Richarda v Motole kvůli srdci operovali pár dní po narození: Jinak by nepřežil

Chlapeček s maminkou pět dní po operaci
Foto: FTV Prima
Sdílej na facebooku
14. června  2016 
 16:00

Pečlivé vyšetření během těhotenství a následný specializovaný chirurgický zákrok zachránily život a zdraví malému klukovi, který by ještě před pár desítkami let neměl moc šancí. Richard se narodil s přehozenými cévami. Kdyby na to lékaři nepřišli dříve, než se narodil, mohl se už pár dní po narození dostat do kritického stavu. 

Richard Kohout byl ještě u mámy v bříšku, když u něj lékaři při kontrolním sonografickém vyšetření odhalili vrozenou srdeční vadu. Rodičům vysvětlili, že jejich zatím nenarozený syn má přehozené dvě hlavní cévy v srdci.

„Byla stanovena diagnóza transpozice velkých tepen. Pro vadu je při vyšetření typické, že jsou přehozené odstupy velkých tepen: z pravé komory odstupuje srdečnice (aorta) a z levé komory odstupuje plicnice. U této vady je včasné stanovení diagnózy velmi důležité, protože umožňuje zahájit léčbu hned po narození – dříve, než se novorozenec dostane v důsledku nedostatečného okysličování krve do kritického stavu,“ vysvětluje profesor Tomáš Tláskal z Dětského kardiocentra.

Video, které vás rozesměje do pěti sekund! Pes, který sebere holčičce popcorn

Video, které vás rozesměje do pěti sekund! Pes, který sebere holčičce popcorn

Smích je zdraví prospěšný a podle předního českého psychiatra a propagátora léčby smíchem Karla Nešpora bychom se měli smát každý den, i když není…celý článek

Jakmile se chlapeček narodil – podobné porody se rovnou plánují do porodnic, které mohou nabídnout navazující péči – přijali ho v Dětském kardiocentru Nemocnice v Motole v Praze. Operaci provedli lékaři týden po jeho narození.

Celý příběh přibližuje FOTOGALERIE

Při náročném zákroku trvajícím sedm hodin chirurgové přetnuli obě cévy a přišili je obráceně, tedy tak, jak měly být. „Operace i pooperační průběh byly u Richarda mimořádně klidné, bez sebemenších komplikací. Po operaci srdce všechny děti necháváme na dýchacím přístroji, novorozence zpravidla jeden až sedm dní. Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin," chválí svého pacienta profesor Tláskal.

Gwyneth Paltrow a 14 dalších celebrit s podivným přístupem k výchově. Proč tohle dělají?

Gwyneth Paltrow a 14 dalších celebrit s podivným přístupem k výchově. Proč tohle dělají?

I mezi hvězdnými rodiči se najdou takoví, kteří přistupují k výchově poněkud zvláštně. Nebo rozhodně jinak než většina. Od pojídání vlastní placenty…celý článek

Už čtvrtý den po operaci mohl chlapeček být na pokoji se svou maminkou, osmý den po operaci je propustili domů. Dnes se Richardovi daří stále výborně, nemá žádné problémy a je jako jiné tříleté děti. Naposledy byl na ambulanci u kardiologa před půl rokem, vážil 16 kilo a nepotřeboval žádnou léčbu. 

„Echokardiografické vyšetření ukázalo normální nález. Do Motola přijde Richard na ambulanci koncem června 2016. Příklad optimálního načasování vyšetření a chirurgické léčby těžké vrozené srdeční vady, která bez léčby končí úmrtím v prvém roce života, ukazuje, že je děti s touto vadou možné zachránit, a lze jim nabídnout dokonce i plnohodnotný život,“ uzavírá lékař Tláskal.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol uvidíte již ve čtvrtek 16. června ve 20.15 na Primě.

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku