Máte sestru? Budete šťastnější a otevřenější, tvrdí nová studie!

Máte sestru? Budete šťastnější a otevřenější, tvrdí nová studie!
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
10. dubna  2020 
 06:00

Další důkaz toho, že mít sestru je skvělá věc. Osobně nemohu soudit, žádnou nemám, ale pokud je pravda skutečně to, co tvrdí vědci z leicesterské univerzity De Montfort a Ulster University v Severním Irsku, pak můžu jen litovat.

Během průzkumu vědci zkoumali několik stovek lidí ve věku od 17 do 25 let a zjistili, že ti, kteří vyrůstali se sestrami, byli mnohem víc povzbuzováni k otevřenější komunikaci o svých pocitech, což jim nakonec umožnilo mít pozitivnější pohled na život.

I když tedy milujeme své sourozence stejně (nebo mírně upřednostňujeme jednoho před druhým), nová studie říká, že ti, kdo vyrůstají se sestrou, budou s větší pravděpodobností šťastnější než ti, kteří sestru neměli.

Během průzkumu vědci mladým lidem kladli spoustu psychologických otázek týkajících se řady témat, včetně duševního zdraví. Jeden z vedoucích pracovníků studie profesor Tony Cassidy řekl: „Zdá se, že sestry více povzbuzují ostatní k otevřenější komunikaci a soudržnosti v rodině. Zdá se ale, že bratři mají alternativní účinek.“

Proč nejsou bratři z hlediska rodinných rolí tak motivační jako sestry? „Mohlo by to být tím, že chlapci mají přirozenou tendenci nemluvit o věcech. S chlapci jde spíše o spiknutí ticha a mlčení. Dívky mají tendenci o všem mluvit,“ říká profesor Cassidy.

Zejména v případě rozvedených rodin jsou prý sestry prospěšné pro ostatní sourozence. Dřívější výzkumy prokázaly sílu sourozeneckých vztahů. Původní studie například zjistily, že mít za sourozence sestru z vás dělá laskavější osobu. Tato novější studie navíc prokázala, že v rodině, kde jsou mezi sourozenci sestry, je méně delikvencí, více prosociálního chování, jako jsou laskavost a štědrost či pomoc ostatním. Souhlasíte?

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku