Tohle dětem nedělejte, jinak budou depresivní! Co a proč je ohrožuje?
Nový výzkum ukazuje, že některé výchovné metody a přístupy rodičů ohrožují malé děti, a můžou u nich vyvolat dokonce deprese. Správný rodič by se měl snažit nalézt rovnováhu mezi povzbuzováním dítěte, aby něco udělalo podle jeho představ, a tím, aby si šlo svou vlastní cestou. To je ale v praxi velmi obtížné dodržet. A je to taky věc, v níž rodiče podle průzkumů soustavně selhávají.
Podle průzkumu v roce 2014 se zjistilo, že 61 procent rodičů vychovávalo na základě ctižádostivých kritérií. Jen kolem 40 procent připustilo, že se snaží vychovávat děti s humorem a více svobodně. Nový průzkum taky naznačuje, že příliš ctižádostivý přístup k dětem má ve skutečnosti negativní dopad na děti.
Další výzkum – publikovaný v Journal of Personality – ukázal, že tlak při plnění školních povinností a obavy z nesplnění rodičovských očekávání vyvolávaly v dětech pocity viny a zvyšovaly u nich sebekritiku. Psychologové uvedli, že ty děti, které mají takové rodiče, vykazují další příznaky, jako jsou úzkost a deprese.
Studie, která v pětiletém období zkoumala 263 sedmiletých žáků základních škol v Singapuru, zjistila, že rodiče, kteří očekávali perfektní výsledky u svých potomků, neustále své děti nutili k ještě vyšším výkonům i po splnění stanovených cílů. Přehnaně také reagovali, když děti udělaly chybu, a málo je povzbuzovali, aby se děti vydaly svou vlastní cestou, pokud jde o zájmy...
Profesor Ryan Hong ze Singapurské národní univerzity k tomu řekl: „Když jsou rodiče extrémně ctižádostiví, může to dětem signalizovat, že to, co dělají, není nikdy dost dobré. Dítě se může obávat, že udělá sebemenší chybu a že ho budou obviňovat z toho, že není dokonalé. V průběhu času může být takové chování známé jako maladaptivní perfekcionismus, neboli špatná forma perfekcionismu, velmi škodlivé pro dětskou psychiku, protože zvyšuje riziko vzniku deprese, úzkosti, a dokonce i sebevraždy.“
To koreluje s názory britské ředitelky střední školy Jane Lunnon z Wimbledon High School, která říká, že aplikace pro chytré telefony zbavuje děti jejich nezávislosti. „Sociální média umožňují rodičům špehovat své děti dokonce i mimo školní výlety a akce.“ Rodiče by podle ní měli přestat tak ctižádostivě dohlížet nad životy svých dětí a místo toho by je měli učit, aby se osvobodily.
„Neustálý kontakt vede k tomu, že pro děti je pak mnohem těžší naučit se samostatnosti, což narušuje jejich vývoj,“ dodala. Pokud zabráníte v tom, aby se děti mohly chovat nezávisle, nikdy nebudou moct vzlétnout. „Budou se bouřit, nebo budou příliš poddajné, a ani jedno není v pořádku.“
Rodiče by se měli při výchově snažit, aby nepřekračovali hranice mezi motivací a násilným donucováním. Důležité je stanovit si realistické cíle a stanovovat menší a dosažitelné cíle, které umožní, aby dítě nebylo pod tlakem. Oslavujte úspěchy a oceňte tvrdou práci, to děti nakopne. A nedovolte jim, aby utíkaly z boje. Možná se nepodaří vše na první dobrou, ale je dobré jim připomenout, že překážky v životě jsou od toho, aby se překonávaly.
Jaké zásady by měli rodiče při výchově dodržovat? Odpověď najdete v našem VIDEU: