Tohle jsou děti z královských rodin! Komu to sluší nejvíc?

Tohle všechno jsou princezny a princové!
Foto: Profimedia
Sdílej na facebooku
22. srpna  2019 
 06:00

Asi všichni známe britskou královskou rodinu včetně čtyř dětí korunních princů. Možná máte tušení o dětech, které vyrůstají na dalších královských dvorech Evropy. Ale věděli jste, že na světě je celkem šestadvacet monarchií působících ve více než čtyř desítkách zemí a že někde, na rozdíl od těch evropských, skutečně vládnou králové? Podívejte se, jak vypadají jejich potomci! 

Málokdo má pomyslné království tak velké jako britští Windsorové – v návaznosti na britskou imperiální historii teoreticky panují v šestnácti zemích včetně Kanady a Austrálie. Jakkoli fakticky tam žádnou moc nemají. 

Přečtěte si o pětadvaceti dalších monarchiích včetně toho, jak to mají panovníci s mocí. A hlavně: podívejte se do naší VELKÉ GALERIE na to, jak vypadají královské děti z nejslavnějších rodů světa. 

Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým William a Kate mluví s dětmi

Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým William a Kate mluví s dětmi

Domluvit se s batolaty a předškoláky do nějakých tří pěti let je někdy těžké. Existuje přitom celkem jednoduchý trik, který to může hodně usnadnit.…celý článek

Monarchové, kteří skutečně vládnou

Saúdská Arábie: Absolutní monarchie, králem a předsedou vlády je Abdullah bin Abdul Aziz. Titul je dosud dědičný, do budoucna by měli být králové voleni. Vládnoucí rodinu tvoří téměř třicet tisíc lidí. 

Kuvajt: Konstituční monarchie, které od roku 2006 vládne emír Sabah al-Ahmad as-Sabah. 

Katar: Zde vládne rodina al-Thani, známá obrovským bohatstvím a agresivní ropnou politikou.

Spojené arabské emiráty: Každý z emirátů má svého dědičného monarchu, ten z emirátu Abú Dhabí je zároveň prezidentem celé federace. Dnes je to Khalifa bin Zayed al-Nahyan, jehož osobní majetek činí asi pět miliard dolarů. 

Svazijsko: Král Mswati III. je absolutním panovníkem této malé jihoafrické země od svých 18 let. 

Brunej: Sultán Hassanal Bolkiah je sultánem a předsedou vlády Bruneje od roku 1967 a jmenuje prakticky všechny vládnoucí orgány Bruneje, jeho palác s 1800 pokoji je zřejmě největším soukromým sídlem na světě. 

Omán: Sultán Qaboos bin Said vládne ománu od palácového převratu v roce 1970.

Bahrajn: Současný monarcha Hamad bin Isa al-Khalifa převzal moc v roce 1999 a v roce 2002 změnil svůj titul z emíra na krále.

100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Hodně syrové i něžné, plné emocí a každopádně opravdové a silné. Přesně takhle totiž porod vypadá. Podívejte se do galerie a připomeňte si chvíle,…celý článek

Jordánsko: Zemi od roku 1999 vládne král Abdullah II., a ačkoli země má i předsedu vlády, král má mimořádné pravomoci včetně možnosti vetovat jakýkoli zákon či rozpustit parlament. 

Maroko: Král Mohammed VI. se dobrovolně zbavil některých ze svých pravomocí po povstání v roce 2011, ale spousta pravomocí včetně jmenování vlády mu zůstala. Ale už například nemůže rozpustit parlament a jmenovat jiný. 

Lucembursko: Lucembursko se označuje jako velkovévodství. Pravomocí velkovévody je svolávat a rozpouštět parlament. Dále jde o pravomoc podle výsledků voleb jmenovat vládu a doživotní členy Státní rady, schvalovat zákony a také má právo veta.

Vatikán: Ano, papež je považován za panovníka tohoto evropského městského státu. 

Monarchové s částečnou politickou mocí

Monako: Princ Albert II. v zemi vládne od roku 2005 a má poměrně velkou politickou moc, ačkoli země má i své volené orgány. 

Thajsko: Desátým králem země z dynastie Čakrí je od roku 2019 Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun. 

Lichtenštejnsko: Země si před několika lety odhlasovala posílení pravomocí knížete Hanse Adama II., který tak může například rozpustit parlament. 

Tonga: Král George Tupou VI. převzal trůn od svého otce v roce 2006 a slíbil, že většinu pravomocí postoupí prezidentovi země. 

Bhútán: Královskou moc oslabily reformy z devadesátých let minulého století. 

Jen čestná funkce

Norsko: Norsko je konstituční monarchií, oficiální hlavou je král. Současným panovníkem je od roku 1991 král Harald V. Moc zákonodárná je v rukou parlamentu – Stortingu, který je volen na čtyři roky. Moc výkonná je v rukou norské vlády v čele s ministerským předsedou.

Švédsko: Švédsko je konstituční monarchií, králem je Carl XVI. Gustaf – a je jednou z mála monarchií, které mají nástupnictví žen. 

Nizozemsko: Nizozemsko je konstituční dědičná monarchie a státoprávně parlamentní demokracie. Hlavou státu je od roku 2013 král Vilém Alexandr. Král sdílí výkonnou moc s Radou ministrů prostřednictvím Státní rady, jejíž je ústavním předsedou, ale praktický vliv krále na exekutivu je velmi omezený.

Španělsko: Nejvyššími státními orgány jsou král, parlament a vláda. Král je hlavou státu, reprezentuje stát navenek, svolává a rozpouští parlament. Má pravomoc schvalovat a vyhlašovat zákony.

Grónsko: Je součástí Dánského království, i když má vlastní parlament. 

Dánsko: Od roku 1849 je Dánsko konstituční monarchií a parlamentní demokracií s královnou Margaretou II. 

Belgie: Král má jen symbolickou moc, nicméně podílí se na jmenování vlády. 

Lesotho: Král Letsie III. nemá žádné politické pravomoci.

Kambodža: Král Norodom Sihamoni vládne jen symbolicky. 

Malajsie: Malajsie je konstituční monarchií, ve které má král značně omezené pravomoci, má převážně ceremoniální funkci.

Japonsko: Japonská dynastie Yamato má historii sahající až do sedmého století. Japonsko je konstituční monarchie, kde moc císaře je maximálně omezena. Jeho funkce je pouze reprezentativní. 

Mají děti, ale nerodily! Slavné ženy, kterým potomka odnosila náhradní matka

Mají děti, ale nerodily! Slavné ženy, kterým potomka odnosila náhradní matka

Novorozený potomek – dcera Raddix – herečky Cameron Diaz dost možná přišel na svět díky náhradnímu mateřství. Ještě loni koncem roku herečka totiž…celý článek

Neuvěříte, jak oslovuje vévodkyně dceru Charlotte! A jak říká George tátovi?

Neuvěříte, jak oslovuje vévodkyně dceru Charlotte! A jak říká George tátovi?

Během letošní cesty do Severního Irska vévodkyně Kate neúmyslně prozradila, jak doma říká svému prostřednímu dítěti – princezně Charlottě. Zdrobnělinou…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku