10 věcí, které prarodiče dělají a které rodiče nemůžou vystát

 • 10 věcí, které prarodiče dělají a které rodiče nemůžou vystát
  A čím štvou prarodiče vás?
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  13. dubna  2020 
   06:00

  Podle nejrůznějších výzkumů je jisté, že děti babičky a dědečky potřebují. A platí to i naopak! Čas, který společně tráví, zvyšuje pohodu dětí i prarodičů. Obvykle je babičkovská pomoc velmi prospěšná a usnadňuje život, ovšem existují věci, které často vedou mezi dvěma generacemi k neshodám. Které věci lezou rodičům na nervy?

  Vztah dospělých dětí a jejich rodičů je někdy napjatý kvůli těm, které mají všichni rádi – vnoučatům. Protože například kritika výchovných metod ze strany starší generace je chůzí po tenkém ledě. 

  Stejně jako rozmazlování ze strany prarodičů, podstrkování sladkostí nebo nákupy hraček a oblečení, o které nikdo nestojí. Znáte to taky? 

 • Kritika rodičovské výchovy

  ...

  Mezinárodní časopis pro výzkum a vývoj v oblasti vzdělávání zjistil, že rodičovská autorita je nezbytným nástrojem v procesu výchovy dětí. Jakékoli negativní výroky prarodičů rozhodně matkám a otcům nepomáhají, protože je pak ohrožena jejich autorita. Rodiče mají být příkladem pro své dítě, a pokud prarodiče neustále kritizují rodičovské praktiky, může to dokonce i vážně narušit vzájemnou důvěru.

 • Nákup zbytečných hraček

  Dvoumetrový medvěd? No nazdar!

  Rodiče velmi dobře vědí, jaké hračky děti již mají a které skutečně potřebují. Navíc když jako rodiče odmítáte koupit vše, co dítě vidí a chce, učíte ho taky, aby si vážilo ceny peněz a v budoucnu utrácelo peníze moudře. Pokud prarodiče zasahují do tohoto procesu, prokazují tím vlastně dětem medvědí službu.

 • Publikování fotek bez svolení

  Ne že by to někteří rodiče nedělali taky, ale prarodiče, kterým nejsou cizí sociální sítě, velmi rádi sdílejí rodinné fotografie svých vnoučků. Starší generace není tak dobře obeznámená s informačními technologiemi, takže babičky a dědečkové někdy nechápou, že tyhle fotografie uvidí absolutně kdokoli. A je jasné, že to rodiče může vytáčet, protože nechtějí svůj soukromý život veřejně ukazovat.

 • Chvála za každou maličkost

  Neříkejte vnučce pořád jak je krásná, uškodíte jí tím.

  Studie říkají, že přílišná chvála může vést k nedostatečné motivaci. Prarodiče často zdůrazňují svou pozornost pouze vůči dobrým skutkům svých vnoučat a chválí je téměř za všechno, co udělají. Ale jak se ukazuje, tohle nezdravé povzbuzování může zabít touhu dítěte postupovat vpřed.

 • Stanovení vlastních pravidel

  Podle studie jsou děti velmi citlivé na vlivy z vnějšího světa. Jejich světonázor a hodnoty jsou velmi křehké, takže je důležité, aby čelily co nejmenšímu množství rozporů. Pokud rodiče říkají jedno a prarodiče něco úplně jiného, vede to k rozporu, který může komplikovat proces učení.

 • Tajné zásobování sladkostmi

  Studie, kterou zpracovala American Heart Association, říká, že děti by měly sníst nebo vypít denně méně než 6 čajových lžiček přidaného cukru. Děti se samozřejmě obvykle nezajímají o výsledky vědeckého výzkumu, takže jsou tu rodiče, kteří musí sledovat jejich jídelníček. Prarodiče ale velmi rádi nastavená pravidla porušují a klidně svá vnoučata zásobují tajně sladkostmi. To sice dětem přináší potěšení, ale taky to poškozuje jejich zdraví.

 • Neustálé sdělování informací o vnoučatech širokému okolí

  A tohle jsi viděla?

  Často přicházíme k rodičům, aby nám poradili, dokonce i s výchovou dětí. Můžeme diskutovat také o intimních věcech, které by samozřejmě neměli slyšet cizí lidé. Nezřídka se ale stává, že zjistíte, že se prarodiče o těchto věcech rozpovídali například se sousedkou, a to je k vzteku.

 • Nákupy legračního oblečení

  Nákupy všeho, na co si vnuk ukáže Ale jistě!

  Svět módy se mění tak rychle, že někdy ani nevíte, jestli i vy sami nevypadáte poněkud zastarale. Věkový rozdíl mezi prarodiči a vnoučaty může být velmi dramatický, zvláště pokud jde o výběr oblečení. Maminky většinou nechtějí urazit starší generaci, ale zároveň chtějí, aby jejich dítě vypadalo stylově a moderně. Takový rozpor je staví do nepohodlného postavení.

 • Nedodržování pravidel spánkové hygieny

  Ve snaze získat náklonnost vnoučete prarodiče někdy dětem dovolí, aby šly spát později. Přitom odborníci doporučují, aby předškoláci spali 10–13 hodin denně a teenageři alespoň 8 hodin. Nedostatek spánku může vést k vážným onemocněním, jako je cukrovka, a může také ovlivnit mozkovou aktivitu. Proto se rodičům nelíbí, když někdo dovoluje jejich dětem to, co oni zakazují.

 • Sledování televize celý den

  Pojď, koukneme se ještě na tenhle film!

  Málokdo si dokáže život představit bez televize. Pro děti to není jen prostředek zábavy, ale také způsob, jak poznávat svět. S televizí samozřejmě soupeří počítače a chytré telefony. Bohužel prarodiče často zapomínají na rozumné limity. Pokud jde o televizi, studie z roku 2015 uvádí, že sledování televize déle než 2 hodiny denně může vést k vysokému krevnímu tlaku u dětí.

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku