Překvapení! 10 potravin, které děti do jednoho roku nesmějí jíst! | Super mámy

Překvapení! 10 potravin, které děti do jednoho roku nesmějí jíst!

 • A jaké jídlo chutná těm vašim?
  A jaké jídlo chutná těm vašim?
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  29. března  2019 
   08:00

  Váš potomek bude pravděpodobně chtít ochutnat vše, co uvidí jíst vás, ale nezapomínejte, že ne vše se pro něj hodí. Že malému dítěti neprospějí kořeněná a příliš slaná jídla, je nejspíš jasné, ale i níže uvedené potraviny nejsou pro méně než roční děti vhodné. 

 • Kravské mléko

  ...

  Nepoužívejte kravské mléko jako náhradu za mléko mateřské nebo kojenecké. Pro kojence je kravské mléko příliš těžké a špatně stravitelné. Konzumovat ho ale můžou například v jogurtu nebo pečivu.

 • Lepkavé a hodně tvrdé potraviny

  ...

  Mezi ně se řadí například tvrdé bonbony, marshmallow, žvýkačky a žvýkací bonbony. Malé děti ještě neumějí jídlo v takové konzistenci zpracovat a mohly by se dusit.

 • Velké kousky tvrdé syrové zeleniny a ovoce

  ...

  Máme na mysli například mrkev, celé kousky syrového a konzervovaného ovoce, problematické mohou být i velké kuličky hroznů nebo kanadských borůvek – i tady hrozí nebezpečí udušení. Před konzumací stačí ovoce nakrájet na malé kousky a takto je dítěti nabídnout.

 • Celé ořechy

  120 dní, během nichž se malé dítě učilo jíst nemixovanou stravu • VIDEO: 

  Všechny druhy ořechů představují pro děti do čtyř let nebezpečí, protože hrozí, že se jimi začnou dusit, protože je nerozkoušou. Je možné použít oříšková másla a přimíchat je do kaše nebo namazat na chleba. Raději však ne v rodinách s dispozicí k alergii. 

 • Med

  med, plástev

  Med může obsahovat bakterie, které mohou způsobit botulismus (=otravu) dítěte. Děti starší než jeden rok a dospělé už obvykle neohrozí, jejich organismus si s nimi poradí. Existuje tu také riziko alergické reakce na pyly. 

 • Jakékoliv nápoje obsahující cukr nebo kofein

  Pozor! Dětská pitíčka jsou plná cukru • VIDEO: 

  Nejmenším dětem nedávejte sladké nápoje ani nápoje s bublinkami, či dokonce kofeinem. Nejen káva, ale ani cola nebo ledový čaj nejsou vhodné pro děti. Nejen pro obsah kofeinu, ale také pro obsah cukru. Děti mají i bez nich energie až až. Cukr v ovoci je pro ně daleko lepší. 

 • Více než 120 ml ovocné šťávy denně

  Holčička se tváří šokovaně, když ochutná avokádo • VIDEO: 

  I když jsou čistě ovocné šťávy nesporně zdravé a plné vitaminů, u kojenců může jejich větší množství způsobit průjem. Případně alergickou reakci. Pokud bude dítě žíznivé, nařeďte je vodou nebo je střídejte s bylinkovým čajem nebo čistou vodou.

 • Nepasterizované sýry

  ...

  S tímto druhem sýrů je u malých dětí spojeno mírné riziko otravy jídlem. Většina u nás prodávaných sýrů je pasterizovaná, ale raději si při koupi přečtěte etiketu nebo se zeptejte prodejce. V běžné prodejní síti se sice prodávají vesměs sýry pasterizované, ale riziko se týká třeba výrobků z farem. 

 • Mořské plody

  .

  Zejména jde o krevety, humry, kraby či mušle. Rozhodně je nenabízejte dětem, pokud máte na zmíněné měkkýše a korýše v rodině alergii. Domluvte se s lékařem, jak v budoucnu postupovat. Rizikem je také vysoký obsah těžkých kovů. 

 • Některé druhy mořských ryb

  ...

  Ryby jako mečoun, žralok, štíhlice nebo královská makrela mají vysoký obsah rtuti. Dokonce ani dospělí by tyto ryby neměli jíst často.

  Rizika umělého oplodnění, o kterých se moc nemluví: Co se může stát?

  Rizika umělého oplodnění, o kterých se moc nemluví: Co se může stát?

    Když už člověk podstupuje umělé oplodnění (IVF), je v takovém psychickém rozložení, že jej od jeho úmyslu nemůže odradit snad vůbec nic. Měsíce,…celý článek

  Branky, body, kokoti: Matky vraždí děti, Antikrist v katedrále. Bude konec světa?

  Branky, body, kokoti: Matky vraždí děti, Antikrist v katedrále. Bude konec světa?

  Bojíte se, že homosexuálové zničí tradiční rodinu? My ne. Ale někteří se bojí tak, že o tom kážou úplné nesmysly a je z toho prasák týdne. Došlo nejen…celý článek

/
Autor: rp
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Jak zabavit děti v dešti? 40 skvělých tipů, které stojí za…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku