Co musíte udělat, když vás dítě ignoruje? Tohle zaručeně pomůže!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  11. března  2019 
   06:00

  Když dítě neposlouchá, dokáže to pořádně naštvat. A může to být i dost frustrující. Ignorování vašich požadavků je ale nepřijatelné, je tedy důležité naučit dítě, aby vás poslouchalo a reagovalo už při prvním pokynu. V opačném případě by se mohlo stát, že si dítě zvykne, že vás klidně může ignorovat a nic se neděje. Jaké kroky byste měli učinit, pokud vás dítě přehlíží?

  Zvažte důvody, proč vás děti neposlouchají, ale naučte je, že trváte na tom, aby splnily to, co po nich chcete. Někdy je cesta snadná, jindy je to náročnější.

   

 • Odstraňte to, co dítě rozptyluje

  Autor: iStock

   

  Je důležité rozlišovat mezi úmyslnou vzdorností a ignorací a prostým faktem, že vás jednoduše dítě neslyší, protože je rozptylováno něčím jiným. Pokud dítě hraje počítačové hry a má na uších sluchátka a vy na něj křičíte nějaký pokyn, jen těžko můžete očekávat, že vás uslyší, protože je jednak zaujaté hrou, jednak má sluchátka.

  Takže první, co musíte udělat, je přerušit rozptylování. Vypněte televizi, sundejte mu sluchátka a navažte oční kontakt. Možná mu budete muset položit ruku na rameno, aby vás zaregistroval. Pak řekněte dítěti jasné pokyny, co po něm chcete. A řekněte to skutečně jednoduše: „Ukliď si to oblečení.“ „Pojď se najíst.“ A podobně. Snažte se o neutrální hlas.

   

  Má váš temperament vliv na to, jaký jste rodič? Podle odborníků velký!

  Má váš temperament vliv na to, jaký jste rodič? Podle odborníků velký!

  Temperament je jeden z pěti faktorů, které určují úspěšnost výchovy. To, jaký temperament máte, má vliv na to, jestli budete jako rodiče přísní, tolerantní…celý článek

 • Požádejte dítě, aby zopakovalo váš pokyn

  Autor: iStock

   

  Pokud chcete, aby vás dítě neignorovalo, musíte zajistit, aby taky skutečně pochopilo, co po něm chcete. Požádejte ho, aby zopakovalo vaše pokyny. Zeptejte se třeba: „Dobře, tak co máš teď udělat?“ A počkejte, až vám to vysvětlí. „Mám se převléknout, abych ti šel pomoct ven na zahradu s trávníkem.“ Nabídněte mu vysvětlení nebo se ho zeptejte, jestli má nějaké doplňující dotazy.

   

 • Dejte mu jedno varování

  Autor: iSTock

   

  Poté, co jste dali dítěti nějaký pokyn a jste si jistí, že vás slyšelo a že pokynu rozumělo, počkejte asi deset sekund. Může to chvíli trvat, než se informace dostane k dítěti dovnitř do hlavy. Pokud ale neprovede žádný pokus splnit váš příkaz nebo pokyn, je jasné, že vás ignoruje záměrně. Dejte mu jedno varování, pak konec. Řekněte například: „Pokud si nezačneš uklízet pokoj do pěti sekund, večer nebudeš hrát na počítači“.

  Přemýšlejte, jaký důsledek je pro vaše dítě skutečně nepříjemný, a ujistěte se, že jste opravdu připraveni dodržet to, co jste řekli. Použijte stejný přístup, když vás dítě zcela ignoruje. Pokud pořád říká: „Já vím“, nebo „Udělám to za minutu“, varujte ho. Učte ho, že vaše pokyny musí splnit a když ne, bude to mít nějaké následky. Třeba mu odnesete oblíbenou elektroniku, hračku nebo cokoli jiného, stačí na krátkou dobu.

   

  Chcete mít doma jedničkáře? Udržujte dobré vztahy s učiteli!

  Chcete mít doma jedničkáře? Udržujte dobré vztahy s učiteli!

  Komunikujte, buďte vstřícní a snažte se ovládat své emoce, i když třeba s lecčím nesouhlasíte. Ptáte se, v čem to vám i dítěti pomůže, pokud jde o…celý článek

 • Vytvořte plán řešení problému

  Autor: iStock

   

  Jestli vaše dítě často ignoruje vaše požadavky, měli byste to začít řešit. Proč to dělá? Jaký je důvod? Vyjádřete své očekávání tím, že mu řeknete: „Očekávám, že hned napoprvé poslechneš, co po tobě chci.“ Řekněte mu, že jestli má potíže s nasloucháním, je nutné na tom zapracovat.

  U některých dětí postačí pochvala či pozitivní pozornost, aby je motivovaly k tomu, aby pokyny rodičů poslechly. Pokud tedy dítě pochválíte a řeknete například: „Skvělá práce, jsem ráda, že jsi vypnul tu televizi, když jsem tě o to požádala,“ může ho to ještě více motivovat, aby vás neignorovalo a poslouchalo hned napoprvé.

   

 • Eliminujte důvody, proč dítě neposlouchá

  Autor: iStock

   

  Pokud vaše dítě odmítá poslouchat, může být problém i někde jinde, a je možné, že neposlouchá ani ve škole. Proto je nutné vyloučit základní důvody, které vedou k ignoraci. Sami sobě si položte několik otázek. Nemůže mít problém se sluchem? Nemá potíže s udržením pozornosti? Třeba má ADHD? Nemá dítě kognitivní problémy, související s vývojem, které pak mají vliv na to, jak zpracovat informace? Máte-li podezření, že ignorování může mít důvod v nějakém zdravotním problému, poraďte se s pediatrem.

   

  10 věcí, které musíte dítě naučit, aby se mu v dospělosti dařilo

  10 věcí, které musíte dítě naučit, aby se mu v dospělosti dařilo

  V prvních letech života dostávají děti spoustu informací, které se uchovávají do budoucna. Dětské mozky jsou jako houba, nasávají do sebe všechno možné.…celý článek

 • Vyhněte se chování, které dítě podpoří v ignorování

  Autor: iStock

   

  Dávejte si pozor na to, jak se chováte vy sami k dítěti. Někdy rodiče dělají neúmyslně to, co naopak dítě v ignoraci podpoří. Zejména křik, podráždění, sarkasmus nebo „žebrání“ způsobí, že vás dítě bude ještě více přehlížet. Dlouhé přednášky a příliš moc příkazů také není vhodným způsobem, jak dítě přinutit, aby vás poslouchalo. Buďte neutrální a dávejte jednoduché příkazy, které skutečně chcete řešit.

   

  Co se osvědčilo švédským rodičům při výchově? Podívejte se na VIDEO:

  5 rad, které se osvědčily švédským rodičům • VIDEO: 

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku