Akutní císařský řez: Vyšší riziko vzniku poporodní deprese, říká nová studie!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
2. února  2019 
 06:00

Britští vědci zjistili, že pokud žena přivede své dítě na svět akutním císařským řezem, existuje u ní mnohem větší pravděpodobnost, že bude po porodu trpět psychickými potížemi. Jak na to přišli?

Počet porodů provedených císařským řezem celosvětově roste, za posledních deset let se podle statistik dokonce zdvojnásobil. Někteří odborníci dokonce mluví o epidemii císařských řezů (pro příklad: v roce 2015 přišlo podle Světové zdravotnické organizace na svět císařským řezem celkem 21 % všech narozených dětí). Rozhodně nejde o banální zákrok, ale velkou břišní operaci spojenou s řadou rizik. Vedle těch již dobře známých pro maminku (komplikace spojené s anestezií, krvácení, infekce) a dítě (dechové obtíže, vyšší riziko vzniku astmatu a cukrovky, problémy s imunitou) zjistili vědci z univerzity v britském Yorku, že další z negativních stránek operačního porodu může být také vznik poporodní deprese.

Překvapivé závěry?

Rozsáhlá studie přinesla důkazy o tom, že akutní císařský řez s sebou nese několikanásobně vyšší riziko (vědci udávají až o 15 %), že se u maminky po porodu rozvinou poporodní deprese, laktační psychóza nebo jiné psychické potíže, ve srovnání s matkami, které porodily přirozeně. Autoři studie proto požadují, aby byla ženám po porodu akutní sekcí věnována zvýšená péče týkající se jejich duševního zdraví. Vědecký tým vycházel z dlouhodobého sledování 5000 rodiček představujících reprezentativní vzorek britské populace (ze 165 tisíc porodů ve Velké Británii připadá každoročně zhruba 25 tisíc na neplánované císařské řezy).

„Získané výsledky hovoří jednoznačně a poskytují nové důkazy o přímém vztahu mezi porodem akutní sekcí a vznikem postnatální (poporodní) deprese. Tento fakt je důležitým signálem pro politiku veřejného zdraví, a proto se budeme zasazovat o to, aby matky po akutním operačním porodu měly k dispozici větší péči a podporu,“ zdůrazňuje Dr. Valentina Tonei, jedna z autorek studie.

Strach z porodu: Je řešením psycholog, nebo císařský řez?

Strach z porodu: Je řešením psycholog, nebo císařský řez?

Možná vás čeká první porod v životě, možná jste již zkušená rodička. Avšak obavy z porodu vás mohou přemoci v každém případě. Racionální i iracionální…celý článek

Už nechci další dítě!

Důsledky poporodní deprese mohou být dalekosáhlé a nejen znamenají výrazně negativní dopady na duševní zdraví maminky a její vztahy s partnerem a rodinou, ale mohou i ovlivnit vývoj dítěte. Navíc u ženy, která prodělá poporodní depresi nebo jiné duševní onemocnění, je velký předpoklad, že později již nebude mít odvahu na to, aby měla další dítě. Autoři studie se zaměřili na studium psychické pohody matek během prvních devíti měsíců po porodu, přičemž brali v úvahu celou řadu faktorů, například také historii v anamnéze sledovaných žen, pokud jde o jejich duševní zdraví. Soustředili se zásadně na prvorodičky, aby zabránili srovnávání a případnému vlivu předchozích zkušeností u maminek, které například své první dítě porodily přirozeně.

„Neplánované císařské řezy skutečně mohou mít velice nepříznivý psychologický dopad na zdraví maminek, protože jsou neočekávané, psychicky i fyzicky vysilující a nadmíru stresující, jsou spojené se ztrátou kontroly nad situací a podobně, což žena většinou hodně těžce nese a překonává. Věříme, že tyto nové důkazy umožní, aby se duševní zdraví čerstvých maminek dostalo do centra pozornosti příslušných odborníků,“ vysvětluje Dr. Tonei.

Dětem starších otců hrozí zdravotní potíže, prozradila studie!

Dětem starších otců hrozí zdravotní potíže, prozradila studie!

Muži by si měli pořizovat potomky co nejdříve! Podle nejnovějšího výzkumu totiž mohou děti otců, kterým je více než pětatřicet let, trpět nejrůznějšími…celý článek

Kvůli změnám klimatu se rodí méně chlapců, říká nová studie!

Kvůli změnám klimatu se rodí méně chlapců, říká nová studie!

Nejrůznější zprávy o negativních klimatických změnách a zhoršování životního prostředí se na nás valí ze všech stran a v médiích se v podstatě každý…celý článek

Co vás čeká, když budete rodit císařem?

Co vás čeká, když budete rodit císařem?

Bojíte se porodu tak, že byste byla ochotná uvažovat o císařském řezu? Než k němu začnete přemlouvat svého porodníka, měla byste o tom něco vědět.…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku