Chcete být opravdu šťastní rodiče? Na tohle si dávejte bacha

 • Chcete být opravdu šťastní rodiče? Na tohle si dávejte bacha
  Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  10. května  2020 
   06:00
  Rádi byste si svou rodičovskou roli užívali na maximum, ale neodbytná přehnaná zodpovědnost vám to často komplikuje? Neztrácejte ještě naději! Pokuste se vzdát se některých „zlozvyků“ a uvidíte, že váš rodinný život bude hned o poznání veselejší! Zde je seznam toho, na co byste se měli pokusit se zaměřit. 
 • 1. Nevytvářejte si domněnky!

  ...
  ...
  Autor: istock

  Neočekávejte od své rodiny nereálné a nevnucujte jí svá očekávání. Nebudete pak aspoň zklamaní. Každý z nás je utvářen a ovlivněn svými zážitky, vzpomínkami a zkušenostmi z raného dětství a často trváme nesmyslně na tom, že život a dětství našich ratolestí by měly vypadat určitým způsobem (rozuměj tak, jak jsme to měli my), a toho se zuby nehty držíme. Nepředpokládejte, že když něco vyhovovalo vám, bude to stejné s vašimi dětmi. Zeptejte se jich!

 • 2. Nehodnoťte se a nesoupeřte!

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Neporovnávejte si vzájemně s partnerem své rodičovské zásluhy a vlohy. Předhazovat si, kdo z vás dvou je důslednější, častěji vodí potomky do školky nebo jim lépe čte pohádku, je zbytečné a pro děti často až frustrující. Zapomeňte na vzájemné dohady a výčitky, kdo dělá více, akorát zbytečně plýtváte energií a domácí pohodě to moc nepřidá! Dělejte to, co zrovna chcete nebo můžete. Stejně tak se vyvarujte veřejných „soutěží“ probíhajících dnes a denně na sociáních sítích nebo internetových diskusích – nejčastěji na téma, kdo má doma nejlínější, nebo naopak nejobětavější protějšek! Neztrácejte čas podobnými příspěvky!

 • 3. Buďte průvodcem, ne diktátorem!

  Pokud vás dítě neposlouchá, křikem nic nezmůžete, naopak to bude horší!
  Pokud vás dítě neposlouchá, křikem nic nezmůžete, naopak to bude horší!
  Autor: iStock

  Zakažte si jednat se svými dětmi z pozice síly a moci. Nedávejte okatě najevo fyzickou i morální převahu. Jen prostý fakt, že jste větší a vyšší, zkrátka dospělý jedinec, vás neopravňuje vynucovat si poslušnost výhrůžkami nebo zlostí. Ano, jako rodič máte povinnost vymezovat určité hranice a udávat režim. Nenuťte však děti, aby vám pokaždé musely ve všem vyhovět, aniž by věděly, proč to vlastně dělají. Zeptejte se v první řadě sami sebe: „Proč?“ Buďte pro své potomky trpělivým a vysvětlujícím průvodcem životem, nikoli přísným a nelítostným generálem! Existuje tak větší pravděpodobnost, že vás poslechnou, než když musí bojovat o moc.

 • 4. Přestaňte křičet!

  Ostré střety mezi dospívajícími a rodiči jsou vlastně nezbytné
  Ostré střety mezi dospívajícími a rodiči jsou vlastně nezbytné
  Autor: istock.cz

  Pokud míváte tendence k tomu, začít ječet, kdykoli cítíte vztek, zklamání nebo jste podrážděni, položte si v duchu otázku: „Dosáhnu tím něčeho? Posiluje křik náš vzájemný vztah?“ Ne! Křik bývá obvykle plný hněvu, zlosti a negativních emocí, děti děsí a zastrašuje. Ničí jejich důvěru a narušuje pocit bezpečí ve vaší blízkosti. Všímejte si, ve kterých situacích a za jakých okolností začínáte obvykle zvyšovat hlas, a slibte sami sobě, že příště se tento scénář pokusíte změnit.

 • 5. Ukažte slabé stránky!

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Rezignujte na svou potřebu vypadat za každých okolností jako naprosto dokonalý rodič, který nedělá chyby a má vše pevně pod kontrolou. Stejně vám to nikdo neuvěří, tak proč něco hrát? Pamatujte si, že dokonalý rodič prostě neexistuje! Přijměte svou nedokonalost, nestyďte se za omyly a přešlapy, usmějte se na sebe a uvolněte se. A nezapomeňte: ti nejlepší rodiče jsou ochotni se neustále učit, měnit a zlepšovat!

 • 6. Starosti ven!

  ...
  ...
  Autor: istock

  Zapomeňte na běžné každodenní potíže a problémy, alespoň ve chvíli, kdy jste doma se svými dětmi. Pokuste se nechat splíny a pracovní povinnosti a starosti přede dveřmi bytu a užijte si pohodové společné chvíle. Klid a domácí pohoda znamenají spokojené a psychicky vyrovnané ratolesti. A naopak neustálý stres, spěch a nervozita ze strany rodičů můžou způsobovat, že se u dětí začnou projevovat úzkosti, ustrašenost nebo potíže se spánkem.

 • 7. Netrvejte slepě na pravidlech!

  ...
  ...
  Autor: istock

  Myslíme tím jednorázové příkazy, zákazy nebo povely. Určité zásady a vzorce chování musí samozřejmě platit a dodržovat se v každé rodině, uvědomte si ale, že každé dítko je jiné, a co funguje u jednoho, nemusí vůbec platit u druhého nebo třetího. Samozřejmě standardní pravidla platí všeobecně a bez debat (například to, že rodiče by se měli respektovat), pokud ale jde o výchovné postupy a používané metody, řiďte se individualitou, naturelem a povahovými rysy každého svého potomka. Že jste skutečně spravedlivý rodič, se totiž pozná právě tak, že přistupujete ke každému dítěti s citem pro jeho jedinečnost.

 • 8. Zanechte nezdravého sebeobětování!

  ...
  ...
  Autor: istock

  Nic takového po vás totiž nikdo nechce ani to od vás neočekává! Utkvělý pocit potřeby „obětovat se rodině“ si obvykle vytváříte jen ve své hlavě. Buďte si jisti, že žádná z vašich ratolestí po vás nic takového nežádá! Jistě, jste rodič, takže se předpokládá, že budete velkoryse rozdávat lásku, něhu, pozornost a také svůj čas. A nebude ho málo! Ale určitě byste neměli vzdát se vlastního já, zapomenout na přátele, skončit se svými zájmy, rezignovat na sport nebo si odepřít víkend v lázních s kamarádkami nebo s kolegy na kolech. Vaše děti musí vědět, že jsou milovány, ovšem není vaší povinností trávit s nimi každou minutu svého života a stavět je na piedestal! Když totiž budete ignorovat své základní potřeby, ukážete tím svým dětem, že až vyrostou, nemusí se o sebe starat, protože na nich přece nebude záležet, až budou samy mít své děti!

 • 9. Odpusťte si poslední slovo!

  vztahy v rodině
  vztahy v rodině
  Autor: istock

  Ano, jako rodič máte jistě právo na to, mít v diskusi poslední slovo a vynést konečný „ortel“ nebo rozhodnutí. Ale myslete na to, že vaše děti budou mnohem šťastnější, když to nebude jediné slovo, které zazní. Pokud je to jen trochu možné, zapojte je aktivně do domácích debat a procesu rozhodování (o čemkoli, například při plánování dovolené, velkého úklidu nebo víkendového výletu). Dejte jim pocit, že svými nápady a argumenty mohou váš názor změnit nebo ovlivnit konečné stanovisko. Naučíte je, aby byly schopné v budoucnu dělat vlastní dobrá rozhodnutí a obhájit je.

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku