Velký test: Podívejte se, kolik cukru obsahují dětské ovocné nápoje!

 • Sdílej na facebooku
  17. září  2015 
   06:00

  Pokud chcete dětem kupovat něco zdravého, určitě jim nekupujte dětské ovocné nápoje. Nebo mezi nimi hodně dobře vybírejte. Pomoci vám v tom může srovnávací test, v němž jsme ve spolupráci s iniciativou Vím, co jím hodnotili patnáct výrobků podle toho, kolik obsahují cukru a jaká je jejich energetická hodnota. Ukázalo se, že malá lahvička dětského pití běžně obsahuje pět kostek cukru a některé výrobky také sedm nebo dokonce deset. Navíc výrobci často používají nevhodný glukózo-fruktózový sirup, který je přímou cestou k obezitě. 


 • Klamně vzbuzená důvěra

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy

  Nutriční terapeutka Alexandra Košťálová z iniciativy Vím, co jím rozhodně rozmlouvá rodičům, aby podlehli dojmu, který se snaží výrobci vyvolat. "Pitíčka pro děti se prodávají ve velice lákavých obalech, mnohdy s populárními postavičkami. Ty v dětech i rodičích vzbuzují důvěru, že nic nevhodného nekupují," řekla s tím, že opak je pravdou. Poukázala na to, že jediná lahvička pití často obsahuje tolik cukru, kolik může dítě sníst za celý den - nesmělo by si tak dát už žádnou sladkost, ale třeba ani ani ovocný jogurt nebo ovoce, v němž je cukr také. 

 • Jak to dopadlo, aneb kolik cukru nápoje obsahují

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Dětem včetně batolat pitíčka chutnají. Není divu, jde většinou o neperlivé nápoje připomínající chutí vodu se sladkou šťávou. Jenže stačí se podívat na to, kolik cukru pití obsahují, a všechny další výhody, jako že například neobsahují umělá barviva nebo že jsou doplněná vitamíny, okamžitě padají. 

  V testu jsme sledovali jednak energetickou hodnotu v přepočtu na sto mililitrů nápoje, což ukázalo, který nápoj je ze všech nejsladší. Tady to vyhrál (nebo spíše prohrál) nápoj Sponge Bob s energetickým obsahem 210 kJ/100 mililitrů. Mimochodem, to je stejné jako limonády, kterým se mnoho rodičů vyhýbá. 

  Těsně za ním s prakticky stejnou energetickou vydatností skončil nápoj Hello Kitty a džus Cappy Junior. Ty obsahují 10 gramů cukru v jediném deci. 

 • Přepočteno na obsah cukru

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Při hodnocení jsme se zároveň zaměřili na to, kolik nápoje obsahují kostek cukru v jednom balení. "Vyšli jsme z toho, že když dítě nápoj dostane, většinou ho vypije celý," vysvětluje použití tohoto ukazatele poradkyně Alexandra Košťálová. 

  Tady dopadl nejhůře citrusovo-mrkvový nápoj Rauch o objemu 330 mililitrů, v němž je podle výpočtu cukru v množství odpovídající deseti kostkám. O moc lépe nedopadl například nápoj Grand Mix s devíti kostkami - ten je sice slazen ovocným cukrem, ale je doslazen glukózo-fruktózovým sirupem, který se dává do přímé souvislosti s epidemií dětské obezity. 

  Pro srovnání, dvě deci džusu obsahují ekvivalent pěti kostek cukru. 

 • Kolik energie děti potřebují

  Kolik by toho mělo vaše dítě denně vypít?
  Kolik by toho mělo vaše dítě denně vypít?
  Autor: Foto: Martin Pekárek

  Denní energetický příjem dítěte předškolního věku by měl činit 6600 až 7500 kilojoulů. Přičemž pouze deset procent z toho by měly tvořit cukry.

  V této souvislosti je zajímavé podívat se, kolik je v jedné lahvičce pití energie. Nejvíce jí obsahuje třetinka nápoje Grand Mix, v němž je 620 kilojoulů. Naopak, třičtvrtě litrovka nápoje Korunní neobsahuje vzhledem k tomu, že není ochucená ni doslazená, ani kilojoul - přestože také láká na barevný obal s pohádkovým motivem. 

  Celkem dobře dopadla hrušková Dobrá voda a nápoj Bobík Isoline, které neobsahovaly ani tři kostky cukru v balení. 

  Většina nápojů však v jediném balení obsahuje 400 až 500 kilojoulů, což je dost na to, že jde pouze o nápoj. 

  Iniciativa Vím, co jím a piju je součástí globálního programu The Choices Programme, který umožňuje spotřebitelům lepší orientaci v nabídce potravin. Program vznikl na základě výzvy Světové zdravotnické organizace a Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Právě tyto organizace upozornily na vybrané živiny, jejichž nadměrná konzumace výrazně zvyšuje riziko vzniku civilizačních chorob.

 • Sport Aqua: 5,5 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  500 ml - 375 kJ na balení

  4,4 g cukru/100 ml

  75 kJ/100 ml

  5,5 kostek cukru/balení

  Nápoj neobsahuje žádné ovoce, je doslazený glukózo-fruktózovým sirupem. Energetická hodnota na 100 ml je spíše nižší. 

 • Sponge Bob: 7,4 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  250 ml - 525 kJ na balení

  11,8 g cukru/100 ml

  210 kJ/100 ml

  7,4 kostek cukru

  Sycený, tedy mírně perlivý nápoj, bez ovocného podílu, výrazně sladký, v přepočtu na spíše menší balení jeden z nejsladších v testu. 

 • Relax multivitamin: 6 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  200 ml - 414 kJ na balení

  12 g cukru/100 ml

  207 kJ/100 ml

  6 kostek cukru

  Pitíčko obsahuje glukózo-fruktózový sirup a cukry pocházející z ovocných koncentrátů, neobsahuje žádnou užitečnou vlákninu. 

   

 • Rauch: 10 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  330 ml - 666,6 kJ na balení

  11,7 g cukru/100 ml

  202 kJ/100 ml

  10 kostek cukru

  Balení obsahuje 38,5 gramů cukru, tolik je ho například ve třech a půl pomerančích. Pokud si dítě tohle pití dá, naráz přijme celou doporučenou denní dávku cukru. 

 • Kubík: 7,5 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  300 ml - 582 kJ na balení

  10,1 g cukru/100 ml

  194 kj/100 ml

  7,5 kostek cukru

  Nápoj obsahuje 3,6 gramů vlákniny, což je jeho výhodou. Zároveň je však příliš sladký. Je z mrkvového protlaku a ovocných koncentrátů, ovšem oslazený. 

 • Jupík Funny Fruit: 5 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  330 ml - 336,6 Kj na balení

  6 g cukru/100 ml 

  102 kJ/100 ml

  5 kostek cukru

  Patří k nápojům průměrně doslazovaným, nicméně obsahuje i nevhodný glukózo-fruktózový sirup. 

 • Krteček: 6,25 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  250 ml - 425 kJ v balení

  10 g cukru/100 ml

  170 kJ/100 ml

  6,25 kostek cukru

  Nápoj částečně z ovoce a částečně z glukózo-fruktózového sirupu, neobsahuje vlákninu ani vhodnější složité cukry. 

 • Hello Kitty: 7,5 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  250 ml - 517 kJ v balení

  12 g cukru/100 ml

  207 kJ/100 ml

  7,5 kostek cukru

  Sycená ochucená  a vzhledem k množství hodně sladká voda, bublinky snižují citlivost chuťových receptorů, a na zahnání pocitu žízně tak stačí menší množství nápoje. To je tady sice paradoxně vhodné, vzhledem k tomu, o jak sladké pití jde, ale obecně to je na škodu. Tento typ nápoje nejde znovu uzavřít. 

 • Dobrá voda: 2,5 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  250 ml - 177,5 kJ v balení

  4,1 g cukru/100 ml

  71 kJ/100 ml

  2,5 kostek cukru

  Slabě mineralizovaný nápoj, neperlivý, obsahuje pouze cukr, žádná jiná sladidla. Cukr je v přijatelném množství. 

 • Asterix: 6 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  250 ml - 425 kJ v balení

  10 g cukru/100 ml

  170 kJ/100 ml

  6 kostek cukru

  Obsahuje něco málo přes šest kostek cukru na balení, což je poměrně dost i vzhledem k tomu, že jde o poměrně malé balení. Obsahuje i méně vhodné sladidlo v podobě glukózo-fruktózového sirupu. V podstatně jde o oslazenou vodu. 

 • Cappy: 7,5 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  250 ml - 522,5 kJ v balení

  12 g cukru/100 ml

  209  KJ/100 ml

  7,5 kostek cukru

  Jeden z nejsladších v testu. Představte si, že byste si dali ráno do čtvrtlitrového hrnku čaj a do něj vhodili 7,5 kostek cukru. Plusem by mohl být určitý podíl ovocné složky, ovšem s nulovým podílem vlákniny, takže stejně slouží jen pro oslazení a obarvení nápoje. 

 • Bobík Isoline: 2,3 kostky cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  330 ml - 181 kJ v balení

  2,8 g cukru/100 ml

  55 kJ/100 ml

  2,3 kostky cukru

  Obsahuje málo cukru, ze všech slazených nápojů v testu nejméně, výrobce nicméně pití dosladil umělým sladidlem - ta se vesměs pro dětí nehodí, navíc je zase učí chuti na sladké. 

 • Grand Mix: 9 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  330 ml - 620 kJ v balení

  11 g cukru/100 ml

  188 kJ/100 ml

  9 kostek cukru

  Nápoj je hodně sladký a vzhledem k velikosti balení je zároveň ze všech testovaných energeticky nejvydatnější. Plusem je slazení ovocem, minusem použití glukózo-fruktózového sirupu. 

 • Korunní: 0 kostek cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  750 ml - 0 kJ

  0 g cukru/100 ml

  0 kJ/100 ml

  Neperlivá slabě mineralizovaná voda, děti může nalákat obal, neobsahuje žádný cukr, což je samozřejmě v pořádku. Takové nápoje by měly děti pít. 

 • Hello Simpsons: 8,25 kostky cukru

  ..
  ..
  Autor: Radka Wallerová/Supermámy
  330 ml - 551 kJ v balení

  10 g cukru/100 ml

  170 kJ/100 ml

  8,25 kostky cukru

  Obsahuje cukr a glukózový sirup. 

   

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku