Markovi s epilepsií pomohla operace mozku, při které musel mluvit s lékaři

Dvanáctiletý pacient, kterému zákrok pomohl. Snímek je z doby před operací
Foto: FTV Prima
Sdílej na facebooku
27. dubna  2016 
 06:00

Dvanáctiletý Marek Putniorz trpěl epilepsií, na kterou nezabírala žádná léčba. Lékaři z pražského Motola se ho proto rozhodli zařadit do programu chirurgické léčby epilepsie. U Marka se centrum záchvatů nacházelo velice blízko centra řeči. O to riskantnější zákrok byl. 

Ačkoli na epilepsii už existují léky, které dokážou výrazně zmírnit projevy nemoci, u Marka bohužel nezabíraly. Lékaři z kliniky dětské neurologie v pražském Motole proto začali zvažovat operaci mozku, která se musí provádět částečně při vědomí pacienta.

S Markem lékaři na sále komunikovali, aby vyloučili poškození centra řeči – to bylo jedním z rizik tohoto zákroku. „Techniku awake craniotomy (probuzení během operace mozku s testováním řeči na operačním sále) volíme tam, kde by operační výkon mohl nevratně poškodit řečové funkce pacienta. Potom je vlastně šetrnější realizovat toto ne právě příjemné testování než pacientovi způsobit dlouhodobý, či dokonce trvalý problém s vyjadřováním nebo porozuměním řeči,“ vysvětluje profesor Pavel Kršek z kliniky dětské neurologie, který operaci provedl.

Dítě v bezvědomí! Víte, jak mu zachránit život?

Dítě v bezvědomí! Víte, jak mu zachránit život?

Nikdo z rodičů to nechce zažít a každý by na to měl být připraven. Bezvědomí dítěte. V tomto stavu dítě může dýchat, ale nemusí, může mu tlouct srdce,…celý článek

Mimořádně sofistikovaná a náročná operace trvala téměř dvanáct hodin, během kterých Markovi rodiče netrpělivě čekali na výsledek. Zákrok dopadl nad očekávání, pacient hned po skončení operace s lékaři plně komunikoval. „Dnes se má Marek velmi dobře. Je bez řečových obtíží, od operace neměl ani jeden záchvat a úspěšně mu snižujeme dávky antiepileptik. Věříme, že takto úspěšných pacientů budeme mít stále více,“ neskrývá radost doktor Kršek.

Příběh Marka s epilepsií přináší televize Prima v dalším díle cyklu Nemocnice Motol, kde vystupují skuteční pacienti, opravdoví lékaři. Diváky čekají odhalení diagnóz i unikátní záběry z operačních sálů. 

Další díl cyklu můžete vidět ve čtvrtek 28. dubna ve 20.15 na Primě.

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku