10 věcí, které musíte dítě naučit, aby se mu v dospělosti dařilo
- 2. března 2019 06:00
V prvních letech života dostávají děti spoustu informací, které se uchovávají do budoucna. Dětské mozky jsou jako houba, nasávají do sebe všechno možné. A v dětství si taky vytvářejí základ pro svou budoucnost. Co všechno byste své děti měli v dětství naučit, aby se jim tyhle dovednosti v dospělosti vrátily? Tohle pro ně bude užitečné!
Je spousta věcí, které by naše děti měly umět dřív, než vyletí z domova. A těchto deset věcí by na vašem "výchovném" seznamu být mělo zcela určitě. Proč?
Druhý jazyk
Autor: iStockMnohé studie dokazují, že děti, které se v dětství učí vedle mateřského jazyka ještě druhý jazyk, se lépe přizpůsobují změnám, mají lepší paměť a obecně chápou lépe jazyk. Nemluvě o tom, že komunikace v jiných částech světa pak není pro dítě problém. Navíc je znalost cizích jazyků prospěšná i v budoucí kariéře. U nás v Česku to máme „jednodušší“, s češtinou se nikde ve světě moc nevytáhneme, takže angličtina je už od školního věku povinnou součástí výuky. Horší to mají v zemích, kde je mateřštinou angličtina. Tam děti nemají velkou potřebu učit se ještě nějaký další jazyk. A ještě jedno plus cizí jazyky mají. Podle vědců z Výzkumného ústavu Rotman v Kanadě pomáhá znalost dalšího jazyka, aby se snížilo riziko vzniku Alzheimerovy choroby.
Plavání
Autor: iSTockCvičení a jakákoli fyzická aktivita jsou pro děti prospěšné. Velmi důležité je naučit děti co nejdříve plavat. Tahle dovednost má spoustu výhod. Jednak podporuje kardiovaskulární aktivitu, což je příznivé pro srdce a plíce, jednak díky pohybům, které dítě při plavání provádí, se zlepšují síla, vytrvalost a koordinace pohybů. Děti, které pravidelně plavou, mají taky menší riziko vzniku zdravotních problémů. Vedle těchto prospěšných důvodů je pak plavání skvělá věc i z důvodu bezpečnosti. U dětí, které dokážou plavat, je nižší riziko utonutí.
Hra na hudební nástroj
Autor: iSTockVýsledek jedné studie, která byla publikována v Journal of Neuroscience, dokazuje, že hra na hudební nástroj zlepšuje u dětí sluchové dovednosti a pomáhá oddálit zhoršení schopností mozku v dospělosti, které je přirozené během stárnutí. Je to prý z toho důvodu, že když hrajeme na hudební nástroj, aktivujeme několik mozkových systémů naráz – sluch, vnímání i motoriku. Jakmile dítě dospěje, bude mít díky tomu taky lepší schopnost komunikovat a kreativně se vyjadřovat.
Tanec
Autor: iSTockStudie vědců z karlstadtské univerzity ukázala, že i tanec je pro děti prospěšný z hlediska jejich budoucího vývoje. Zlepšuje výkon, a to hlavně u hyperaktivních dětí. Umožňuje jim komunikovat a vyjadřovat své emoce prostřednictvím svého těla a pomocí hudby podporuje kreativitu, sociální dovednosti, motorické schopnosti a buduje sebevědomí. Tanec taky přiláká děti blíž k různým kulturám a přiměje je, aby byly otevřenější a důvěřovaly svému vlastnímu tělu.
Recyklace
Autor: iSTockKdyž budete děti už od dětství učit recyklovat, přispějete tak k tomu, aby i další generace měly možnost užívat si krásy naší planety. A recyklace je dobrá i z jiného důvodu. Bylo prokázáno, že recyklování podporuje u dětí kreativitu a psychomotoriku. Vaše dítě bude taky vědět, že nepotřebuje spoustu drahých zdrojů na to, aby mohlo realizovat své bláznivé nápady.
Úklid
Autor: iStockPořádek a hygiena jsou pro život nepostradatelné. Vedle praktických důvodů, jako je podpora zdravého životního stylu, je tahle dovednost taky důležitá pro to, aby děti dělaly věci organizovaně. Pokud se dítě nenaučí uklízet, může to bránit v správném prostorovém zorientování se. Uklízení pomáhá dětem, aby získaly pocit vlastního prostoru, a přispívá k rozvoji samostatnosti. Děti potřebují aspoň trochu prostor strukturovat, a to nejen kvůli tomu, aby našly své hračky a věci, ale i kvůli tomu, aby našly samy sebe. Jak tvrdí odborníci, jedině tam, kde je uspořádaný prostor a řád, může vzniknout něco nového.
Smysl pro orientaci
Autor: iStockNaučit děti, aby věděly, kde jsou a jak se orientovat, je dobré pro jejich mozek a taky jim to umožní cítit se svobodněji tam, kde se právě nacházejí. Podle odborníků existuje v mozku jakási vnitřní GPS, která vytváří sítě v našich neuronech, které zlepšují náš smysl pro orientaci a pomáhají mozku plánovat trasy a zlepšovat rozhodovací proces. Tuhle schopnost ale musíme trénovat, a to bez mobilních telefonů. S věkem bohužel orientační schopnosti slábnou.
Vaření
Autor: iSTockNaučte děti vařit, zlepší se jejich vztah k jídlu. Když je zapojíte do přípravy jídla, budou si ho pak více vážit a bude taky méně pravděpodobné, že budou konzumovat nezdravé potraviny. Postupováním podle receptů se taky naučí, jak je důležité dodržovat pokyny a taky jak je úžasné prozkoumat jednotlivé ingredience svými smysly. Začněte něčím velmi jednoduchým, abyste se vyhnuli nehodám, a postupujte k náročnějším úkolům. A ještě jedno plus tahle dovednost má – až z dítěte vyroste puberťák a později dospělák, tuhle schopnost a dovednost skutečně oceníte! Proč byste měli připravovat svačiny někomu, kdo už má třeba řidičák?
Hospodaření s penězi
Autor: iSTockS dospělostí přichází i finanční odpovědnost, a když na ni nebudeme dostatečně připraveni, můžeme se dopustit velkých chyb (a přijít třeba o velké peníze). Je tedy důležité naučit děti, že peníze jsou nástroj, nikoli odměna, a že nestačí, aby se učily šetřit, ale že se taky musí naučit rozumně utrácet. Což je leckdy těžké i pro dospělé rodiče, ale je to cesta, jak nepřijít úplně o všechno.
Mluvit o svých pocitech
Autor: iSTockNikdo není neustále šťastný a v pohodě. Některé situace v nás vyvolávají nepříjemné emoce, kterým se nemůžeme vyhnout. Naučit děti od raného věku, aby své pocity identifikovaly, přijaly je a mluvily o nich bez obav, je něco, za co vám budou jednou neustále děkovat. Emoční inteligence umožní vašemu dítěti rozhodovat se a vhodně reagovat na složité životní situace. A jako bonus – učte děti taky odpočívat a uvolnit napětí.
Proč by děti měly pomáhat s domácími pracemi? Podívejte se na VIDEO: