5 důkazů, že matky v 80. letech byly méně vystresované

 • 5 důkazů, že matky v 80. letech byly méně vystresované
  ...
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  10. srpna  2020 
   06:00

  Pokud jste stejně jako já vyrůstali v osmdesátých letech, možná budeme mít stejné vzpomínky na dětství. Na kole jsme jezdili bez přilby, v autě se nemuseli poutat a venku jsme lítali do setmění a nikdo o nás neměl strach. Jasně, nebylo to ideální. A co si budeme povídat, život za socialismu byl dost těžký. Ale všimla jsem si jedné věci: naše mámy nebyly tolik vystresované. Čím to?

 • Nebály se nás pouštět ven

  ...
  ...
  Autor: iStock.com

  Přestože jsem vyrůstala v hlavním městě, mé dětství se odehrávalo hlavně venku. S dětmi jsem běhala po pražských dvorcích, hrála si na klepadlech koberců, kreslila křídou po chodnících a skákala gumu. Naše mámy se nás nebály pouštět ven. Měli jsme být doma do setmění. Kde jsme a co děláme, nikdo tolik neřešil. Prostě jsme měli přijít na večeři. Dnes mají děti mobilní telefony, GPS náramky a jsou pod neustálou kontrolou. Když nezvedají telefon, je zle. A mámy se doma stresují. Vyjet ven bez přilby a ochranného krému s UV faktorem je dnes nemyslitelné. 

 • Nebyl internet, mobily a sociální sítě

  Formulář
  Formulář
  Autor: profimedia.cz

  Zatímco naši rodiče měli možná tři knihy o rodině, dětských nemocech a sexuální výchově, my máme nepřetržitý přístup k informacím, které se ovšem neustále proměňují. Stále čteme nové a nové studie, rady a výzkumy, brouzdáme se internetovými diskusemi a zjišťujeme nové "pravdy", které jsou někdy pravdivé, jindy méně. Snažíme se všechno dělat lépe než naši rodiče a někdy je to opravdu úmorné a vyčerpávající. Jak mi řekla jednou má zkušená praktická lékařka pro děti: "Maminka by udělala nejlépe, kdyby nečetla tolik na internetu." Měla pravdu. Medicínu jsem nevystudovala, a přesto jsem se "nabiflovaná" informacemi pletla pediatričce do řemesla. S tím, že vím, co je pro mé dítě nejlepší. Velký omyl!

 • Nic tolik neřešily/nebylo tolik odborníků

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Děti spaly na břiše, pily kravské mléko a jedly krupicovou kaši. Nikdo neřešil, že by to neměly dělat! Nedej bože, že by jim to mohlo ublížit. Dnes si neustále čteme o syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS), a když dáte dítěti obyčejné kravské mléko v necelém roku jeho věku, vypadáte, že ho chcete zabít. Vlastně to souvisí s předchozím bodem. Nebylo tolik dostupných informací a odborníků na všechno možné. Maminky čerpaly informace od svých matek nebo v ordinaci pediatrů. Víc to neřešily a často se řídily i vlastní intuicí a selským rozumem. Také vám přijde, že se trochu vytrácí? 

 • Tolik neprahly po dokonalosti

  ...
  ...
  Autor: iStock

  I v tom hrají určitou roli média a sociální sítě. Dnes má každá druhá matka Instagram, kde je všechno voňavé a načančané (nebo se tak alespoň tváří). Také mateřské časopisy jsou plné usmívajících se maminek s miminky v naleštěných a čisťoučkých domácnostech, kde je vše harmonické a sluncem zalité. Ženy pak chtějí být skvělé matky, zároveň senzačně vypadat, zvládat domácnost i se seberealizovat. Jen si vezměte takové narozeninové oslavy dětí. Dřív se sfoukla svíčka na dortu, rozbalil dárek, udělala fotografie na kinofilm a jelo se dál. Dnes musí být oslava vyladěná do posledních detailů, ideálně tón v tónu, pro holčičky s jednorožci, pro kluky s dinosaury – a šup s fotkou na Instagram! A neříkejte, že dort jste nepekla sama a není bio, raw a vegan...

  Všední den očima mámy a dítěte:

 • Nehonily se tolik

  Maminky pracují, ale zároveň se snaží dítě rozvíjet.
  Maminky pracují, ale zároveň se snaží dítě rozvíjet.
  Autor: iStock

  Dřív se matky tolik nehonily. Dnes pracují (některé zejména po večerech), ale zároveň se chtějí naplno věnovat dítěti. "Mámy se ženou za dokonalostí, ale samy sebe tím přivádějí do pasti: uštvou se a zataví," myslí si například pedagog Marek Herman. Podle něj si máma nemusí s dítětem neustále hrát. Dříve si přece maminky vůbec nehrály s dětmi, neměly na to čas. Dnešní matky se snaží dítě neustále rozvíjet. "Jede jak na výrobní lince: ve tři přečteme pohádku, ve čtyři jdeme plavat, pak naučná procházka a večer vaření s příběhem. Mámy zbytečně štvou samy sebe, řeší prkotiny místo toho, aby se soustředily na důležité věci," míní Herman. Také podle psychologů je důležité ponechat dětem čas na běžnou dětskou živelnou zábavu, kdy samy vymýšlejí, co a jak budou dělat. 

  ČTĚTE TAKÉ: Marek Herman: Trvám na tom, aby až do roku a půl byla u dítěte hlavně maminka

/
Autor: Gabriela Kolinová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku