoli jiného, co máte rádi vy sami. Bude hrdá a bude mít pocit, že má oproti ostatním holkám výhodu. Když má její otec koníčky, když miluje svou práci a naučí ji to taky, tak tyhle kvality dcera přijme za své a jednou bude taky hledat věci, které bude milovat.

   

  Žádný úsměv ani pohled do očí? Tři varovné signály autismu u batolat!

  Žádný úsměv ani pohled do očí? Tři varovné signály autismu u batolat!

  Na úvod dobrá a špatná zpráva. Výzkumy jasně ukazují, že včasná diagnostika je nesmírně důležitá pro výrazné zlepšení chování a stavů, které jsou obvykle…celý článek

 • Nabídněte své ženě pomoc – nečekejte, až vás sama požádá

  Autor: iStock

   

  Novopečené mámy velmi často nevědí, jak požádat o pomoc, a někdy ani nechápou, že pomoc potřebují. To je okamžik, kdy byste měli začít jednat. Neptejte se, jestli by s něčím nepotřebovala pomoct, udělejte to sami od sebe. Zůstaňte s dítětem, dopřejte své ženě čas na sprchu nebo na to, aby si zašla k lékaři či ke kamarádce. Pokud se nezačnete aktivně podílet na životě své dcery právě teď, vždycky zůstanete osobou, která bude pouze tátou na víkendy.

   

 • Zatančete si s ní dřív než na svatbě

  Autor: iStock

   

  Táta je první muž v životě dívky. A pokud se o dceru budete dobře starat, bude se starat dobře i sama o sebe. Podle psychologů si pak bude podvědomě hledat někoho, s nímž se bude cítit bezpečně, stejně jako s vámi. Ne vždy to samozřejmě klapne, ale pravděpodobnost je skutečně vysoká.

   

  Pozor, dítě, které vyděšeně křičí ze spaní, nikdy nebuďte! Víte, co jinak hrozí?

  Pozor, dítě, které vyděšeně křičí ze spaní, nikdy nebuďte! Víte, co jinak hrozí?

  Konečně spí, říkáte si. Když najednou se ozve strašný křik. Tak strašný, že máte pocit, že vašemu dítěti někdo ubližuje. Možná ano, ale ve snu. Nedokáže…celý článek

 • Buďte tátou celý týden, nejen v sobotu a neděli

  Autor: iStock

   

  Jistě, chodíte do práce, ale to vaše žena možná taky. Přesto je s dcerou každý den. Možná máte pocit, že když se vrátíte večer z práce, nezbývá už žádná energie na to, abyste byli tátou. Ale ani vaše žena nemá energii na rozdávání. Otcovství je stejně jako mateřství z valné většiny práce. Tak své dceři věnujte každý den aspoň chvíli.

   

 • Když půjde dcera s mámou plavat, běžte taky

  Autor: iStock

   

  Nebo cokoli jiného. Nestyďte se za to, že tam nejsou další tátové. To je jejich problém. Je důležité, abyste se jako táta účastnil i takových akcí, jako je plavání v bazénu. Vedle toho, že budete vědět, jaká je velikost nohy vaší dcery nebo jejího oblečení, budete znát i další drobnosti, to je velmi užitečné.

   

  Co synům neříkáme, ale měli bychom? Tohle všechno potřebují slyšet!

  Co synům neříkáme, ale měli bychom? Tohle všechno potřebují slyšet!

  Kolikrát přemýšlím o tom, jestli jsem pokaždé říkala svým třem synům to, co jsem měla. Co jsem považovala za správné, aby věděli. Jako malá holka jsem…celý článek

   

 • Učte ji sebeovládání a disciplíně

  Autor: iStock

   

  A i podle psychologů jsou hry mezi otci a dcerami velmi důležitými momenty v jejich životě. Obecně prý dcery otce více poslouchají než matky a jejich pravidla více respektují. Možná je to z důvodu genderových rozdílů nebo i kvůli tomu, že otcové přece jen tráví doma méně času.

   

 • Nestyďte se ji políbit nebo obejmout

  Autor: iStock

   

  Nebojte se vypadat sentimentálně, vyjádření vašich pocitů je dobré pro psychické zdraví. Vaše i dceřino. Reagujte na její úspěchy tak, jak vám to říká vaše srdce, a nikoli na základě genderových stereotypů. Není nic špatného na tom, když se vám dcera vrhne kolem krku a obejme vás. Vraťte jí to a nestyďte se!

   

 • Dělejte i věci, které nevyžadují nutně fyzickou sílu

  Autor: iStock

   

  Otcové jsou obvykle považováni za osoby, které mohou otevřít nemožné nebo zvednout ze země něco extrémně těžkého. Ve skutečnosti je však rozsah otcovských kvalit mnohem širší – nebo by měl být. Proč byste nemohl s dcerou na očkování vy a utěšovat ji tam? Proč byste nemohl vybírat hračky s dcerou v obchodě vy? Proč byste ji nemohl krmit vy? Neexistuje žádná věc, kterou by táta taky nemohl dělat.

   

 • Noste ji na ramenou

  Autor: iStock

   

  Dělejte to, dokud ještě není moc těžká nebo moc dospělá. Nestyďte se vzít dceru na záda. Odborníci prokázali, že spojení otce s dcerou je tímto způsobem silnější. A věřte, že tuhle "zátěž" si budete pamatovat pořád. 

   

  Proč je důležité mít tátu? Podívejte se na VIDEO:

  Proč je důležité mít tátu... • VIDEO: 

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: Ivana Ašenbrenerová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku