Tipy na knížky: Jonáš na cestách a Zuza v zahradách

Zuza v zahradách od nakladatelství Labyrint
Foto: Kanál uživatele iliteratura/youtube
Sdílej na facebooku
31. ledna  2016 
 06:00

Skvělé dětské knížky vycházejí po celý rok. Ne jen – jak si někteří rodiče myslí – kolem Vánoc. A je jich tolik, že se dají také celý rok pořizovat nové a nové. Přinášíme vám pár tipů na ty, které za to určitě stojí. 

Povedená je knížka Jonáš spěchá domů, kterou vydalo Argo. Vznikla díky spolupráci dvou autorů: výtvarníka Radoslava Valeše a spisovatelky Marky Míkové. Kniha vypráví o plyšovém medvídku vyrobeném v dalekém Sinhapůru, který putuje domů k holčičce, která ho má dostat k narozeninám. Medvídek cestuje lodí, autem, na křídlech vážky i na hřbetu vlka, zažije mnohá dobrodružství, vyvázne z močálu i ze strašlivé bouře, pomáhá těm, kteří pomoc potřebují, a dotyční zase na oplátku pomáhají jemu. Nakonec šťastně doputuje domů – je nejvyšší čas, holčička zrovna oslavuje narozeniny.

Radoslav Valeš (jeho Děti duhového hada byly Nejkrásnější knihou roku 2000) nejprve vymyslel příběh o putování plyšového medvídka světem a pak formou kolážové techniky vytvořil sérii velice originálních celostránkových barevných ilustrací. Při jejich zhotovování „recykloval“ lifestylové časopisy a tuší domalovával hlavního medvědího hrdinu. Stromy tak mají perlové či diamantové kmeny, na těle vážky rozeznáme kousek pruhovaného pyžama, na jejím křídle vzor látky, trávník je vystřižen z částí geografických map a podobně. 

 

Krásná je kniha nazvaná jednoduše Řeka. Čtvero ročních období a čtyři příběhy odehrávající se na břehu jedné řeky, které v jejich pomíjivosti a kráse zachytil italský malíř Alessandro Sanna. Navzdory občasné krutosti je život většinou radostný a zářivý, především se však stále proměňuje jako voda, která plyne. Úchvatná kniha beze slov pro malé i velké čtenáře. Téměř 400 akvarelových obrázků je řazeno formou komiksových panelů. Vydal Labyrint v edici knih pro děti RAKETA.

 

 

Originální ilustrace provázejí i další knihu z Labyrintu. Jmenuje se Zanzibar jak vyšitý. Tahle knížka je složená trochu veršem a trochu prózou, ale hlavně jehlou a nití a kousky vysloužilých látek, které i tomu, co opravdu není k uvěření, dávají hmatatelnou podobu a zářivé barvy. Plastické obrázky spolu s dvanácti veršovanými a pěti prozaickými texty hravě a s humorem provedou malé cestovatele životem ostrovanů i zvířat z ospalé vesničky jménem Jambiani, kde i nejvšednější věci jsou velmi neobyčejné. 

"Zuza má zahradu. Ale ne u domu, ta zahrada je v zahradní kolonii. Kolonie znamená spoustu malých zahrad vpravo, vlevo a mezi nimi uličky. Kolonie jsou zahradní piškvorky. Za kolonií je divoká temná zahrada. Bydlí tam černý pes a možná taky strašná Stará Bela. Kdoví," stojí v anotaci ke knize Zuza v zahradách. Jenže co si počít, když máte z někoho strach, ale najdete na cestě jeho klíč? Video ke knize najdete ZDE na YouTube kanálu i-literatura. 

 

Poetické vyprávění nazvané Zuza v zahradách o překonávání strachu i předsudků a o půvabu odlišností. Úsporný text do barevné šíře rozehrávají fantastické ilustrace, některé stránky jsou dokonce rozkládací. Ty měly u nás doma velký úspěch - čtyřletý syn si díky nim dokáže knížku převyprávět i bez toho, aby mu rodiče četli. 

Sáhnout můžete i po knize Ptáček a lev. O čem je? Jednoho podzimního dne nalezne lev na své zahradě zraněného ptáčka. Tak začíná příběh jejich přátelství. Jemná kresba mladé výtvarnice z kanadského Québecu a příběh odkazující svou poetikou k Malému princi jsou oslavou tichých a hřejivých okamžiků blízkosti, která je silnější než sníh a mráz. Autorka knihy Marianne Dubuc je mladá francouzsky píšící spisovatelka, výtvarnice a ilustrátorka z Kanady.

Pokud máte děti už odrostlejší a začínáte se potýkat s jejich pubertou, zkuste se zachránit pomocí dvou knih, které vydalo Argo. S podtitulem Vše, co jste chtěli vědět o pubertě a báli jste se googlit. Jedna se jmenuje Jak být holkou, druhá Jak být klukem. 

Chytrá, zábavná a otevřená příručka pro dospívající kluky zodpoví všechny důležité otázky, které si kladou kluci v pubertě. James Dawson, původním povoláním učitel, upřímně, vtipně a beze studu vysvětluje vše o sexu, sexuální orientaci, dospívání, o holkách, tělesných změnách, pocitech nebo šikaně, ale i o praktických věcech, jako je holení a oblékání (i svlékání?). Tato kniha řadě rodičů ulehčí trapné chvilky, kdy se osmělují vstoupit do zrádných vod zásadního rozhovoru s ratolestí na prahu dospívání. Dokonce to udělá za ně.

Podobně je pojatá kniha Jak být holkou, kterou dala dohromady Hayley Longová. Autorka řady knih pro dívky, původně učitelka, upřímně a vtipně vysvětluje vše o dospívání, tělesných změnách, menstruaci, citech a pocitech, sexu i sexuální orientaci nebo šikaně, ale i o praktických věcech, jako je péče o vlasy a líčení. Tato kniha řadě rodičů ulehčí trapné chvilky, kdy se osmělují vstoupit do zrádných vod zásadního rozhovoru s ratolestí na prahu dospívání. Dokonce to udělá za ně. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku