Ukazuje porodní váha dítěte, jak velké a tlusté jednou bude?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  8. února  2017 
   06:00

  Před padesáti lety bylo spíše vzácností, když se narodilo dítě, které by mělo přes čtyři kilogramy. Dnes to není nic neobvyklého a čím dál víc se rodí děti s vyšší porodní hmotností. Pravdou ale také je, že rozpětí hmotnosti novorozence může být poměrně velké. To je dnes mezi 2800 až 4000 gramy. Jak to ale je, pokud jde o porodní hmotnost dítěte a jeho budoucí váhu?

 • Co všechno určuje porodní hmotnost?

  ....

  Cílová porodní hmotnost miminka závisí na spoustě faktorů, mezi ty nejdůležitější patří průběh gravidity, výživa matky a také genetické dispozice rodičů. V plné síle se projeví až v prvních měsících a letech života dítěte. Nicméně porodní váhu spíš ovlivňuje maminčina životospráva a případné nemoci v průběhu těhotenství (například cukrovka může způsobit větší váhu miminka). Jak říká porodník Michal Koucký, váha plodu je z naprosté většiny dána geneticky, a to nejen vlivem rodičů, ale taky vlastním genetickým růstovým programem. Už v okamžiku splynutí vajíčka a spermie je jasné, jak bude růst plodu probíhat.

 • Vitaminy pro těhotné a vyšší porodní váha?

  ....

  Pokud jde o vliv užívaných vitaminů v těhotenství, tento vliv nebyl nikdy prokázán a podle porodníka Michala Kouckého je to nesmysl. Porodní váha dětí se zvyšuje v posledních letech všude na světě a podle jeho názoru to souvisí se zlepšením životní úrovně populace. Někteří odborníci ale tvrdí, že vitaminy sice nepůsobí na vyšší porodní hmotnost dítěte, ale můžou zvýšit chuť k jídlu, díky čemuž si na otesánka „zadělat“ můžete.

   

  Za dětskou obezitu nemůže fast food, ale rodiče. Jak je na tom vaše dítě? • VIDEO: 

 • Vyšší porodní váha = obezita v budoucnu?

  ....

  Samotná porodní hmotnost není prediktivní faktor do budoucnosti, ale mohou to být příčiny, které ke konkrétní hmotnosti vedou. „Nízká porodní hmotnost, nedonošenost, která může ovlivnit psychomotorický vývoj, infekce plodu, poruchy placenty, cukrovka matky a další faktory,“ vyjmenovává dětská lékařka Marta Šimůnková. Docent Libor Vítek ovšem ve své knize Jak ovlivnit nadváhu a obezitu, tvrdí, že vysoká porodní váha zvyšuje zhruba dvojnásobně riziko vzniku obezity v dospělosti. Na druhou stranu je to ale také nízká porodní váha, která bývá doprovázená rychlou akcelerací růstu v raném věku. „Za kritický věk pro riziko vzniku obezity v dospělosti se považuje čtvrtý až sedmý rok dítěte, protože v této době dosahuje BMI fyziologicky nejnižších hodnost během celého života. Proto i vyšší BMI v tomto věku je významným rizikovým faktorem rozvoje budoucí obezity,“ uvádí docent Vítek.

   

  Těhotná ve 20, 30, 40 letech: V čem se to liší a jak se mění rizika

  Těhotná ve 20, 30, 40 letech: V čem se to liší a jak se mění rizika

  Mít dítě může být hezké ve dvaceti i ve čtyřiceti, stejně jako mohou ve dvaceti i ve čtyřiceti letech provázet těhotenství různé obtíže. Každopádně…celý článek

  Mohou děti jíst chia semínka? Ano, ale jen malé množství

  Mohou děti jíst chia semínka? Ano, ale jen malé množství

  Chia semínka (semena šalvěje hispánské) jsou velmi populární zdravou potravinou s exotickými jihoamerickými kořeny. Je to trochu móda, ale zdravá zřejmě…celý článek

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku