Tohle dětem nedělejte, jinak budou depresivní! Co a proč je ohrožuje? | Supermámy

Tohle dětem nedělejte, jinak budou depresivní! Co a proč je ohrožuje?

Foto: istock
Sdílej na facebooku
9. srpna  2019 
 06:00

Nový výzkum ukazuje, že některé výchovné metody a přístupy rodičů ohrožují malé děti, a můžou u nich vyvolat dokonce deprese. Správný rodič by se měl snažit nalézt rovnováhu mezi povzbuzováním dítěte, aby něco udělalo podle jeho představ, a tím, aby si šlo svou vlastní cestou. To je ale v praxi velmi obtížné dodržet. A je to taky věc, v níž rodiče podle průzkumů soustavně selhávají.

Podle průzkumu v roce 2014 se zjistilo, že 61 procent rodičů vychovávalo na základě ctižádostivých kritérií. Jen kolem 40 procent připustilo, že se snaží vychovávat děti s humorem a více svobodně. Nový průzkum taky naznačuje, že příliš ctižádostivý přístup k dětem má ve skutečnosti negativní dopad na děti.

Další výzkum – publikovaný v Journal of Personality – ukázal, že tlak při plnění školních povinností a obavy z nesplnění rodičovských očekávání vyvolávaly v dětech pocity viny a zvyšovaly u nich sebekritiku. Psychologové uvedli, že ty děti, které mají takové rodiče, vykazují další příznaky, jako jsou úzkost a deprese.

Posíláte děti do kouta? Kdy to může fungovat, a kdy naopak vůbec?

Posíláte děti do kouta? Kdy to může fungovat, a kdy naopak vůbec?

Běž do svého pokoje a přemýšlej o tom, co jsi udělal! A dřív než za půl hodiny se nevracej! Kdo z nás tohle jako dítě nikdy neslyšel? Vyřešíme tím…celý článek

Studie, která v pětiletém období zkoumala 263 sedmiletých žáků základních škol v Singapuru, zjistila, že rodiče, kteří očekávali perfektní výsledky u svých potomků, neustále své děti nutili k ještě vyšším výkonům i po splnění stanovených cílů. Přehnaně také reagovali, když děti udělaly chybu, a málo je povzbuzovali, aby se děti vydaly svou vlastní cestou, pokud jde o zájmy...

Profesor Ryan Hong ze Singapurské národní univerzity k tomu řekl: „Když jsou rodiče extrémně ctižádostiví, může to dětem signalizovat, že to, co dělají, není nikdy dost dobré. Dítě se může obávat, že udělá sebemenší chybu a že ho budou obviňovat z toho, že není dokonalé. V průběhu času může být takové chování známé jako maladaptivní perfekcionismus, neboli špatná forma perfekcionismu, velmi škodlivé pro dětskou psychiku, protože zvyšuje riziko vzniku deprese, úzkosti, a dokonce i sebevraždy.“

Tohle říkejte svým dětem každý den! Pozitivní fráze, které je motivují

Tohle říkejte svým dětem každý den! Pozitivní fráze, které je motivují

Je důležité, aby vaše děti cítily, že vám můžou důvěřovat a že jsou schopny dosáhnout jakékoli výzvy, která jim vstoupí do života. Ať už je to ve škole,…celý článek

To koreluje s názory britské ředitelky střední školy Jane Lunnon z Wimbledon High School, která říká, že aplikace pro chytré telefony zbavuje děti jejich nezávislosti. „Sociální média umožňují rodičům špehovat své děti dokonce i mimo školní výlety a akce.“ Rodiče by podle ní měli přestat tak ctižádostivě dohlížet nad životy svých dětí a místo toho by je měli učit, aby se osvobodily.

„Neustálý kontakt vede k tomu, že pro děti je pak mnohem těžší naučit se samostatnosti, což narušuje jejich vývoj,“ dodala. Pokud zabráníte v tom, aby se děti mohly chovat nezávisle, nikdy nebudou moct vzlétnout. „Budou se bouřit, nebo budou příliš poddajné, a ani jedno není v pořádku.“

Rodiče by se měli při výchově snažit, aby nepřekračovali hranice mezi motivací a násilným donucováním. Důležité je stanovit si realistické cíle a stanovovat menší a dosažitelné cíle, které umožní, aby dítě nebylo pod tlakem. Oslavujte úspěchy a oceňte tvrdou práci, to děti nakopne. A nedovolte jim, aby utíkaly z boje. Možná se nepodaří vše na první dobrou, ale je dobré jim připomenout, že překážky v životě jsou od toho, aby se překonávaly.

 

Jaké zásady by měli rodiče při výchově dodržovat? Odpověď najdete v našem VIDEU:

10 zásad dobrého rodiče • VIDEO: 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti LIVE: Vypnutej Vémola, lhář sexuolog a vězení…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku