31. týden: Když svědí celé tělo a miminko čím dál víc kope | Super mámy

31. týden: Když svědí celé tělo a miminko čím dál víc kope

V těhotenství vás mohou překvapit i kožní problémy - třeba těhotenská dermatitida.
V těhotenství vás mohou překvapit i kožní problémy - třeba těhotenská dermatitida.
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
8. srpna  2017 
 08:00

Nějakou dobu jsem nepsala o mých jinak pravidelných návštěvách různorodých lékařů, jež neodmyslitelně patřily k mému těhotenství. Nezasvěcenému by se tak mohlo zdát, že si tak konečně začínám užívat „klasického“ těhotenství. Ano, chvíli to tak vypadalo. Ale má spanilá jízda po doktorech se opět rozjela. V následujících týdnech mě tak čeká doktorská tour po dermatologii a hematologii. 

S tou hematologií to vypadá kvůli mé anomálii trombocytů na déle a více návštěv, takže si tento týden shrneme jen tu dermatologii. Už asi dva až tři týdny bojuji se svěděním celého těla. Začalo to velmi nenápadně na rukou a nohou. Ze začátku jsem to přičítala oteplujícímu se počasí a s tím souvisejícímu vyrojení se různých mušek a komárů.

 

Ošklivá matka, hezká dcera? Nejhloupější mýty o těhotenství

Ošklivá matka, hezká dcera? Nejhloupější mýty o těhotenství

Kluk, nebo holka? Narodí se vlasatý, nebo plešatý? Bude to drobek, nebo cvalík? To všechno se údajně dá zjistit i bez ultrazvuku. Vybraly jsme ty nejzajímavější…celý článek

Připadala jsem si jako poštípaná od celého hejna, ale přitom jsem měla na kůži místo klasických štípanců jen takové červené tečky. Spíše než na nálet obtížného hmyzu to vypadalo na potničky. Instinktivně jsem se tak zaměřila na to, jestli jsem se třeba neosypala z nějakého jídla, a začala jsem si více hlídat, co jím a jestli se to nezhoršuje právě po některých potravinách. Když jsem ale rozškrábala potničky na rukou i nohou do velkých škrábanců a má teorie o potravinové alergii se nechtěla potvrdit, zaměřila jsem se na prádlo. Vyměnila jsem prací prášek, zkusila jinak prát ručníky a převlékla postel. Ani to ale nepomohlo. Naopak.

Červené skvrnky se vesele dál šířily a já jimi měla pokryté už i břicho a dekolt. Se svými problémy jsem se tak svěřila v těhotenské poradně a má doktorka mě rovnou odeslala na dermatologii. Tam mi sdělili, že se jedná „asi“ o těhotenskou dermatitidu a že mi kromě léku Zyrtexu na alergii stejně nemohou nic napsat. Baštím tak denně jednu tabletku Zyrtexu a doufám, že stejně jako jiné obtíže, tak i tohle po porodu přejde.

Hýbající se břicho

Když tak večer ležím s manželem v posteli před usnutím (a věnuji veškerou energii tomu, abych měla zaměstnané ruce a hlavu a neuškrábala se k smrti), je to přesně ta část dne, kterou si nejvíce vychutnávám. A těším se na náš rituál pozorování břicha. Naše malá princezna večer vždy ožívá a je nejakčnější z celého dne. A co je nejlepší – člověk to už nejen cítí, ale i vidí. Břicho se mi hýbe a vyklenuje najednou třeba i na třech místech. Už se nejedná o klasické kopance, ale přijde mi, že malá tam sebou ve vodě jakoby plácá nebo tančí. Najednou se vypoulí břicho na levé straně, aby se za chvilku ta samá boule přemístila na pravou.

Podle velikosti a objemu usuzuji, že se jedná o hlavičku a mimi se ve mně hezky točí a do toho pravidelně (asi dle rytmu hudby) pohybuje nožičkama a buší do mě pěstičkami. Nebudu lhát, že to někdy nebolí. Ano, občas to bolí (a ano, někdy opravdu hodně) a občas je to i nepříjemné, ale já jsem za to ohromně ráda. Jsem vděčná, že mohu pozorovat, jak se má naše holčička k světu, a jsem šťastná, že se projevuje jako akční miminko. Hladím si břicho a už se nemůžu dočkat, až si pohladím i ji naživo. Zatím aspoň doufám, že mé a tátovo hlazení cítí a dělá jí dobře (o tom, že by ji ale uklidňovalo, se rozhodně mluvit nedá). Tyhle večerní chvilky při pozorování břicha jsou ten nejlepší film…

Které slavné ženy rodily doma? Cindy Crawford, Meryl Streep i Pamela Anderson!

Které slavné ženy rodily doma? Cindy Crawford, Meryl Streep i Pamela Anderson!

Moderátorka Lejla Abbasová se stala dvojnásobnou matkou po plánovaném domácím porodu, který proběhl bez komplikací. Ona i dcerka Iman jsou v pořádku.…celý článek

Co vás čeká, když budete rodit císařem?

Co vás čeká, když budete rodit císařem?

Bojíte se porodu tak, že byste byla ochotná uvažovat o císařském řezu? Než k němu začnete přemlouvat svého porodníka, měla byste o tom něco vědět.…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Michaela Kaňoková

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Prasák za falešné větičky a bacha na americké…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku