Jak správně chválit děti? Tohle rozhodně nedělejte!

 • Chvalte úsilí, ne výsledek
  Chvalte úsilí, ne výsledek
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  11. června  2018 
   06:00

  Každé dítě je jiné. Na některé platí více metoda cukru, na jiné více metoda biče. Jedno je ale jisté. Pochvalu potřebujeme občas všichni. I psychologové se shodují, že pozitivní motivace funguje lépe než tresty. Ovšem ani s chválou se to nemá přehánět. Rodiče by měli chválit konkrétně a spíše za úsilí než výsledek. Jak tedy chválit správně? Tady je malý návod. 

 • Konkrétně, prosím

  Rodiče by měli chválit konkrétně a spíše úsilí než výsledek. "Byla jsi trpělivá, proto se ti povedlo postavit vysokou věž."

  Chválíte děti obecně. Říkáte jim "pěkné, ty jsi šikula, moc hezké"? Chyba. Taková pochvala nemá žádný účinek. Dokonce je spíše kontraproduktivní. Děti jsou pak na pochvale závislé a neustále ji vyžadují. Buďte v chválení konkrétní. Zaměřte se na detaily nebo konkrétní činnost. Chválíte například obrázek? Vyzdvihněte jednu věc, třeba: "Ty mráčky jsou opravdu moc povedené, tu modrou jsi trefil/a přesně!"

 • Hodnoťte především úsilí

  Nehodnoťte výsledek, ale popište a pochvalte úsilí. "Vidíš, byl jsi trpělivý, tak se ti povedlo z kostek postavit vysokou věž. Skvělé!" Je přece jasné, že různým dětem jdou různé věci různě, a vy nikomu nechcete srážet sebevědomí tím, že mu řeknete, že jeho stavby z lega jsou vždycky horší.

 • Hlavně upřímně

  Pochvala musí být upřímná. Nechvalte jen kvůli tomu, abyste chválili. Znáte to sami, když vám někdo říká, že je to pěkné, ale nemyslí to upřímně, většinou to poznáte. Děti vám musí důvěřovat. Proto jim nelžete. Neříkejte jim, že už umějí lyžovat, když sotva sjedou kopec. Ale řekněte jim, že vidíte, jak se snaží, a za snahu je pochvalte. Když to tak půjde nadále, určitě se z nich stanou dobří lyžaři.

 • A co takhle poděkovat?

  Jak děti nadchnout pro výlety?

  Místo chvály dětem děkujte. Dokázaly něco, co pro ně muselo být obtížné? Oceňte úsilí dítěte a poděkujte mu za to. "Vím, že jsme u doktora čekali dlouho. Díky, že jsi byla trpělivá a nezlobila jsi." 

 • Povzbuzování zabírá

  Nevychované děti? Nejste v tom sami!

  Místo chvály zkuste dítě povzbudit. Učí se jezdit na kole? Motivujte ho slovy: "Vidíš, to je ono. Jen tak dál a budeš jezdit jako závodník." Povzbuzení často funguje lépe než chvála.

 • Mluvte o svých pocitech

  Nevychované děti? Nejste v tom sami!

  Je důležité, aby dítě vědělo, co jeho chování způsobuje. Ať už v kladném nebo záporném slova smyslu. Pokud ale mluvíme o chválení, svěřte se mu, když vás něčím potěší. "Udělal jsi to přesně tak, jak jsem chtěla." "Jsem moc ráda, že ti snídaně chutnala a že jsi hezky seděl u stolu a nevrtěl se. Děláš mi radost!" 

 • Učte ho empatii

  Nevychované děti? Nejste v tom sami!

  Nejen vaše pocity jsou důležité. Naučte dítě, aby bylo pozorné i k ostatním. Pokud má sourozence, je to jednodušší. Oceňte každou jeho snahu v péči o bratříčka nebo sestřičku. "Když Anička plakala a ty jsi jí podal dudlík, moc jsi jí pomohl. Děkuji."

 • Neverbální pochvala

  ....

  Někdy ani nemusíte použít slova a dítě pozná, že udělalo něco dobře a vy jste to viděli a ocenili. Stačí pouhý úsměv, přikývnutí nebo mrknutí. A jsou i situace, kdy je toto gesto lepší než tisíc slov.

 • Náhodně zaslechnutá pochvala

  Nevychované děti? Nejste v tom sami!

  Nikdy byste neměli mluvit o dítěti tak, jako by tam nebylo. Ovšem existují výjimky, a těmi jsou pochvaly. Pokud máte pocit, že vaše dítko něco dokázalo nebo bylo obzvláště trpělivé, pozorné nebo šikovné, řekněte to partnerovi (či jiné dospělé osobě). Když to dítě zaslechne, potěší ho to a bude ho to motivovat.

  Skvělý trik: Matka natočila video, jak naučit děti zavazovat tkaničky

  Skvělý trik: Matka natočila video, jak naučit děti zavazovat tkaničky

  Znáte asi pět triků, jak předškoláky naučit zavazovat tkaničky, a ani jeden nefunguje? Takže vaše dítě nosí boty na suchý zip a všelijaké samozavazovací tkaničky.…celý článek

  Přestaňte sahat těhotným na břicho! Teď se dozvíte, proč to už nikdy nedělat

  Přestaňte sahat těhotným na břicho! Teď se dozvíte, proč to už nikdy nedělat

  Představte si, že byste šli po ulici, potkali známého, dali se s ním do řeči a on by vám najednou sáhl na břicho. Úplná hloupost, co? Ale když je žena…celý článek

/
Autor: Gabriela Kolinová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku