Přestaňte sahat těhotným na břicho! Teď se dozvíte, proč to už nikdy nedělat

 • Ukaž, kope?
  Ukaž, kope?
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  17. července  2020 
   06:00

  Představte si, že byste šli po ulici, potkali známého, dali se s ním do řeči a on by vám najednou sáhl na břicho. Úplná hloupost, co? Ale když je žena v jiném stavu, děje se jí to úplně běžně! Možná už jste si někdy taky sáhli, protože někdy je vážně těžké se ubránit. Ale nedělejte to. Ne kvůli nějakým pověrám, stačí devět následujících důvodů. 

  Zažila to snad každá těhotná žena. Zničehonic jí někdo sáhne na břicho, s úsměvem a přesvědčením, že jí to nevadí. Nebo že ji to dokonce potěší. A naopak, saháte vy na břicho jiným ženám, které jsou v jiném stavu? Možná ne, ale možná jste to taky udělalo, protože je to přece tak běžné. A normální. Jenže by se to stávat nemělo. 

 • Méně než pes?

  Než pohladíte cizího psa, zeptejte se

  Většina lidí považuje za normální, že pokud si chtějí pohladit cizího psa, zeptají se, zda to nebude vadit zvířeti nebo jeho majiteli. Ale těhotné břicho se stává veřejným majetkem, který navíc nekouše, takže lidé – a to i relativně neznámí – se prostě neptají a rovnou si sáhnou. 

 • Ženy se cítí všelijak

  Samozřejmě – těhotenství je nejkrásnější období v životě ženy a tak dále, ale pravda je spíš to, že zvláště ke konci tohoto období se spousta žen cítí jako velryby. Rády by byly přehlédnutelné, místo toho nejméně ob den slýchají zmínky o tom, že snad čekají dvojčata, a do toho jim ještě někdo na to obří břicho sahá. 

 • Je to nepříjemné

  Autor: istock.cz

  Vlastně na tom není nic moc k vysvětlování. To, že jim saháte na břicho, je těhotným ženám nepříjemné. Tečka. Navíc pokud to nečekají, mohou se docela slušně leknout. Sama si pamatuju, jak mi jednou při náhodném setkání letmá známá bodla prstem do břicha s výkřikem: "No jo, jasně, holka." Byl to kluk. 

 • Je to břicho, ne dítě

  ...

  Lidé, kteří se neustále nutkavě dotýkají břicha těhotných žen, mají možná pocit, že tak vlastně hladí dítě a vzdávají mu tím hold nebo co. Takže ne, ani smykem! Hladíte jen a jen těhotné břicho s jeho většími či menšími špeky. 

 • Svého druhu sexismus

  ...

  Samozřejmě všichni známe ty fotky, na kterých je těhotná žena obklopená svou rodinou a na břicho jí sahají, nebo jí dokonce k němu přikládají ucho jak budoucí otec, tak případní starší sourozenci. Jenže to je něco jiného. Sebetěhotnější žena není veřejný majetek a nikdo ji nemůže jen tak osahávat. 

 • Prostě je to drzé

  ...

  Dotýkat se jiného člověka je poměrně intimní, zvláště pokud jde o takové partie, jako je právě břicho. Pamatujte na to, jak je vám osobně nepříjemné, když někdo narušuje vaši osobní bublinu. Zdá se, že v mnoha očích jako by těhotným tahle bublina praskla. 

 • Není to vaše tělo

  ...

  Berte to takhle: vaše tělo – vaše pravidla. A tělo jiného člověka – jeho vlastní pravidla. Pokud máte nutkavou potřebu dotknout se těhotenského břicha, dotkněte se nejdříve svého vlastního. Možná vám to pomůže se včas zarazit. 

 • Protože řekla ne

  ...

  Někteří lidé sáhnou těhotné ženě na břicho tehdy, i když je ona prosí o to, aby to nedělali. Někteří se sice zeptají, ale i byť jen náznak nesouhlasu smetou ze stolu a stejně si chmátnou. Takže – pokud se můžeme přimluvit za všechny těhotné světa: ne skutečně znamená ne. Dotyčná těhotná žena je možná mírnost sama a je jí žinantní poslat vás razantně tam, kde slunce nesvítí, ale i slabé ne je prostě ne.

 • Může to být riskantní

   

  ...

  Dobře – tím, že se dotknete těhotné ženy, respektive jejího břicha, jí nejspíše nezpůsobíte žádnou zdravotní újmu, nenakazíte jí tak například chřipkou. Ale víme dobře, že budoucí matky trápí všelijaké obavy a úzkosti, proč jim přidělávat starosti ještě tímhle?

  Tohle je realita! Matka fotila den s kojencem pomocí selfie tyče

  Tohle je realita! Matka fotila den s kojencem pomocí selfie tyče

  "Vždyť to nic není, jen hlídáš dítě!" řekl jeden známý téhle matce a ona se rozhodla, že mu to ukáže. A ukázala. Celý den fotila sebe a svou malou…celý článek

  To nevyšlo! Když se rodinné fotky ani trochu nepovedou

  To nevyšlo! Když se rodinné fotky ani trochu nepovedou

  Objednáte fotografa, obléknete sobě i dětem sváteční šaty a těšíte se, že budete mít pěknou vzpomínku v podobě fotografie do rámečku. Jenže ouha. Ne…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku