Hormonální antikoncepce: Výhody a nevýhody

Hormonální antikoncepce: Výhody a nevýhody
Každá žena by měla nasazení hormonální antikoncepce zvážit a konzultovat s lékařem
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
12. srpna  2015 
 11:33

V minulosti se ženy chránily před nechtěným otěhotněním krkolomnými způsoby. Málokterá „domácí“ metoda byla účinná. Po objevení hormonální antikoncepce se konečně mohly i ženy oddávat sexu bez strachu z nechtěného těhotenství. Hormony však mají svá pro i proti.

Strach z neplánovaného rodičovství provázel ženy opravdu po celá tisíciletí. Lidé si na jednu stranu cenili plodnosti – hodně dětí při tehdejší vysoké úmrtnosti mohlo lépe zajistit obživu rodiny i pomoc při fyzické práci. Na druhou stranu – čeho bylo moc, toho bylo příliš. Ženy časté porody vyčerpávaly, umíraly (stejně jako novorozenci) na nedostatek péče a různé poporodní komplikace. To jim bralo potěšení ze sexu a stávaly se z nich jakési stroje na rození dětí. Není divu, že objev hormonální antikoncepce a její rozšíření byly obrovskou změnou v pojetí ženské sexuality. Ženy si mohly začít sex užívat stejně jako muži. Rození dětí měly pod kontrolou a nemusely vymýšlet šílené recepty, jak nepočít. „Objev účinné hormonální antikoncepce nesmírně pomohl ženám v rámci jejich vnitřní emancipace – sex už pro ně mohl být radostí a mohly rozhodovat o tom, kdy počnou a kdy nepočnou dítě,“ říká gynekoložka MUDr. Renata Hammerová, CSc.

Hormonální antikoncepci? Děkuji, nechci.

Hormonální antikoncepci? Děkuji, nechci.

Zdá se, že dnešní mladé slečny se nedají. Přemýšlejí nejen o tom, jak neotěhotnět, když nechtějí. Uvažují i dál, hlídají si své zdraví. Naučily se…celý článek

Něco za něco?

Přestože hormonální antikoncepce ženy osvobodila, přinášela zpočátku řadu poměrně výrazných negativních důsledků: ženy po pilulkách tloustly, lékaři poukazovali na negativní působení hormonů na játra, mléčnou žlázu a podobně. Zkrátka mluvilo se o tom, že jde o násilné vpravování hormonů do ženského organismu. „Antikoncepční pilulky skutečně zpočátku obsahovaly poměrně vysoké dávky hormonů. Některým ženám to způsobovalo přibývání na váze i kvůli zadržování vody v organismu,“ vysvětluje lékařka. V současné době jsou však podle odborníků v antikoncepčních preparátech hormony jen ve velmi malém množství a uvedené vedlejší účinky se staly minulostí.

Farmacie pokročila, ale...

Když máte stejného gynekologa jako vaše matka, můžete se dostat do trapné situace.
Bez ohledu na pokroky v medicíně i farmacii by každá žena měla nasazení hormonální antikoncepce zvážit a konzultovat s lékařem. A měla by vědět i o rizikových faktorech. Patří mezi ně například možné nevolnosti, dočasné přibývání na váze na počátku užívání pilulek nebo vliv na cévní systém a játra. Důležité je také dávat pozor na ovlivňování hormonální antikoncepce jinými léky (na uklidnění, na epilepsii, antibiotiky a podobně). Naprosto nutná je i pravidelnost užívání tablet – jestliže patříte mezi ženy, které zapomínají a pilulky by braly „jako hašlerky“, zvolte raději jiný typ hormonů – třeba náplasti nebo podkožní implantáty. V poslední době jsou moderní i tablety, které úplně zastaví menstruaci – žena má pak měsíčky třeba jen třikrát do roka.

Opakované kvasinkové záněty a celková imunita

Opakované kvasinkové záněty a celková imunita

Trpím na opakované gynekologické záněty, zejména kvasinkové. Domnívám se, že jde o projev nějakého celkového problému, ale můj gynekolog takový nápad…celý článek

Ach, zase ta celulitida!

Jestli berete hormonální antikoncepci, počítejte s tím, že se u vás může snadněji objevit celulitida. Souvisí to s tím, že hormonální pilulky obsahují estrogeny. Tyto hormony působí proti účinku vitaminu E, který je významný pomocník k pro dobrý krevní oběh, a omezuje tak celulitidu.

Estrogeny působí negativně i na tvorbu vitaminu B6, který zase ase pomáhá odbourávat tekutinu nu ve tkáních. Pilulky „se perou“ ou“ i s cennou kyselinou listovou, vou, antioxidačním (čili „protistárnoucím“) rnoua účinkem vitaminu C a dalšími dalrávě vitaminy řady B. Tedy právě s těmi, které ovlivňují například ad správnou funkci pokožky a její jí pěkný vzhled.

Sdílej na facebooku
Autor: Silvie Risová

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku