Pozor, zánět dásní může vyvolat předčasný porod!

 • Pozor, zánět dásní může vyvolat předčasný porod!
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  19. února  2017 
   06:00

  Hormonální změny během těhotenství se můžou projevit i problémy se zuby, zejména zvýšenou citlivostí nebo krvácením dásní. Tomu byste měla zabránit, a to tak, že budete o ústní hygienu pečovat co nejlépe. Podle odborníků mají totiž ženy s onemocněním dásní vyšší riziko předčasného porodu či vážných komplikací během těhotenství.

 • Záněty dásní trápí polovinu těhotných

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Zánět dásní je běžná forma onemocnění dásní a podle statistiky potká asi polovinu těhotných žen. Pokud pečujete o své zuby pečlivě, obvykle záněty po porodu zmizí, nicméně to neznamená, že byste neměla během gravidity chodit k zubaři. Pravidelné kontroly mohou zabránit těmto zánětům, které v případě, že se neléčí, mohou způsobit i parodontózu. Americká pediatrická společnost zubního lékařství uvádí, že těhotné matky, které postihla parodontóza, mají až 7x vyšší pravděpodobnost, že porodí předčasně. Chemikálie prostlaglandin může předčasný porod vyvolat – a ve zvýšené míře ji odborníci našli právě u žen s parodontózou.

   

 • Jak tedy o zuby v těhotenství správě pečovat? Ústní hygiena

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Pravidelně si zuby čistěte a odstraňujte bakteriální plak, který je podle odborníků spojen s předčasným porodem a nízkou porodní hmotností dítěte. Používejte vhodný kartáček, podle gynekoložky Martiny Hourové raději soft, tedy co nejměkčí. Nezapomínejte ani na zubní nit a mezizubní kartáček. Vhodný je také speciální kartáček na jazyk, protože i na něm se usazuje bakteriální plak.

 • Výživa

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Na stav vašich zubů má vliv i výživa. V těhotenství jste vystavena větší kazivosti zubů, takže se vyhněte nadbytečné konzumaci sladkostí, hlavně lepivých, jako jsou sušené ovoce, banány, bonbony a podobně. Po jídle si vždy vyčistěte zuby nebo žvýkejte žvýkačky bez cukru. Přednost dejte potravinám s obsahem vitaminu C, který posiluje dásně a snižuje možnost krvácení. Jezte též potraviny s obsahem vápníku, který je nezbytný pro zdravé zuby.

   

 • Fluorid

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Americká zubní asociace doporučuje používat zubní pasty s fluoridem, a to všem lidem starším šest let. Fluorid je důležitý v prevenci zejména zubního kazu. Kromě zubní pasty najdete fluor v mnoha potravinách, například v mořských rybách, zeleném čaji či kuchyňské soli. Po vyčištění zubů můžete také vypláchnout ústa fluoridovou ústní vodou, která působí proti zubnímu kazu.

 • Pravidelné kontroly u lékaře

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Hned, jak zjistíte, že jste těhotná, zajděte na preventivní prohlídku k zubaři. K němu také zajděte i v případě, že vás bolí zub. Nemusíte se bát, že by se vám mohlo něco stát nebo že by vám ublížily přípravky, které zubaři používají. Dokonce ani rtg zubu není takový strašák. Zubní kaz je nutné odstranit co nejdříve, nečekejte, až porodíte.

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku