Čekají nás epidemie spalniček? Mohou za to rodiče, kteří odmítají očkování

STRUNC! Rozhovor s Romanem Prymulou
VIDEO: INFO.CZ
Sdílej na facebooku
8. ledna  2019 
 06:00

Lékaři mají jasno. Zatímco před pár lety byly spalničky poměrně vzácným dětským onemocněním, teď bude jeho výskyt stoupat. Příčina? Jednou z nich je odmítání očkování dětí príávě proti této nemoci. "Proočkovanost dramaticky klesá, za poslední tři roky jsme měli tři spalničkové epidemie, dřív šlo o jednotky případů, teď jich je kolem 200," vyčísluje epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. 

Případů spalniček v Česku bylo loni o celou čtvrtinu více než za předchozí rok. Nemocných bylo ke dvěma stům - to samozřejmě není zase tak vysoké číslo, ale je dobré zároveň vědět, že pro kojence či batolata představuje nemoc smrtelné riziko. Odborníci upozorňují, že mezi nemocnými byla i řada neočkovaných dětí, ačkoli je vakcinace proti spalničkám povinné.

7 nejhorších věcí, které matky dělají svým synům. Neděláte je náhodou taky?

7 nejhorších věcí, které matky dělají svým synům. Neděláte je náhodou taky?

Být mámou je někdy pořádná dřina. A někdy v dobré víře děláme to, co bychom neměly dělat nebo bychom měly dělat méně často. Zvláště pak tehdy, máme-li…celý článek

Podle epidemiologa Romana Prymuly přibývá lidí, kteří odmítají očkování kvůli vymyšleným teoriím. "Je tu obrovská plularita názorů. Když před deset lidí postavíte černý sloup, vždy se najde jeden, který bude tvrdit, že je bílý," říká v rozhovoru s Pavlem Štruncem. Hrozí návrat dříve vymýcených nemocí? Kde v Evropě je situace ohledně spalniček nejhorší? A v čem podle něj dělají chybu média? Podívejte se na rozhovor ve  videu. 

S epidemií spalniček se nepotýká jen Česko, ale i další evropské země. Podle květnového prohlášení předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly odstartovali epidemii v Česku právě nemocní z ciziny. Jejímu šíření pak napomáhá, že ubývá očkovaných. Nemoc tak ohrožuje i děti, které nemohou být očkované například kvůli zdravotním komplikacím a dosud je chránila vysoká proočkovanost. 

TADY SI MŮŽETE PŘEHRÁT všechna interview Pavla Štrunce z webu Info.cz 

10 věcí, které doktoři nesnášejí a rodiče s oblibou dělají

10 věcí, které doktoři nesnášejí a rodiče s oblibou dělají

Rodičovství je ta nejtěžší disciplína. Sice existuje hodně příruček, ale přiznejme si…celý článek

VIDEO: Černý kašel u kojence. Tohle byste měli vědět o očkování

VIDEO: Černý kašel u kojence. Tohle byste měli vědět o očkování

Když přijde řeč na péči o nejmenší děti, vždycky budu zastáncem přirozeného porodu, dlouhého kojení, spaní s rodiči v jedné posteli, nošení v šátku…celý článek

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku