Vyzkoušeno: Který teploměr se nejvíce osvědčil u malých dětí?

Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
23. dubna  2016 
 06:00

Každý, kdo někdy zkoušel měřit teplotu malým dětem, musel nejméně jednou zalitovat toho, že EU už zakázala rtuťové teploměry. Přes jistou archaičnost byly zkrátka spolehlivé a bylo jasné, že ukazují pravdu. Když naměřily osmatřicet, bylo to zkrátka tak. Moderní teploměry jsou rychlejší a většinou pohodlnější na použití, bohužel ale ne všechny měří tak spolehlivě, jak by rodiče potřebovali. 

Máme doma dvě malé děti a k tomu čtyři velké, takže teploměr potřebujeme každou chvíli. Dlouhé roky jsme skoro jako oko v hlavě chovali starý rtuťový, ale bohužel loni v létě se rozbil – což s sebou neslo nutnost zlikvidovat vyteklou rtuť, a to je velké minus tohoto typu. Věděli jste, že horší než samotné kuličky tekutého kovu jsou výpary z nich, proto je rtuť potřeba pečlivě vysbírat spíše než vyluxovat, kuličky dát do uzavřené skleničky s vodou a donést například do lékárny. 

Vyzkoušeno: Krémy na opruzeniny kojenců. Tyhle fungují dobře

Vyzkoušeno: Krémy na opruzeniny kojenců. Tyhle fungují dobře

K prvním měsícům a letům života neodmyslitelně až na výjimky patří plenky a k nim zase krémy, které mají zabránit opruzeninám. Nabídka je velká a je…celý článek

Dalším minusem je to, že se nedá moc dobře používat u nejmenších dětí, protože jim těžko vysvětlíte, že se nemají několik minut hýbat. Tady by byla řešením takzvaná rychloběžka do konečníku, rovněž rtuťová, ale ta už taky není k mání. 

Proto jsme už před několika lety koupili asi za tři sta korun teploměr SilverCrest z Lidlu, který měří pomocí infračerveného světla, stačí jím pouze namířit na čelo či do ucha. Bohužel podle něj měli všichni v rodině setrvale maximálně 35,8, takže kdy nemocnému dítěti ukázal 37, mohlo to taky být 39. Výhodou bylo, že se dalo měřit i spící dítě. 

S narozením dcery loni jsme proto sbírku teploměrů rozšířili. Jako první přibyl digitální expres teploměr Benu s ohebnou měkkou špičkou, protože takový vyžadovala porodnice, kde se miminkům měřila teplota v konečníku. Dcera ani s ním nikdy neměla víc než 36, což nicméně ukázal i jiný nemocniční digitální teploměr. Můj dojem? Podměřuje, přinejmenším v konečníku, nicméně ne zásadně a měří rychle. Investice 129 korun. 

Naprostým zklamáním byl teploměr čelový, který mi kdosi doporučil jako rychlé a levné řešení. Bezejmenný výrobek jsme koupili na internetu, a ačkoli výrobce v popisku sliboval možnost opakovaného použití, fungoval přesně jednou – zkusila jsem jej u dospívajího syna, zahlédla, že má něco mezi 36 a 37, což asi sedělo, pak však teploměr zhasl a neukázal už nikdy nic. Za zhruba třicet korun jsem možná neměla čekat víc.

Hodně jsme si slibovali od poměrně drahého teploměru Thermoval Baby od firmy Hartmann, který stojí kolem tisícovky. Jeho použití je pohodlné, dá se s ním měřit teplota na čele, což je skvělé pro měření ve spánku, a to u nemocných dětí s horečkou lékaři rozhodně doporučují, protože se nedá spoléhat na to, že teplota v noci zůstane stejná jako večer. 

Moje dojmy z použití výrobku jsou ale trochu rozpačité. Zejména proto, že je poměrně těžké naučit se grif, jak teplotu měřit. Nečiní se tak na jednom místě, ale je třeba začít uprostřed čela a směřovat ke spánku tak, aby teploměr zachytil i tepnu.

Když budete moc blízko nebo moc daleko, teploměr naměří vyšší teplotu. Než jsme na to přišli, byli jsme schopní komplet zdravé rodině naměřit v průměru osmatřicet. A navíc se v podstatě moc nedá používat u starších dětí a dospělých, protože neskenuje tak dlouho, abyste obsáhli celou oblast, kterou má pokrýt.

Jak se měří teplota u malých dětí infračerveným digitálním teploměrem • VIDEO: 

Celkově jsme ale s výrobkem spíše spokojeni, ačkoli funkce měření v místnosti nebo měření teploty tekutin jsme zatím nevyužili. 

Krom toho u starších dětí používáme spíše lihový teploměr Exatherm za zhruba 90 korun. Měří stejně jako rtuťový, tedy přesně, ale pomalu, což potomci nesou spíše nelibě. Sklepává se podstatně hůře, ale výrobce ho rovnou dodává se zeleným plastovým sklepávátkem. To vypadá trochu fórově, ale asi za deset korun se dá dokoupit nové. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.