Čekáte kluka? Pak budete nejspíš mít v těhotenství více potíží | Supermámy

Čekáte kluka? Pak budete nejspíš mít v těhotenství více potíží

Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
16. srpna  2016 
 06:00

Některé babské mýty tvrdí, že když ženu v těhotenství trápí jeden neduh za druhým, nejspíše bude mít kluka. Těžko říci, kde se tohle tvrzení vzalo, ale teď vědci s překvapením zjistili, že na tom něco možná bude. A že těhotenské potíže jsou skutečně častější, když žena čeká chlapce. Hrozí například předčasný porod a vyšší je také riziko preeklampsie. S dívkami jsou gravidity bezproblémovější. 

Vyšší riziko předčasného porodu, těhotenské cukrovky a preeklampsie. To všechno provází těhotenství v případě, že žena čeká chlapce, ve srovnání s tím, když se má narodit holčička. Rozhodně to neplatí stoprocentně, ale souvislost je to celkem výrazná. 

Alespoň to tvrdí autoři nového australského výzkumu, na který upozornil web Parents.com. Jeho autoři sledovali data z celkem šesti set tisíc těhotenství v Austrálii mezi lety 1981 a 2011. S chlapečky stoupalo riziko, že se narodí předčasně, a to až o třetinu ve srovnání s dívkami, riziko rozvoje těhotenské cukrovky bylo vyšší o čtyři procenta a preeklampsie o necelých osm procent. 

Co se děje s orgány v břiše během těhotenství • VIDEO: 

"Pohlaví dítěte přímo souvisí s těhotenskými komplikacemi," uvedla autorka studie Petra Verburg, lékařka z Robinson Research Institute na univerzitě v Adelaide v Austrálii. Proč? To podle ní jasné není, ale jedním z možných vysvětlení jsou odlišnosti v placentě, na jejíž podobu má vliv právě pohlaví dítěte. 

Autorka studie míní, že by se to mělo vzít v potaz v rámci péče o těhotné ženy a v otázce předvídání možných komplikací. 

Oblíbená jména: Zapomeňte na Jakuba a Terezu, nahoru jdou Eliáš a Mia!

Oblíbená jména: Zapomeňte na Jakuba a Terezu, nahoru jdou Eliáš a Mia!

Zatímco před pár desetiletími se rodiče snažili, aby jejich dítě jménem co nejvíce zapadlo, teď jako by to bylo naopak. Přibývá rodičů, kteří volí…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Takhle doopravdy vypadají Vánoce s malými dětmi!

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku