Nebojte se ozvat v porodnici! Na co máte nárok?

 • Nebojte se ozvat v porodnici! Na co máte nárok?
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  24. ledna  2017 
   06:00

  „Líná pusa, holé neštěstí,“ říká známé přísloví. Vzpomeňte si na něj, až pojedete do porodnice. Nebojte se ozvat, a když ne vy, tak partner, ptejte se, poproste o pomoc. Pozor, neznamená to, že se v porodnici máte pohádat. Jen dejte najevo, co byste ráda, a co naopak vůbec.

 • Co vás taky může čekat?

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Je to poprvé? Bílé pláště zdravotníků jsou pro vás bezvýhradně respektovanou autoritou a ani by vás nenapadlo nic jiného než mezi kontrakcemi kývat a souhlasit se vším, co řeknou. Sleduje vás parta mediků, rodíte na zádech, i když byste chtěla na kolena, nástřih hráze je automatický.

  Rodíte podruhé? Četla jste o bondingu a nesměle pípnete, že chcete miminko u sebe, až se narodí. Namísto klystýru si s sebou nesete šetrnější roztok z lékárny a vlastní CD s příjemnou hudbou. Tatínka domů poslat nenecháte.

  Rodíte potřetí? Dvakrát jste porodila a máte zdravé sebevědomí. Jestli totiž žena něco umí, je to rodit děti. Máte právo se ke všemu vyjádřit – slušně, ale rozhodně. Ale taky včas zvážit, když se něco nevede a lékaři navrhují řešení. Co všechno je vaše právo a s čím nemusíte souhlasit? A pozor, samozřejmě to platí už u prvního porodu.

 • Asertivita není boj kdo s koho

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  "Asertivní znamená být sebevědomá, přímá a otevřená při prosazování svých zájmů a práv. Ne že si za každou cenu budu trvat na svém,“ ujasňuje hned úvodem Marcela Fišerová z České asociace dul.

  „Jít k porodu v bojové pozici je komplikace pro všechny zúčastněné. Personál rodičce nechce ublížit, všechno dělá ve snaze ženám pomoci. Jak se naučil a nejlépe umí. Jen často převažují léty zavedené rutinní postupy nad novými poznatky a potřebami rodiček.“

  Co vám pomůže? Písemná příprava, která toho spoustu „řekne“ za vás a zdravotníci budou vědět i bez ptaní. Přesto se nebojte ozvat, je to váš porod, ničí jiný.

  „Pokud jsem o něčem přesvědčená, trvám si na tom a neohrožuje to ani mě, ani zdraví mého ještě nenarozeného dítěte, vyplatí se trpělivě a klidně opakovat své požadavky,“ říká Marcela Fišerová.

  „Nepotřebujeme například vysvětlovat, proč chceme nechat dotepat dítěti pupečník. Máme pro to jednoduše nějaký svůj důvod. Stejně tak má ale lékař nebo porodní asistentka právo sdělit nám své možné obavy.“

 • Vyslechněte argumenty zdravotníků

  I když mně samotné připadalo jasné, že budu mít miminko po bezproblémovém porodu u sebe a začneme se hned seznamovat, novorozenecká sestřička ho začala automaticky odnášet. Stačila jedna věta, slušně (ale důrazně) pronesená, a třetí syn mi ve chvilce ležel nahý na břiše.

  „Když jsou ženy asertivní a jisté si svými požadavky a přáními, obvykle se komunikace s personálem daří,“ doplňuje Marcela Fišerová.

  „Zároveň by ale měly vždy vyslechnout argumenty zdravotníka. Nebojte se říci si o čas na rozmyšlenou a pak si zase klidně trvejte na svém. Je to úplně v pořádku. Někdy je však pochopitelně na čase ustoupit.“

  Pokud se tedy třeba váš vysněný přirozený porod táhne už dlouhé hodiny a nepostupuje, možná zvažte návrh podání oxytocinu. Stále totiž platí, že za svá rozhodnutí nesete plnou zodpovědnost.

  Co dalšího si promyslet předem? Čtěte ZDE

  10 věcí, které lidé vůbec netuší o novorozencích, a pak se diví

  10 věcí, které lidé vůbec netuší o novorozencích, a pak se diví

  Existuje spousta věcí, na které byste měla dát pozor, až přijedete s miminkem domů z porodnice. Tyhle vám ale vrásky dělat nemusí, i když to možná…celý článek

/
Autor: Maminka.cz
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku