Terezin blog: Jak se nezbláznit, když jste doma s dítětem

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
5. prosince  2016 
 06:00

Tereza má dvouletého syna, kterého vychovává sama. Zároveň pracuje, aby se uživili, a taky proto, že ji to baví. A ještě o tom píše. 

Velmi často se setkáváme v naší společnosti s tím, že když se žena stane matkou, měla by naprosto vše odsunout do pozadí, a to především sebe, a věnovat se na 100 procent své nové roli, roli matky. Často to tak cítí i sama žena. Vaří, pere, uklízí, stará se naplno o dítě. Na sebe vůbec nemyslí. Často přeruší kontakty se svými přáteli, protože na ně nemá čas. Přestane se starat o sebe, o svůj osobní rozvoj, nemá žádné koníčky.

Často tím sama sebe dostává do deprese. Neví, co si se sebou počít. Neví, co bude dělat po mateřské/rodičovské dovolené. Neví, kdo by o ni měl kde zájem, když na tři až čtyři roky naprosto vypadla ze života a byla jen matkou. Velmi často se to odráží i na partnerském vztahu, protože (i když ne vždy zcela vědomě) závidí svému muži, že on buduje kariéru, že on má čas na své přátele a koníčky a ona jen sedí doma a celý její život se točí kolem domácnosti a dítěte. A může mu to vyčítat.

Terezin blog: Jsem pracující máma. Syn mě vše naučil lépe než jakékoli školení

Terezin blog: Jsem pracující máma. Syn mě vše naučil lépe než jakékoli školení

Jsem pracující máma, která se navíc stará o malé dítě. Nebylo to až tak mé rozhodnutí, jestli chci pracovat nebo ne, musím nás uživit. Ale asi bych…celý článek

Ale to, že jsme se staly matkami, přeci neznamená, že bychom své ostatní role měly naprosto potlačit do pozadí. Měly bychom se věnovat i práci, práci na sobě samé. Protože když se uzamkneme pouze do role matky, často se ocitneme v jakési sociální izolaci, ztrácíme své sebevědomí, důvěru samy v sebe a často nevíme, zda máme na trhu práce vůbec co nabídnout. Zda vůbec pro budoucího zaměstnavatele něco znamenáme.

...
Samozřejmě, že ano. Znamenáme hodně. Jen si to nejprve musíme uvědomit my samy. Věnujte se samy sobě. Hledejte ve svém okolí možnosti. Zkuste otevřít oči a zeptat se sama sebe. „Jsem takto šťastná?“ „Naplňuje mě to?“ Ptejte se: „Co vlastně chci?“ „Kam směřuji?“ „Co mě baví a naplňuje?“ Mateřská a rodičovská dovolená je ideální dobou k tomu, abyste si toto všechno mohly uvědomit. A mohly se tím směrem vydat. Abyste se mohly zdokonalovat v tom, co vás baví, doplnit znalosti.

Nečekejte na žádnou lepší příležitost, vhodnější čas. Ono by se totiž mohlo stát i to, že nic z toho nepřijde. Nejlepší příležitost a nevhodnější čas je tady a teď. Začněte hned. Využijte toho nejlepšího, co vám mateřství dalo. Umíte skvěle priorizovat, umíte se rozhodnout, jste efektivní. Využijte toho a rozvíjejte to. Vezměte mateřskou a rodičovskou dovolenou jako skvělou příležitost. A hlavně, myslete především na sebe. Na to, abyste vy byla šťastná a spokojená. Tím totiž především dosáhnete toho, že budou šťastní a spokojení všichni kolem vás.

Dítě brečící v letadle? Společnost dala všem cestujícím letenky zadarmo

Dítě brečící v letadle? Společnost dala všem cestujícím letenky zadarmo

Létání s malými dětmi bývá občas utrpení pro všechny. Děti bolí uši nebo se prostě nudí, a proto brečí. Jejich rodiče jsou zpocení až na zádech, jak…celý článek

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Tereza Melišová

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku