Kolik tekutin děti denně skutečně potřebují? Nepřehánějte to | Supermámy

Kolik tekutin děti denně skutečně potřebují? Nepřehánějte to

I malé děti se mohou naučit pít na žízeň vodu, i když někdy to chce opakované nabízení
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
20. července  2016 
 06:00

Voda je jednou z nejdůležitějších živin v těle. Můžeme vydržet šest týdnů bez jídla, ale bez vody to nedokážeme déle než týden. Jak na tom jsou s pitným režimem české děti? Katastrofálně, až pětině totiž hrozí dehydratace! Na druhou stranu někteří rodiče je prolévají až příliš, a to také není dobře. 

Většina dětí (65 procent) pije, až když pocítí žízeň. Každé páté dítě se po ránu nenapije vůbec, více než desetina dětí se napije pouze třikrát denně nebo ještě méně. Přes 90 procent dětí pije hlavně slazené nápoje. A téměř polovině školních dětí hrozí dehydratace, jak naznačují výsledky studie AquaLife Institutu, která se zaměřila na význam příjmu tekutin u dětí. Potřeba tekutin je u nich totiž vyšší než u dospělých a na nedostatek reaguje jejich organismus citlivěji.

Pozor! Dětská pitíčka jsou plná cukru • VIDEO: 

Denní množství tekutin, které dítě potřebuje, závisí na mnoha faktorech, jako je věk, hmotnost a pohlaví. Stejně tak je zapotřebí brát v úvahu i okolní teplotu, vlhkost, úroveň fyzické aktivity a celkový zdravotní stav. Myslete i na to, že pokud se mluví o tekutinách, nemluví se jen o vodě, kterou dítě vypije přímo – ale také o tekutinách obsažených v ostatních potravinách. Děti od 1 do 3 let by měly vypít asi 1,3 l tekutin denně, což zahrnuje i 350 ml mléka a dalších tekutin, jako jsou polévky, čerstvé džusy a jiné. Nejlepším způsobem, jak kontrolovat, zda vaše batole a předškolák dostatečně pijí, je kontrolovat barvu jejich moči. Pokud pijí děti dostatečně, moč bude světlá nebo bezbarvá.

FOTOGALERIE: TIPY aneb jak děti naučit pít

Takže pokud například dvouleté batole vypije denně tři litry tekutin, protože miluje mléko, kakao i sladká pití a rodiče mu je dopřejí v domnění, že čím více tekutin, tím lépe, je to špatně. Přetěžuje si totiž ledviny. 

Nezapomínejte na ranní dávku tekutin!

Víte, že děti, které pociťují žízeň, pijí méně často než ty, které pijí, aniž by čekaly, až je donutí žízeň? Právě pravidelnost v příjmu tekutin je klíčová. Podle lékaře Petra Tláskala z pražského Motola je nejhorší vynechat tekutiny po ránu – a je to horší než vynechat snídani. „Nepravidelnost je hlavní příčinou, proč se u dětí objevuje dehydratace, a to i v případě, kdy za celý den vypijí dostatečné množství tekutin. Jako největší chyba se jeví vynechat nápoje ráno a dopoledne, což bohužel dělá celá pětina dětí,“ říká lékař. Děti by tedy měly po ránu přijmout z nápojů i potravin asi 250 ml vody, za celé dopoledne pak 400 ml vody.

Sladké limonády? Na nich pitný režim nestavte

Přes 90 procent dětí pije slazené limonády pravidelně, třetina pak více než dvakrát týdně, každé dvanácté dítě pije limonádu dokonce každý den. Naopak mléka i minerálky podle  Tláskala některým dětem úplně chybí. Pro malé děti (a vlastně i pro nás dospělé) je nejvhodnější kvalitní voda a středně mineralizované či ředěné ovocné džusy. A ještě jedna rada, zejména teď v létě. Pro tělo je nejlepší přijímat tekutiny o teplotě kolem 16 °C, tedy ne vychlazené ani ledové.

Jak dopadly ovocné sirupy, z kterých rodiče připravují pití pro děti? • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Natočila srdceryvný vzkaz novorozenému synovi. Pak chlapečka dala k…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku