Mateřská intuice existuje, tvrdí odborníci! Má ji každá matka?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
29. října  2018 
 06:00

Taky jste už v určitých situacích cítila něco, co jste nedokázala přesně vysvětlit, ale byla jste o tom stoprocentně přesvědčená a týkalo se to vašich dětí? Takový ten zvláštní pocit uvnitř břicha? Myšlenka přes celou zeměkouli... Nebo jste byla schopná „číst“ myšlenky svých dětí a netušila jste, jak je to možné? Za to všechno může mateřská intuice. Je skutečná, nebo je to jen mýtus, kterému chtějí matky věřit?

Mateřský instinkt a mateřská intuice jsou pojmy, které se dost často zaměňují, ale neznamenají totéž. Instinkt je biologicky vrozená vlastnost, kdežto intuice zahrnuje rychlý „soud“, jakýsi "střevní pocit", který vás přepadne bez vědomého nebo úmyslného zvážení skutečnosti.

Jak říká Victor Shamas, profesor arizonské univerzity, který vedl rozsáhlé studie právě na tohle téma, mateřská intuice znamená „vědět něco, aniž víme, jak to, že to víme“. Už v roce 1998 provedl výzkum, v němž zjistil, že 70 procent novopečených matek si je vědomo intuitivního spojení se svými dětmi. A během výzkumu téměř tři čtvrtiny studentů vysokých škol, kteří se zúčastnili zkoumání, tvrdily, že jsou jejich matky schopné číst jejich myšlenky a pocity.

Takhle se změnili: před tím a po tom, co měli děti. Nelekněte se!

Takhle se změnili: před tím a po tom, co měli děti. Nelekněte se!

Některé věci vás změní navždy. Tou největší změnou v životě jsou děti. S příchodem potomků se totiž vše obrátí vzhůru nohama. Večírky? Vyspávání o…celý článek

Nemusí se jednat o „velké“ věci, týká se to například takových věcí, jako je doba spánku u dětí. Becky Wienberg, psycholožka z Pittsburghu, říká, že matky intuitivně vědí, kdy by mělo jejich dítě spát a kolik hodin by mělo spát. „Někdy je důležité nechat plavat různé chytré knihy a pravidla a řídit se při výchově potřebami dítěte a také vlastní intuicí,“ tvrdí.

Existují matky, které díky intuici dokázaly zachránit život svým dětem, když správně odhadly zdravotní problém, třeba ještě v těhotenství. Zvláště matky synů mají silnou intuici. Podle nové studie zveřejněné v časopise PLOS ONE to vypadá, že plodová DNA a samčí buňky překračují hematoencefalickou bariéru a zůstávají v mateřském mozku.

9 milníků, na které se pediatr nezeptá, ale vy na ně nikdy nezapomenete

9 milníků, na které se pediatr nezeptá, ale vy na ně nikdy nezapomenete

Všichni jsme přečetli stovky knih nebo desítky článků na internetu o tom, jak se naše děti budou vyvíjet. Kdy by měly udělat první krok, kdy se poprvé…celý článek

Zní to jako šílené sci-fi? Možná, nový výzkum ale zjistil, že 63 procent matek má ve svém mozku DNA svých dětí. Lee Nelson, která výzkum prováděla, tvrdí, že ve skutečnosti má skoro každá matka v těle buňky dítěte, které nosí. Během výzkumu se ukázalo, že pokud je v mozku ženy DNA syna, tak bývá přítomná ve více oblastech mozku zároveň a zřejmě tam přetrvává dlouho, někdy po celý život.

Není pak pochopitelné, že něco jako mateřská intuice prostě musí existovat? Odborníci říkají, že matky by měly svým „střevním pocitům“ důvěřovat a taky je kultivovat. Prý to jde. Tenhle šestý smysl a intuitivní krevní vazba, kterou mají matky s dětmi, se dají podle Judith Orloff trénovat. A měly by se trénovat, protože v dnešním světě, který je až moc racionální, se intuice poněkud vytrácí.

 

Jak donutit dítě, aby konečně přestalo kňourat? 5 zaručených způsobů!

Jak donutit dítě, aby konečně přestalo kňourat? 5 zaručených způsobů!

Podle psychologů je zvuk dětského kňourání jedním z nejdráždivějších a nejrušivějších vůbec. Potvrzuje to nedávná studie a odpřisáhne vám to nejspíš…celý článek

Jak rozvíjet předškoláka? Nechte ho bojovat, radí učitelé!

Jak rozvíjet předškoláka? Nechte ho bojovat, radí učitelé!

Mezinárodní skupina pedagogů, kteří mají za sebou léta praxe, dala dohromady několik praktických doporučení a tipů pro rodiče dětí od dvou do pěti…celý článek

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku