Šest potravin, které vám pomůžou otěhotnět

 • ...
  ...
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  19. dubna  2018 
   06:00

  Ze všech stran slyšíte spoustu doporučení a varování, co byste měla a neměla jíst, když jste těhotná. Co si ale naložit na talíř, když po zplození miminka teprve toužíte? Skutečně totiž existují potraviny, které dokážou zvýšit vaši i partnerovu plodnost. Které to jsou?

 • Zázračné potraviny?

  ...

  Existuje celá řada výživových doporučení, módních stravovacích režimů a nejrůznějších diet, které často slibují i nemožné. Co byste měla zařadit do svého každodenního jídelníčku, abyste zvýšila své šance na početí miminka?

 • Fazole

  ...

  Ano, obyčejné fazole jsou levnou, a přitom až zázračnou super potravinou, což málokdo ví. Vědci Harvardovy univerzity provedli výzkum, do kterého bylo zařazeno 19 tisíc žen, které se aktivně snažily otěhotnět a zjistili, že ty, které konzumovaly hodně rostlinných bílkovin, měly mnohem větší pravděpodobnost úspěšného početí. Kromě nutričně hodnotných bílkovin obsahují fazole vitaminy skupiny B, vitamin E a K, minerály vápník, hořčík, zinek, železo a také kyselinu listovou. Přidávejte si fazole (bílé, červené, mungo) do salátů, polévek, udělejte si k obědu vegetariánské chilli con carne. Zkuste také čočku, hrách, tofu nebo ořechy, tam všude najdete velké množství kvalitních rostlinných bílkovin.

 • Zmrzlina

  ...

  Hurá! Čtete správně, a rozhodně zde nemluvíme o druzích s co nejnižším obsahem tuku. Aktuální mezinárodní studie ukázaly, že jedna porce plnotučného mléka nebo plnotučných mléčných výrobků (ať už je to poctivá smetanová zmrzlina, jogurt nebo tvarohový dezert) chrání ženy před problémy s ovulací. Mléko bez tuku a nízkotučné mléčné výrobky dělají překvapivě pravý opak, jak uvedla Jorge E. Chavarro, MD, Sc.D., profesorka výživy a epidemiologie na Harvardské škole veřejného zdraví. Odborníci zatím přesně neví, proč to tak je, předpokládají ale, že odstranění tuku z mléka mění jeho vliv na tvorbu a rovnováhu lidských pohlavních hormonů.

 • Tmavě zelená zelenina

  ...

  Čerstvé listové saláty a veškerá zelenina zelené barvy by měly tvořit pravidelnou část vaší každodenní stravy. Výběr je více než pestrý, zkuste rukolu, baby špenát, polníček, ledový či římský salát, brokolici, papriky, přijďte na chuť kapustě, tuřínu a mangoldu.

  Zelené druhy zeleniny jsou napěchované vitaminy C, B a K, vápníkem, hořčíkem a draslíkem, navíc obsahují obrovské množství kyseliny listové a zejména jejich sloučenin tzv. folátů, důležitých pro tvorbu nových buněk a červených krvinek, také ale podporu plodnosti žen. Jídelníček bohatý na zelené druhy zeleniny a listové saláty ocení také spermie vašeho partnera – vyšší dávky folátů pomáhají totiž vytvářet zdravější spermie.

  Nemůžete otěhotnět? Zkuste ovulační testy! Jak fungují a dá se jim věřit?

  Nemůžete otěhotnět? Zkuste ovulační testy! Jak fungují a dá se jim věřit?

  Toužíte po miminku, ale pořád to nejde? Zkuste používat ovulační test. Podle něj zjistíte, zda a kdy ovulujete a kdy je nejvhodnější doba na početí.…celý článek

 • Dýňová semínka

  Také oříšky a semínka patří mezi superpotraviny, hlavně díky vysokému obsahu tuků, bílkovin, minerálů (hořčík, mangan, železo, draslík, selen, zinek, měď) a vitaminů, zejména vitaminy skupiny B, E a aminokyselinu arginin. Semínka si ceníme kvůli obsahu polynenasycených mastných kyselin, vlákniny, vitamínů a minerálních látek.

  Nazelenalá semínka oříškové chuti jsou doslova elixírem zdraví. Dodají tělu spoustu vitaminů (zejména B, A a D) a minerálů, včetně hořčíku, fosforu, zinku, manganu a mědi, dále obsahují fytosteroly, které umí snižovat hladinu cholesterolu v krvi a také látku L-tryptofan, která zlepšuje spánek, zklidňuje a předchází špatné náladě, úzkostem i depresím. Kromě toho jsou důležitým zdrojem rostlinných bílkovin a železa, nezbytného pro správnou krvetvorbu i zdravé srdce. Používejte v kuchyni dýňový olej, semena přidávejte do snídaňových kaší nebo cereálií s jogurtem, skvělá budou v domácím pečivu i do pomazánek a salátů.

 • Celozrnný chléb

  ...

  Složité sacharidy obsažené v celozrnné mouce a pečivu tráví vaše tělo déle, než ty jednoduché (např. rafinovaný cukr, med), což pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi (tedy hladinu inzulínu). Co to má co dělat s otěhotněním? Zvýšená hladina inzulínu může narušit tvorbu a rovnováhu pohlavních hormonů. Jedna nizozemská studie, která se zaměřila na 165 párů, které se pokoušely otěhotnět, zjistila, že pokud mají ženy vysokou hladinu krevního cukru, zmenšuje se téměř o polovinu šance na úspěšné početí. Pokud toužíte po miminku, dejte přednost celozrnnému pečivu před bílým, hnědé natural rýži před bílou a celozrnnými těstovinám před těmi z průmyslově zpracované bílé mouky.

 • Divoký losos

  ...

  Tato ryba, žijící volně v chladných mořských vodách, je extra bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které mohou pomoci regulovat hladiny pohlavních hormonů a také zvyšovat průtok krve do reprodukčních orgánů. Losos navíc obsahuje mnohem menší množství rtuti než ostatní mořské ryby, dejte mu proto přednost před makrelou, pangasiem, mečounem nebo žralokem. Co takhle vyzkoušet lososový tataráček, burger nebo karbanátky s bylinkami?

  Jak otěhotnět co nejrychleji? Tady je 12 rad, některé vás možná překvapí

  Jak otěhotnět co nejrychleji? Tady je 12 rad, některé vás možná překvapí

  Zatímco se téměř celý život snažíte, abyste neotěhotněla, jakmile se pro početí rozhodnete, přála byste si, abyste byla "v tom" hned. Jenže ono to…celý článek

  7 častých a přitom překvapivých důvodů, proč nemůžete otěhotnět

  7 častých a přitom překvapivých důvodů, proč nemůžete otěhotnět

  S neplodností se potýká stále více a více párů. Na druhou stranu ovšem to, že se vám neukáže druhý modrý proužek na testu hned ten měsíc, kdy jste…celý článek

  Jak poznáte, že čekáte dítě, i bez těhotenského testu?

  Jak poznáte, že čekáte dítě, i bez těhotenského testu?

  Ne nadarmo se o těhotenství říká, že jde o jiný stav. A to doslova. Proto pokud jste ke svému tělu vnímavá a umíte mu naslouchat, dokážete poznat,…celý článek

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku