Jak zůstat i po rozvodu dobrým tátou/dobrou mámou. Tohle byste měli dodržovat

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  3. srpna  2018 
   06:00

  Rozvod už dnes není ničím neobvyklým. A je jedno, zda má dítě ve své péči matka nebo otec, u obou platí, že by měli zůstat pro své potomky hlavně těmi nejlepšími rodiči. Sociální a rodinné změny samozřejmě vedou k tomu, že rodina funguje jinak, ale to nic nemění na tom, že vztah k dětem by neměl být narušen. Tyhle věci byste měli mít na paměti!

 • Buďte silní a nedávejte najevo negativní emoce

  Autor: iStock

   

  Možná – nebo spíše určitě – je vaše nálada pod bodem mrazu. Možná se na svého partnera zlobíte a možná ho i nenávidíte. Tyhle emoce byste ale neměli dávat najevo před svými dětmi. Děti potřebují cítit jistotu, že jejich táta je silná osobnost, která jim pomůže prožívat těžké časy bez dalších stresů.

  Nemluvte s nimi o tom, že se cítíte jako oběť, zaměřte se na pozitivní věci a snažte se o rozvodu s dětmi komunikovat optimisticky. Ano, rodina byla rozdělená, ale život pokračuje dál a děti musí cítit, že jejich budoucnost není žádná tragédie.

   

  6 nebezpečných věcí, které by měly děti doma vyzkoušet

  6 nebezpečných věcí, které by měly děti doma vyzkoušet

  Ano, čtete správně. Měly vyzkoušet, nikoliv neměly. Kvůli naší přeopatrnosti jim totiž občas zapomeneme dát do života základní výbavu a procvičit s…celý článek

 • Jděte svým dětem příkladem

  Autor: iStock

   

  Spousta rodičů se po rozvodu omezuje na to, že dává svým dětem pořád nějaké pokyny a rady, zatímco sami se chovají úplně jinak a vůbec ne příkladně. Jen těžko můžete říkat dětem, že musí číst knihy a nedívat se jen na televizi nebo že nemají hrát počítačové hry, když sami sedíte po večerech před obrazovkou a sledujete jeden film za druhým. Děti se učí příkladem. Když jste s nimi, musíte přijmout za své stejné chování, jaké požadujete po dětech.

 • Respektujte druhého partnera

  Autor: iStock

   

  Jednou z nejhorších věcí po rozvodu vůbec je to, že rozvedení rodiče mluví o tom druhém před dětmi ošklivě. Pomlouvají ji (ho), nadávají a spílají, že jim zničila (zničil) život. I když vám partnerka či partner ublížili a vy to těžko snášíte, musíte respektovat, že je to pořád máma (otec) vašeho dítěte. Nemusíte to ale hnát do extrému, není třeba přehnaně lichotit, když to tak necítíte.

  Někdy je lepší zůstat neutrální a neříkat víc, než je nutné. Pokud jste se rozešli kvůli někomu dalšímu, není dobré ho hned seznamovat s dětmi. Udělejte to až tehdy, když budete mít pocit, že je to opravdu vážné. Pamatujte, že i když bude mít nová partnerka nebo partner dobrý vztah s vašimi potomky, nikdy jim nemůže nahradit matku nebo otce.

   

  Je mu devět? Tohle by měl váš potomek vědět a zvládnout!

  Je mu devět? Tohle by měl váš potomek vědět a zvládnout!

  Děti rostou rychlostí blesku a na cestě k dospívání musí překonat několik vývojových milníků. Považujete svého školáčka stále za mrně, které potřebuje…celý článek

 • Jste otcem vašeho dítěte, ne kamarád

  Autor: iStock

   

  Po rozvodu se dost rodičů, zvláště mužů, uchyluje k tomu, že se k dětem začnou chovat spíše jako kamarádi, nikoli jako rodičové. Je to svým způsobem logické, protože jim je dítěte líto a chtějí se mu co nejvíc přiblížit. Dávají mu dárky nebo se snaží chovat jako nejlepší kámoš ze třídy.

  To ale není řešení. Děti musí pochopit, že jste jejich otec, takže musíte stanovit hranice a pravidla fungování nové rodiny. Doba po rozvodu je sice těžká, ale po nějaké době by se mělo vše vrátit do normálu a je třeba znova nastolit rutinu. Způsob výchovy by měl být stejný jako před rozvodem.

 • Vytvářejte nové vzpomínky

  Autor: iStock

   

  Je těžké být s dítětem sám/sama a je to často velmi vyčerpávající. Ale abyste vytvořili příjemnou atmosféru a posílili vztah, musíte se snažit budovat nové vzpomínky. Jezděte na výlety, dovolenou, hledejte aktivity mimo běžnou rutinu. Snažte se s dětmi strávit co nejvíce času, plánujte společně aktivity. Nemusí to být nic náročného – třeba to můžou být výlet do zoo, aquaparku nebo zábavního centra. Důležité je, aby děti byly šťastné a cítily se tak. Jedině tak rychleji zapomenou na rozvod a potlačí v sobě bolest.

   

   

  Rodiče našli tříletou dceru uvnitř zapnuté pračky! Svým příběhem chtějí varovat ostatní!

  Rodiče našli tříletou dceru uvnitř zapnuté pračky! Svým příběhem chtějí varovat ostatní!

  „Stále dokola opakovat zvědavým potomkům, aby se nepřibližovali k pračce, myčce nebo sušičce, opravdu nestačí,“ říká Lindsey, maminka tří dětí, jejíž…celý článek

   

  Co o vás prozradí, že už jste starší máma? Tohle budete dělat!

  Co o vás prozradí, že už jste starší máma? Tohle budete dělat!

  Herečka Brigitte Nielsen porodila loni koncem června své páté dítě. Nebylo by na tom nic tak divného, snad jen maličkost: Brigitte bylo tehdy čtyřiapadesát…celý článek

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku