Máte tlusté dítě? Možná doma moc uklízíte! Takhle to souvisí

Milujete úklid? Pozor na to, nic se nemá přehánět
Milujete úklid? Pozor na to, nic se nemá přehánět
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
18. září  2018 
 06:00

Upřímně řečeno, hodláme si v redakci nadále myslet, že hlavní příčinou dětské obezity je přemíra Coly a chipsů na straně jedné a nedostatek pohybu na té druhé. Nicméně výzkum, který dává kila navíc do souvislosti s nadměrným používáním čisticích prostředků v domácnosti, nás zaujal. Stojí za ním totiž renomovaní autoři. 

Rodiče, kteří doma příliš často uklízejí za pomoci moderní chemie, ničí svým dětem střevní mikroflóru. O té se ještě před pár lety mnoho nevědělo, ale teď už je jasné, že hraje velkou roli jak pokud jde o imunitu, tak co se týká naší váhy. 

S odhalením vztahu mezi přehnaným cíděným a dětskou obezitou přišla kanadská studie zveřejněná v časopise CMAJ (Canadian Medical Association Journal). Autoři analyzovali složení střevní flóry u skoro osmi set dětí ve věku od tří měsíců do tří let, přičemž zároveň sledovali expozici dezinfekčním prostředkům, detergentům a ekologickým výrobkům používaným v domácnosti.

Dej si džus, potřebuješ vitaminy: Které rady babiček o výživě neplatí?

Dej si džus, potřebuješ vitaminy: Které rady babiček o výživě neplatí?

Také jste strávili polovinu oběda ve školní jídelně vymýšlením strategie, jak pronést talíř s nedojedeným jídlem mezi učitelským dozorem a ještě uniknout…celý článek

Výsledky byly celkem jednoznačné: V rodinách, kde se používaly dezinfekční prostředky označené jako antibakteriální, měly děti  ve střevní mikroflóře až o polovinu méně prospěšných bakteriích a naopak až dvojnásobek těch, které jsou v těle spíše nežádoucí. Nejrizikovější v tomto ohledu byly univerzální čisticí prostředky, riziko se naopak neprokázalo u těch definovaných díky složení jako ekologické. Se změnami mikroflóry ruku v ruce přicházel vzestup tělesné hmotnosti. 

Kanadští vědci doufají, že se jejich studie stane východiskem pro další práce na podobné téma. 

Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

Chcete, aby vaše dítě jedlo zdravě, ale nepřeháníte to? Jen se vždycky snažíte mu nabídnout to, co považujete za zdravější variantu? Pozor na to, dost…celý článek

Jak vlastně mohou rodiče poznat, zda je jejich potomek ještě v normě, či nikoliv? Měli by se podívat na percentilové grafy, které jsou ke stažení například na stránkách Státního zdravotního ústavu. Některé porovnávají jen věk a váhu, jiné pracují s BMI. To je body mass index dítěte: váha v kilogramech dělená výškou v metrech na druhou. Pozor, pro děti nelze použít vyhodnocení určené pro dospělé. 

Nadváhou nebo obezitou v Česku trpí přibližně třináct procent dětí. I když vzestup obezity není tak strmý jako v jiných státech, trend je nepochybný. Díky rozsáhlým celostátním antropologickým výzkumům, které probíhaly v České republice každých deset let od roku 1951 do roku 2001, víme, že například mezi sedmiletými dětmi bylo v roce 1951 pouze 1,7 procenta dívek a chlapců obézních, v roce 1991 trpělo obezitou 4,1 procenta chlapců a 3,5 procenta dívek a v roce 2001 to již bylo 8,3 procenta chlapců a 6,9 procenta dívek. Již mezi dvou až pětiletými dětmi je dnes přibližně pět procent chlapců i dívek obézních.

Branky, body, kokoti: Pozor na levný pivo, krásný holky a kecy o alimentech!

Branky, body, kokoti: Pozor na levný pivo, krásný holky a kecy o alimentech!

Až někde narazíte na ženu, která se svými dětmi žije tak trochu z ruky do huby, protože otec se někam ztratil a i kdyby ne, neplatí alimenty, nelitujte…celý článek

Co dělají otcové lépe než matky? Naučte se to od nich!

Co dělají otcové lépe než matky? Naučte se to od nich!

Jde vám někdy na nervy, že se vaši partneři starají o děti hůře než vy? Protože jim nedají jíst to správné jídlo, místo tvoření jim pustí pohádku a…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku