Co nikdy nezakazovat dítěti, kterému jsou dva nebo tři roky?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  12. června  2018 
   06:00

  Aby se děti mohly správně rozvíjet, potřebují taky, abyste jim jako rodiče dopřáli aspoň trochu nezávislosti a nechali je dělat to, co chtějí. Je to pro ně důležitý vývojový mezník! Které věci byste jim neměli zakazovat?

 • Kreslit

  Autor: iStock

   

  Možná skáčete po stropě, když najdete pomalovanou zeď ve vašem obýváku, ale věřte, že kreslení je pro děti zvláště v tomhle věku důležité. Umožňuje jim rozvíjet představivost, emoce a taky schopnosti. Zkuste se k nim připojit, vybrat jednu stěnu v bytě a malovat s nimi! Budete překvapení, co všechno vám dítě svou kresbou sdělí.

   

  Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, kterou hned zkuste!

  Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, kterou hned zkuste!

  Všichni moji tři synové nosili plenky zhruba do tří let. Sice jen na noc, ale přece. Po prvním synovi jsem si říkala, že příště budu tvrdší a zkusím…celý článek

 • Jíst samotné

  Autor: iStock

   

  Přestaňte své děti pořád krmit, nechte je, ať to zkoušejí samy! Děti milují, když si mohou vzít lžíci nebo vidličku do ruky. Nechte je, ať se zamažou, vy se smiřte s tím, že budete zase prát, ale dětem tyhle pokusy neberte. Je to velká škola, kdy se učí koncentraci a taky trpělivosti.

 • Aby běhaly, křičely a zašpinily se

   

  Jistě, všeho s mírou. Nenecháte je samozřejmě běhat přes frekventovanou silnici, ale jinak jim dopřejte maximum volnosti a svobody. Ať skáčou, běhají, hrabou se v hlíně nebo dupou v kalužích. Budou sice špinavé, ale šťastné a spokojené. Děti potřebují poznávat a vybíjet svou energii. Jen jim vysvětlete, že jsou určitá místa, kde se to prostě nedělá.

   

  Přestaňte sahat těhotným na břicho! Teď se dozvíte, proč to už nikdy nedělat

  Přestaňte sahat těhotným na břicho! Teď se dozvíte, proč to už nikdy nedělat

  Představte si, že byste šli po ulici, potkali známého, dali se s ním do řeči a on by vám najednou sáhl na břicho. Úplná hloupost, co? Ale když je žena…celý článek

 • Aby vám pomáhaly

  Autor: iStock

   

  Spousta matek své děti odhání z kuchyně, když se chystají zametat nebo luxovat. Je jasné, že dvou- až tříleté dítě nezvládne úklid stejně perfektně jako vy, ale to je jedno. Nechte ho, aby vám pomohlo s nádobím, aby míchalo v hrnci vařečkou nebo zkusilo zamést smetí. Je to užitečné a učíte tím dítě pozitivní disciplíně. A nezapomeňte ho vždycky pochválit!

 • Aby projevily svůj názor

  Autor: iStock

   

  Že jsou malé a nemají ještě rozum? No, někdy byste se divili! Musíte pochopit, že i tak malé dítě má své myšlenky a touhy, takže dětem dopřejte, aby vyjadřovaly svůj názor na cokoli. Rozhodně jim neříkejte: "Tomu nerozumíš, tak to neříkej." Nebo: "Já moc dobře vím, co je pro tebe dobré." Vaše přesvědčení nemusí být vždycky ta správná.

   

  Co by měl dělat každý táta pro svou dceru? Na tohle nesmí zapomínat!

  Co by měl dělat každý táta pro svou dceru? Na tohle nesmí zapomínat!

  Táta je pro dcery prvním hrdinou a mužským vzorem. Co v něm bude od malička vídat, to si s sebou ponese do dospělosti. Když bude otec k dcerám lhostejný…celý článek

 • Aby lezly a šplhaly

  Autor: iStock

   

  Ty určitě spadneš, nelez tam! Můžete mít strach, ale zkuste dítě nechat, aby se dostalo tam, kam chce. Některé naše strachy jsou poněkud přehnané. Děti ve věku 2 až 3 let se nebojí, jsou odvážné a mají v sobě zakódovaný silný duch vědoucí, co můžou a co ne. Dopřejte jim, aby si to ověřily na vlastní kůži. Ale hlídejte je při tom, samozřejmě.

   

  Co by mělo vaše dítě vědět, pokud se ztratí ve městě? Odpovědi najdete ve VIDEU:

  Co má dítě dělat, když se ztratí ve městě? • VIDEO: 

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku