Když děti bolí břicho: Jak poznat příčinu a jak problém vyřešit

 • Když děti bolí břicho: Jak poznat příčinu a jak problém vyřešit
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  7. ledna  2017 
   10:00

  Potíže s trávením zažije každé dítě, často postihne i dospělé. Obvyklou příčinou jsou viry, dietní chyba nebo nákaza bakteriemi (salmonela, kampylobakter). Děti onemocnění většinou zvládají dobře, ale buďte opatrní a hlídejte vždy příjem tekutin. Ani bakteriální střevní infekce zpravidla nevyžaduje léčbu antibiotiky.

 • Průjmy

  ...

  Co to je: Onemocnění typické pro dětský věk, téměř každé dítě do tří let onemocní virovým průjmem aspoň jednou.

  Projevy: Opakovaně řídká, až vodnatá stolice, provázená často i bolestmi bříška, může být spojena se zvracením a zvýšenou teplotou. Průjmy mohou být způsobeny viry, bakteriemi, bakteriálními toxiny, prvoky, červy nebo houbami. Vyvolat je ovšem může i dietní chyba, špatná kombinace potravin, alergie či toxická reakce na potraviny.

  Epidemie střevní chřipky! Jak chorobě předejít a účinně se jí zbavit?

  Epidemie střevní chřipky! Jak chorobě předejít a účinně se jí zbavit?

  Rýma i kašel bývají nakažlivé, stejně jako klasická chřipka, ale není to nic proti tomu, jak snadno se šíří takzvaná chřipka střevní. Její epidemie…celý článek

  Jak to řešit: Kojené děti by se měly během průjmového onemocnění dále kojit – mateřské mléko totiž obsahuje látky, které ochraňují střevní sliznici a pomáhají jí zbavit se původce průjmu. Větším dětem podávejte tekutiny, později zeleninovou polévku, rýžovou nebo bramborovou kaši.

  Podpůrnými léky jsou probiotika, při velké ztrátě tekutin se může použít rehydratační roztok z lékárny.

  Kdy k lékaři: Pokud dítě odmítá přijímat tekutiny a hrozí dehydratace, pokud průjem ani po několika dnech neustupuje či jsou výraznější bolesti břicha.

 • Zvracení

  Co to je: Častý doprovodný jev virových i bakteriálních onemocnění trávicího traktu. Děti zvracejí častěji než dospělí i při infekcích dýchacích cest, mohou zvracet i při hysterickém pláči.

  Projevy: Důležitý je celkový stav dítěte a přidružené příznaky (spavost, odmítání pití, apatie, bolesti hlavy, ztuhlost šíje, vysoká horečka, bolesti bříška, krev ve zvratcích nebo ve stolici, zástava močení). Samotné zvracení obvykle nebezpečné není.

  ...
  Pozor na rotaviry! Co způsobují, jak se léčí

  Jak to řešit: Podávat vodu po lžičkách nebo vychlazený slazený slabší čaj. Pokud dítě přestane zvracet, je možné mu za pár hodin nabídnout suchý rohlík.

  Kdy k lékaři: Při podezření na dehydrataci (pokud dítě „neudrží“ vypitou vodu), při zneklidňujících příznacích. 

 • Zácpa

  ...

  Co to je: Stav, kdy se dítě nemůže vyprázdnit po dobu delší než 48 hodin a vyprazdňování je obtížné.

  Projevy: Nadměrně tvrdá stolice, dítě během vyprazdňování pláče nebo si stěžuje, problémy mohou být akutní nebo chronické. Důvodem je u malých dětí často změna stravy (např. přechod na umělé mléko od kojení nebo počátek zavádění příkrmů). Starší děti trpí zácpou z důvodů psychických (stud, zaneprázdnění hrou, změny v životě a podobně).

  Jak to řešit: Pohybem, dostatkem ovoce a zeleniny, které obsahují vlákninu. Ta podporuje peristaltiku střev, pomáhají i zakysané mléčné výrobky. Dítě by mělo přijímat dostatek tekutin a učit se vyprazdňovat pokud možno v pravidelnou denní dobu (např. ráno po snídani).

  Kdy k lékaři: U kojenců zácpu konzultujte vždy, u větších dětí navštivte pediatra, pokud nedojde ke zlepšení ani po úpravě stravovacích návyků.

  Jaké další potíže s bříškem mohou nastat? Čtěte ZDE

  Kate a William po dlouhé době ukázali fotky prince George a malé Charlotte

  Kate a William po dlouhé době ukázali fotky prince George a malé Charlotte

  Vánoce se staly další příležitostí, při níž se na veřejnosti předvedla rodina vévody a vévodkyně z Cambridge. William a Kate tráví svátky s rodinou…celý článek

/
Autor: Maminka.cz
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku