Čekají nás epidemie spalniček? Mohou za to rodiče, kteří odmítají očkování

STRUNC! Rozhovor s Romanem Prymulou
VIDEO: INFO.CZ
Sdílej na facebooku
8. ledna  2019 
 06:00

Lékaři mají jasno. Zatímco před pár lety byly spalničky poměrně vzácným dětským onemocněním, teď bude jeho výskyt stoupat. Příčina? Jednou z nich je odmítání očkování dětí príávě proti této nemoci. "Proočkovanost dramaticky klesá, za poslední tři roky jsme měli tři spalničkové epidemie, dřív šlo o jednotky případů, teď jich je kolem 200," vyčísluje epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. 

Případů spalniček v Česku bylo loni o celou čtvrtinu více než za předchozí rok. Nemocných bylo ke dvěma stům - to samozřejmě není zase tak vysoké číslo, ale je dobré zároveň vědět, že pro kojence či batolata představuje nemoc smrtelné riziko. Odborníci upozorňují, že mezi nemocnými byla i řada neočkovaných dětí, ačkoli je vakcinace proti spalničkám povinné.

Podle epidemiologa Romana Prymuly přibývá lidí, kteří odmítají očkování kvůli vymyšleným teoriím. "Je tu obrovská plularita názorů. Když před deset lidí postavíte černý sloup, vždy se najde jeden, který bude tvrdit, že je bílý," říká v rozhovoru s Pavlem Štruncem. Hrozí návrat dříve vymýcených nemocí? Kde v Evropě je situace ohledně spalniček nejhorší? A v čem podle něj dělají chybu média? Podívejte se na rozhovor ve  videu. 

S epidemií spalniček se nepotýká jen Česko, ale i další evropské země. Podle květnového prohlášení předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly odstartovali epidemii v Česku právě nemocní z ciziny. Jejímu šíření pak napomáhá, že ubývá očkovaných. Nemoc tak ohrožuje i děti, které nemohou být očkované například kvůli zdravotním komplikacím a dosud je chránila vysoká proočkovanost. 

TADY SI MŮŽETE PŘEHRÁT všechna interview Pavla Štrunce z webu Info.cz 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku