Nechala byste si zmrazit vajíčka, abyste mohla mít dítě později?

Nechala byste si zmrazit vajíčka, abyste mohla mít dítě později?
Díky zmrazeným vajíčkům mohou ženy přivést děti na svět v době, kdy už by to třeba samo od sebe nešlo
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
4. září  2015 
 06:00

Kliniky zaměřené na umělé oplodnění čím dál častěji nabízejí možnost, aby si ženy nechaly zmrazit svá vajíčka, pokud zatím nechtějí mít děti. Někdy je plánují, ale až za několik let, protože zatím nepotkaly vhodného partnera, budují kariéru nebo se na potomka necítí. Je to dobrý nápad? 

Může se to semlít nějak takhle: mladá žena dodělá vysokou školu, nastoupí do práce a vlastně se jí celkem daří. A pak jí je kolem třiceti, některé její vrstevnice přivádí na svět děti, a ona je sice chce taky, ale vlastně neví. S mužem, se kterým zrovna žije, teď, když má šanci na povýšení a chce ještě ledacos zcestovat?

Přesně na takové míří některé kliniky zabývající se léčbou neplodnosti a umělým oplodněním. Jako službu nabízejí možnost, aby si takové ženy nechaly právě v tomto věku zmrazit vajíčka a s jejich pomocí počaly dítě později, klidně za pět deset let, až se na to budou cítit nebo k tomu budou mít vhodné podmínky. Původně šlo o metodu nabízenou například ženám, které čekala léčba nádorového onemocnění. 

Neplodnost a umělé oplodnění: 30 otázek a odpovědí

Neplodnost a umělé oplodnění: 30 otázek a odpovědí

Když se lidem nedaří měsíce nebo dokonce roky počít dítě, stále častěji se na pořadu dne objevuje slovo neplodnost. Co všechno podle lékařů patří mezi…celý článek

Není to však zdaleka tak snadné, jak to vypadá. Na jednu stranu je pravda, že dejme tomu kolem čtyřicítky mohu být vajíčka ženy už natolik poškozená, že by se početí s jejich využitím nezdařilo. V tom případě představují zmrazená vajíčka skutečně větší jistotu. 

Padesát tisíc a čekání na vhodný čas

 

Sperma
Sperma
Autor: shutterstoclk
Na druhou stranu je tu hned několik "ale" – třeba to, že ani samotný odběr vajíček, ani nutné umělé oplodnění o pár let později nejsou úplně příjemnou záležitostí, přičemž to nakonec stejně nemusí vyjít.

Navíc to není zadarmo – zatímco ženy, které podstupují zmrazování vajíček ze zdravotních důvodů, mohou počítat s úhradou pojišťovnou, ty, které chtějí jen odložit mateřství, zaplatí až padesát tisíc plus každoroční poplatek ze svého. 

Jednou z žen, která si vajíčka nechala zmrazit, je osmatřicetiletá podnikatelka Erika Luzsicza. O svém rozhodnutí promluvila do Hospodářských novin. „Že chci dítě, jsem si poprvé uvědomila ve svých 23 letech. Byla jsem tehdy v hodně vážném vztahu, což s tím souviselo. Jenže vztah nevyšel, a sešlo tedy i z početí dítěte,“ řekla Erika s tím, že se tehdy o to více zaměřila na kariéru. A přiznala, že zatím nepotkala muže, s nímž by rodinu skutečně chtěla mít. Sama pro sebe si stanovila nejzazší věk, kdy by svá vajíčka použila, na pětačtyřicet let.

Nespavost a další trable v těhotenství, které vás zaskočí

Nespavost a další trable v těhotenství, které vás zaskočí

Kdo se rozhodne pro početí dítěte, většinou tuší, že těhotenství je tak trochu dřina. Nejsou mu neznámé ranní nevolnosti ani fakt, že jiný stav často…celý článek

Schválně jsme poprosili o názor na zmrazování vajíček několik lékařů, ale do odpovědí se jim kromě těch, jejichž pracoviště metodu nabízejí, moc nechtělo. "Je to hodně kontroverzní, já se k tomu vyjadřovat nechci," zněla odpověď gynekoložky na otázku, co by řekla své pětatřicetileté pacientce, která by o preventivním zmrazování vajíček uvažovala.

Mimochodem, v pětatřiceti je vlastně pozdě, protože už tehdy kvalita vajíček klesá. Jak upozorňuje Nicole Noyes, specialistka na IVF z New Yorku, ideální pro zmrazení vajíček je věk mez 16 a 28 lety, tedy doba, kdy většina žen na něco podobného spíše nepomýšlí. Podle ní se se zvyšujícím se věkem, kdy byla vajíčka odebrána, snižuje šance, že následné umělé oplodnění vyjde.

Lékaři navíc připouštějí, že možnost nechat si zmrazit vajíčka přispěje k dalšímu zvyšování věku matek, což není úplně pozitivní trend. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku