Kvůli změnám klimatu se rodí méně chlapců, říká nová studie!

Foto: istock
Sdílej na facebooku
31. ledna  2019 
 06:00

Nejrůznější zprávy o negativních klimatických změnách a zhoršování životního prostředí se na nás valí ze všech stran a v médiích se v podstatě každý den můžete dozvědět nepřeberné množství informací o tom, jak zasahují do našich životů. Věděli jste ale, že podle vědců mohou ovlivňovat také to, jestli se vám narodí kluk, nebo holka?

Aktuální studie, kterou realizoval vědecký tým z M & K Health Institute v japonském městě Hyogo, hovoří jasně – jedním z dosud jen málo známých důsledků měnících se klimatických jevů je, že se rodí méně chlapců.

Jak k tomuto překvapivému závěru vědci došli? Analyzovali roční a měsíční průměrné teplotní rozdíly v letech 1968 až 2012 v Japonsku a v souvislosti s tím přišli na to, že postupná změna klimatu a s ní související globální oteplování můžou ovlivňovat počet novorozených chlapců v poměru k celkovému počtu narozených dětí. Ačkoli vedoucí studie Dr. Misao Fukuda nemá k dispozici žádný jednoznačný důkaz pro toto tvrzení, jeho výzkum potvrzuje, že ve spojitosti s tím, jak kolísá a postupně se zvyšuje teplota na zeměkouli, porodnost dětí mužského pohlaví stále více klesá.

Spící děti jsou prostě neodolatelně roztomilé

Křehké mužské spermie

Doktor Fukuda vysvětlil, že „jemné změny v poměrech obou pohlaví mohou souviset s tím, do jaké míry jsou zranitelné buňky s chromozomem Y při prvních fázích vývoje embrya v děloze matky“. Japonská studie není prvním počinem Dr. Fukudy týkajícím se vlivů životního prostředí na pohlaví narozeného dítěte. Také studie z loňského roku zkoumá, jaké dopady mají stresové environmentální vlivy (např. zemětřesení, povodně, jaderná katastrofa) na to, zda těhotná maminka porodí chlapce, nebo dívku. Výzkumníci zjistili, že počet narozených dětí mužského pohlaví se snížil až o 14 % oproti předchozímu roku, kdy došlo ke zmiňované stresové události – přírodní katastrofě.

Ray Catalan, někdejší profesor na Kalifornské univerzitě v Berkeley, přišel již před více než sto lety se zjištěním, že průměrná teplota v určitém zemském pásmu má vliv nejen na pohlaví narozených dětí, ale také na celkovou míru přežití novorozenců. Jeho dlouhodobé průzkumy ukázaly, že více miminek mužského pohlaví se dříve rodilo (na rozdíl od dnešních statistik) v oblastech s teplejším počasím.

Jaké mýty o pohlaví dítěte mezi těhotnými kolují? Těmto pěti nevěřte!

Jaké mýty o pohlaví dítěte mezi těhotnými kolují? Těmto pěti nevěřte!

Ještě dnes spousta budoucích maminek věří nejrůznějším mýtům, které prý zaručeně předpovědí, co se jim ve finále narodí. Přiznejme si, některé z nich…celý článek

Větší horko, méně kluků?

Profesor došel k jednoznačnému závěru, že okolní teplota ovlivňuje složení lidské populace a určuje také, která embrya přežijí úspěšně gestační období. Předpověděl, že pokud se začnou klimatické podmínky poměrně rychle měnit, bude to mít nepředvídatelný vliv na lidskou evoluci. Což se nyní potvrzuje. I když samozřejmě zdaleka ne všichni odborníci souhlasí s tím, že by globální změny klimatu nějak významně ovlivňovaly fakt, kolik chlapců přijde na svět. Například Steven Orzack, prezident Výzkumného ústavu Fresh Pond v americkém státě Massachusetts, je přesvědčen, že pro takové tvrzení neexistuje dostatek přesvědčivých důkazů. Přesto ale uznává, že stále více zemí zaznamenává v celkové porodnosti větší rozdíly mezi počty novorozenců mužského a ženského pohlaví. Není si ale jistý, zda jde o přímý důsledek globálního oteplování a klimatických změn.

Z dětí, které pijí z lahve, vyrostou častěji leváci, říká nová studie

Z dětí, které pijí z lahve, vyrostou častěji leváci, říká nová studie

Nedaří se kojení a krmíte své miminko mlékem z lahvičky? Pak existuje mnohem vyšší pravděpodobnost, že z něj bude levák. Připadá vám to přitažené…celý článek

Rozdíly mezi kluky a holkami. Co doopravdy zjistili vědci?

Rozdíly mezi kluky a holkami. Co doopravdy zjistili vědci?

Většinou máme tendenci řídit se zažitými a obecně rozšířenými frázemi, jako že chlapci jsou od přírody zručnější, impulzivnější, rozjívenější a agresivnější…celý článek

Kluk, nebo holka? Jak to díky babským radám zjistit dřív než ultrazvuk

Kluk, nebo holka? Jak to díky babským radám zjistit dřív než ultrazvuk

Myšlenka na pohlaví očekávaného děťátka je asi ta druhá nejdůležitější, co budoucím rodičům v hlavě běhá. Ta první je, aby bylo zdravé, samozřejmě.…celý článek

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku