Proč jsem ráda, že mám dítě až po čtyřicítce, i když je to náročné

 • Proč jsem ráda, že mám dítě až po čtyřicítce, i když je to náročné
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  1. října  2016 
   06:00

  "Starý lidi by neměli mít malý děti," řekla onehdy moje známá, když asi po sté sundavala dvouletého syna z knihovny. Bylo jí pětačtyřicet a tvrdila, že někdy už je na běhání za batoletem moc unavená. Ale celkově? To mi ani nepřišlo, protože ji znám a vím, že jezdí s dětmi v zimě i v létě na hory a nejen to. Dneska jsem na tom podobně. Je mi třiačtyřicet a mám dvě malé děti. A přijde mi to fajn. V čem všem? 

 • Jak to tedy je s tou únavou

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Jsou dny, kdy bych si nejraději nechala pyžamo a ležela a četla si, ale na takové soboty ještě dobrých pět nebo spíš deset let nebudu mít nárok. Protože malé děti vám takové lenošení nedovolí, za což jsem jim nakonec vděčná. Protože když už mě donutí vstát a dovolí mi uvařit si kafe, najednou to jde. A výlety ven, k nimž mě většinu víkendů nebo volných odpolední donutí také, mám vlastně ráda. Nemluvě o tom, že jsou zdravé a že vám každý doktor řekne, jak je pohyb ve středním věku důležitý. 

 • Dítě si vás opraví

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Tohle se sice týká jen žen, ale zato jsou na to i vědecké studie. Když žena otěhotní, může se jí paradoxně zlepšit spousta zdravotních problémů – dítě potřebuje zdravou matku, a tak měnící se hladiny hormonů a dalších chemických látek v těle přispívají k tomu, že nakonec budete skutečně mladší. Alespoň v něčem. Moji kamarádku přestal po těhotenství ve čtyřiceti letech trápit žlučník, mně se zlepšily alergie, jiné známé konečně zmizelo akné. Změny se navíc podle vědců týkají  celkového omlazení jako takového. 

 • Nemusíte skoro nic shánět

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Mít dítě později než ostatní nebo alespoň než část lidí v okolí má výhodu i v tom, že s se vám bezbolestně a bez nákladů sejde většina výbavy pro dítě, oblečením počínaje, přes postýlku až po kočárek. A vy tak jen pro radost kupujete něco, co chcete a co jediné vám chybí  – já tak například dceři pořizuju šatičky. 

 • Máte více peněz

  Nakupování bývá pro děti zábava
  Nakupování bývá pro děti zábava
  Autor: Shutterstock

  V mládí se můžete utěšovat tím, že peníze nejsou důležité a že vše se dá snadno zvládnout díky ideálům, ale upřímně řečeno, když je máte (alespoň o něco víc než ve dvaceti) a můžete tak dítěti koupit to, co potřebuje nebo zaplatit kroužek, aniž byste museli počítat peníze do konce týdne, je to lepší. Protože to znamená, že můžete bez obav vyrazit i na výlet nebo někam jinam, nakoupit si tam třeba oběd, což také není k zahození. 

 • Více si dítě užijete

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Moje nejstarší dítě je dospělé a já si dobře pamatuju, jak jsem chtěla,aby už už sedělo, lezlo, chodilo, šlo do školky, do školy... teď mám roční dceru a připadá mi, že čas letí jako splašený, vždyť je to chvíle, co se narodila. Teď už totiž vím, že nejlepší je užívat si děti a čas s nimi právě teď. 

 • Netrápí mě pokleslá prsa

  Když má dítě člověk po dvacítce, s nelibostí a obavami pozoruje změny, které to zanechalo na jeho těle. Ve čtyřiceti máte pocit, že se tělo samovolně mění natolik, že se i jizva po císaři celkem ztratí. A pokleslá prsa? Bůh ví, co je kojením a co prostě gravitací. Naštěstí je na výběr tolik krásných podprsenek!

 • Je vám fuk, co si myslí ostatní

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Jestliže vám kdy hodně záleželo na tom, co si o vás kdo myslí, někdy po čtyřicítce vám to začne být jedno. Je to hodně úlevné! 

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku