Čekáte kluka? Pak budete nejspíš mít v těhotenství více potíží

Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
16. srpna  2016 
 06:00

Některé babské mýty tvrdí, že když ženu v těhotenství trápí jeden neduh za druhým, nejspíše bude mít kluka. Těžko říci, kde se tohle tvrzení vzalo, ale teď vědci s překvapením zjistili, že na tom něco možná bude. A že těhotenské potíže jsou skutečně častější, když žena čeká chlapce. Hrozí například předčasný porod a vyšší je také riziko preeklampsie. S dívkami jsou gravidity bezproblémovější. 

Vyšší riziko předčasného porodu, těhotenské cukrovky a preeklampsie. To všechno provází těhotenství v případě, že žena čeká chlapce, ve srovnání s tím, když se má narodit holčička. Rozhodně to neplatí stoprocentně, ale souvislost je to celkem výrazná. 

Alespoň to tvrdí autoři nového australského výzkumu, na který upozornil web Parents.com. Jeho autoři sledovali data z celkem šesti set tisíc těhotenství v Austrálii mezi lety 1981 a 2011. S chlapečky stoupalo riziko, že se narodí předčasně, a to až o třetinu ve srovnání s dívkami, riziko rozvoje těhotenské cukrovky bylo vyšší o čtyři procenta a preeklampsie o necelých osm procent. 

Co se děje s orgány v břiše během těhotenství • VIDEO: 

"Pohlaví dítěte přímo souvisí s těhotenskými komplikacemi," uvedla autorka studie Petra Verburg, lékařka z Robinson Research Institute na univerzitě v Adelaide v Austrálii. Proč? To podle ní jasné není, ale jedním z možných vysvětlení jsou odlišnosti v placentě, na jejíž podobu má vliv právě pohlaví dítěte. 

Autorka studie míní, že by se to mělo vzít v potaz v rámci péče o těhotné ženy a v otázce předvídání možných komplikací. 

Oblíbená jména: Zapomeňte na Jakuba a Terezu, nahoru jdou Eliáš a Mia!

Oblíbená jména: Zapomeňte na Jakuba a Terezu, nahoru jdou Eliáš a Mia!

Zatímco před pár desetiletími se rodiče snažili, aby jejich dítě jménem co nejvíce zapadlo, teď jako by to bylo naopak. Přibývá rodičů, kteří volí…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku