Rozdíly mezi kluky a holkami. Co doopravdy zjistili vědci?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
3. listopadu  2018 
 06:00

Většinou máme tendenci řídit se zažitými a obecně rozšířenými frázemi, jako že chlapci jsou od přírody zručnější, impulzivnější, rozjívenější a agresivnější a dívky naproti tomu šikovnější, citlivější, něžnější a pečující. Odborníci ale vzkazují: přehodnoťte své názory, není to vždy pravda.

Opravdu se kluci méně bojí, do všeho se vrhají po hlavě a bez rozmyslu a rádi riskují? A věříte, že každá holčička zbožňuje růžovou, je upovídaná, ráda se parádí, je přecitlivělá a nejraději ze všeho češe panenky? Výzkumy tato přesvědčení jednoznačně vyvracejí!

„Pořídili jsme dětem trampolínu, která se okamžitě stala bezkonkurenčně nejoblíbenějším kusem nábytku v celém domě. Má to jen jednu nevýhodu, musíme být neustále ve střehu, jelikož náš pětiletý syn na ní tak řádí, že každou chvíli skončí s boulí nebo naraženým kolenem. Je zajímavé sledovat, jak moc jsou s jeho sestrou rozdílní i v tomto ohledu. Sedmiletá Sofie, i když je o dva roky starší a celkově obratnější, nikdy neskáče tak divoce ani do takové výšky jako Mareček. Je mnohem opatrnější, dává si velký pozor, aby si neublížila,“ říká o svých dětech pětatřicetiletá Karolína. Je takové chování názornou ukázkou genderových stereotypů, nebo jde prostě jen o geneticky dané dispozice a vrozený temperament obou sourozenců?

Každý jiný už od miminka?

Skutečně kluci vnímají a cítí jinak a holky mají shůry danou empatii i pečující sklony? Zapomeňte na předsudky! „Naše dvojčata mají své role rozdělené zcela opačně. Pětiletá dcera zbožňuje dinosaury, stavebnice, autodráhy a vlaky. Barbíny, sladké roztomilé plyšáky a růžové šatičky naprosto ignoruje. Po pravdě, panenky používá výhradně jen jako zbraň. Nejspokojenější je v tričku, teplákách a teniskách a všude si s sebou nosí kufřík s nářadím. A její bratr naproti tomu zbožňuje, když si může zkoušet moje šminky, trvá na tom, že mi večer bude česat vlasy, a nejvíc si vyhraje s dětskou kuchyňkou. Také se mnou peče bábovky i cukroví a každé ráno si pečlivě sám vybírá, v jakém modelu vyrazí do školky. Okolí se trochu diví, já to neřeším a nechávám svým dětem svobodu a prostor. Nevidím v tom zásadní problém, vždyť kde je řečeno, že by se měly chovat tak a tak, aby to bylo společensky v normě?“ svěřuje se maminka Svatava.

Velké tajemství

V posledních letech bylo provedeno hned několik studií, které se věnují společenské aktivitě, hrám, zájmům a temperamentu dívek a chlapců a zkoumají, zda je jejich specifické chování biologicky předurčeno. Psychiatr Louann Brizendine, M.D., je například přesvědčen, že mužské a ženské mozky jsou pevně propojené a pracují na podobném principu. Ovšem s tím, že dívky se rodí na svět lépe vybavené pro empatii, spolupráci a komunikaci, mají přirozené dispozice k verbálnímu projevu a je pravděpodobné, že budou klidnější. Chlapcům je údajně zase dáno do vínku vrozené lepší systémové chápání a logické myšlení. Také ale větší sklony k agresivnímu chování, což je dáno vlivem pohlavního hormonu testosteronu. Je to ale jen jeden názor z mnoha. Dívky jsou podle zjištění odborníků mnohem lepšími posluchači. Začínají obvykle dříve mluvit a od nejútlejšího věku lépe vnímají lidský hlas a rozumí tomu, co jim říkáte. Ve dvou letech věku jsou schopné běžně používat dvojnásobný počet slov než jejich klučičí protějšky.

Výchova dcer v Čechách: Musí být všechno růžové nebo ne?

Výchova dcer v Čechách: Musí být všechno růžové nebo ne?

Pamatujete si na hračku našeho dětství? Na velkou nákladní tatru v jasně oranžové barvě, na které se dal vozit písek, stejně tak uvezla i poměrně statné…celý článek

Nesvádějme to na geny!

Americká pediatrická společnost popisuje tzv. genderově specifické vzorce chování a geneticky dané, vrozené rozdíly mezi pohlavími razantně popírá. Profesorka neurologie Lise Eliot, Ph.D., z Univerzity Rosalindy Franklin v severním Chicagu a autorka knihy Pink Brain, Blue Brain (Růžový mozek, modrý mozek) zdůrazňuje důležitost neuroplasticity, což je vývoj změn v mozku v průběhu života. Zabývá se tím, jak velký vliv na práci mozku má prostředí, ve kterém člověk žije. Podle ní se lidský mozek vyvíjí od narození až do smrti a postupným získáváním zkušeností, učením se a poznáváním se mění. Některé jeho části pracují a rostou výrazně rychleji, jiné mohou zůstat zcela nedotčené. Rozdíly mezi ženským a mužským mozkem tedy podle ní vznikají tak, že muži a ženy získávají v průběhu života zcela rozdílné zkušenosti. Nelze tedy vše svádět čistě jen na biologické předurčení při hodnocení způsobu myšlení a chování obou pohlaví.

I rodiče dělají chyby!

Jedna ze studií (realizovali ji na britské univerzitě v Cambridge) se například zabývala rozdíly mezi pohlavími v navazování očního kontaktu novorozenců a žádné nenalezla. Experiment byl ale zopakován o čtyři měsíce později se stejnými kojenci a ukázalo se, že dívky ztrojnásobily intenzitu očního kontaktu, zatímco u chlapečků byl jen velmi mírně zvýšený. V rámci téže studie bylo taktéž zjištěno, že v prvních dvou letech života dětí se neprojevují žádné genderové odlišnosti v úrovni aktivity a rychlost psychomotorického vývoje u chlapců i dívek je na podobné úrovni. Ale! Od třetího roku věku je obvykle průměrný chlapec výrazně aktivnější než zhruba dvě třetiny dívek. Vědci zároveň oslovili s podrobným dotazníkem maminky sledovaných dětí a z odpovědí vyšlo najevo, že většina rodičů má tendenci přistupovat ke svým dětem zcela odlišně už od jejich narození. Jde o stereotypy, které se jen těžko boří. Děvčátka jsou obvykle považována za „křehčí“ a také méně schopná než chlapečci, mnohem častěji slyší věty typu „buď opatrná“ a „dávej na sebe pozor“. Bylo rovněž zjištěno, že s dívkami v kojeneckém a batolecím věku maminky více mluví, mazlí se s nimi a pomáhají jim, v případě chlapců jsou pak hovory zaměřovány častěji na výkon, úspěch nebo výhru („už jsi velký, to musíš zvládnout sám“, „kluci přeci nebrečí“ atd.).

Panenky pro kluky? Ano, jako malí hrdinové • VIDEO: 

Kluci s větším mozkem

Znamená to, že jediné rozdíly mezi mozky dívek a chlapců jsou ty, které vytváříme prostřednictvím socializace? Ano i ne. „Neurologové nezjistili žádné rozdíly ve strukturální nebo nervové aktivitě, s výjimkou toho, že chlapci mají mozky o něco větší, což odpovídá jejich větší průměrné velikosti těla,“ zdůrazňuje Dr. Eliot.

Mužský mozek je před i po narození vystaven působení vyšší hladiny hormonu testosteronu, což vede podle některých výzkumů k upřednostňování „hraček pro kluky“. V žádném případě to ale neznamená, že je něco špatně v případě, když čtyřletý chlapeček touží mít šatičky či korálky jako maminka nebo když bere sestřičce její růžové poníky a vozí je v kočárku. Není nic divného na tom, když je sestřička zručnější a technicky zdatnější než její bráška. Pokud má k dispozici určité vrozené předpoklady, je vhodné je od útlého věku rozvíjet a podporovat správnými podněty, logickými hračkami, stavebnicemi a podobně. Preference při výběru oblíbených hraček jsou dány také tím, že chlapci jsou zaměřeni více pohybově, mají obvykle lepší hrubou motoriku a také prostorovou představivost, děvčata zase vynikají v jemné motorice a disponují širší fantazií. Mají k tomu zkrátka biologické předpoklady. „V žádném případě nechci tvrdit, že mezi chlapeckými a dívčími mozky nejsou žádné vrozené rozdíly. Určitě ano, jsou ale velmi drobné a často hodně ovlivněné společenskými normami a konvencemi. Neškatulkujte proto své děti do růžových, nebo modrých světů, nechte je přirozeně a svobodně růst,“ radí Dr. Eliot.

Oblékejte dceru jako holčičku, řekly učitelky v jeslích. Tohle je reakce rodičů!

Oblékejte dceru jako holčičku, řekly učitelky v jeslích. Tohle je reakce rodičů!

Smysl pro humor a fantazie těmto manželům rozhodně nechybí! A není divu, že tisíce rodičů po celém světě jejich vtipná odpověď nadchla. Povedená…celý článek

Podívejte se na kluka s rtěnkou! Nejdřív se mu smáli, teď ho následují další!

Podívejte se na kluka s rtěnkou! Nejdřív se mu smáli, teď ho následují další!

Devítiletý indický chlapec, který má přezdívku Malý Cuz, našel zalíbení v líčení. Mnohokrát sledoval maminku, jak si nanáší rtěnku, a tak to chtěl…celý článek

Lego dělá z holčiček puťky, stěžuje si dívka. Co napsala výrobci?

Lego dělá z holčiček puťky, stěžuje si dívka. Co napsala výrobci?

Možná jste si také toho všimli. Lego pro holky a pro kluky se liší. Jak? No, samozřejmě barvou, ale také svým zaměřením. A přesně tyto genderové stereotypy…celý článek

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku