9 tipů, jak udržet nemocné dítě v posteli (nebo aspoň v klidu)

 • Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  6. prosince  2016 
   06:00

  Každá máma moc dobře ví, jak je někdy těžké dostat do nemocného dítěte léky, no a když vám ještě doktorka řekne, že by dítě nemělo běhat po bytě a mělo by ležet v posteli, pak je to úkol dvojnásob obtížný. Přiznávám, že pak vyzkouším skoro všechno, i to, co není dvakrát výchovné, jen aby dítě neskákalo ze schodů a neběhalo po bytě. Následující tipy jsou otestované matkami (a mnou). Znáte ještě nějaké a lepší?

 • 1. Filmové šílenství

  ...

  Jo, taky jsem si vždycky říkala, že musíme tu televizi a počítač omezovat. Ale jakmile synové onemocněli, staly se ze zakazovaných a omezovaných věcí věci hodné a prospěšné. Vybírali jsme filmy, které je udržely v posteli, u kterých se zase tak moc nebáli a které jim umožnily zapomenout na nemoc a ty protivné úkony, ke kterým jsem je nutila. Dobře zabíraly taky edukativní hry, které si kluci hráli na tabletu nebo počítači, takže kromě zábavy se taky učili a opakovali si třeba i učivo do školy. Pozor ale – i zde platí: nepřežeňte to. Divoké počítačové boje můžou dítě rozrušit.

 • 2. Prohlídka fotek

  ...

  Prohlížejte si spolu stará alba s fotkami (pokud ještě něco takového doma vůbec máte), smějte se nad výrazem tatínka před deseti lety někde na pláži, ukazujte si obrázky z rodinných dovolených, akcí, školních besídek – bude to legrace. Určitě se pobavíte a od srdce zasmějete, zvláště když budete své dítko informovat o starých dobrých časech.

  Jak oblékat kojence, když se venku ochladilo? Jako cibuli!

  Jak oblékat kojence, když se venku ochladilo? Jako cibuli!

  Ještě před pár dny nebylo co řešit, skoro letní počasí nevyžadovalo žádné teplé oblečení. Teď přišel podzim a mnozí rodiče nejmenších dětí tápou, jak…celý článek

 • 3. Hry a hlavolamy

  ...

  Jistě, je doba počítačů, smartphonů a tabletů, ale u nás doma skvěle zabírají v době nemoci karetní a jiné stolní hry. Milujeme scrabble, člověče nezlob se, monopoly, obyčejné karetní hry, jako je prší a podobně, no a hodně se u nás doma při nemoci starších dětí uplatní stolní hra Česko: Otázky a odpovědi, při které se zabaví naprosto celá rodina. Principem je odpovědět na otázky na kartičkách a díky správným odpovědím se dostat do cíle hry. Pro menší děti milující Star Wars je ideální hra Nové monopoly: Star Wars Edition. Pozor, je to vysoce návykové, může se stát, že vaše děti už nebudou chtít držet v ruce nic jiného.

  Podívejte se, jak děti snášejí odsávání rýmy • VIDEO: 

 • 4. Bobřík mlčení (a čehokoli)

  ...

  Jako malá jsem jezdila na tábory a doslova jsem zbožňovala nejrůznější soutěže, ze kterých takříkajíc „něco káplo“. Tak jsem to zkusila na děti. Zvláště pak bobřík mlčení docela fungoval – čím déle děti vydržely mlčící v posteli, tím více odměn dostaly. Za prvních deset minut třeba jeden bonbon, za hodinu menší čokoládku (v případě průjmu samozřejmě až po skončení nemoci) atd.

   

  Kolik spánku děti potřebují? 8 věcí, které rodiče často netuší

  Kolik spánku děti potřebují? 8 věcí, které rodiče často netuší

  Kolik hodin má dítě spát? Má spát po obědě? Potřebuje vůbec dítě spát? Jak ho dostat do postele? Na tyhle otázky je dobré znát odpovědi.celý článek

 • 5. Modelujte a malujte

  ...

  Pokud ustojíte, že bude všude modelína nebo hlína, případně spousta barvy, pak je fajn s dětmi v době nemoci malovat nebo vyrábět něco rukama. Zvláště jsou-li vaše děti šikovné, pak vezměte třeba prázdný květináč nebo kuchyňskou roli od ručníků a můžete dát zelenou vaší (tedy jejich) fantazii. Nám se osvědčila tvz. společná kresba, kdy jeden začne malovat obrázek, druhý pokračuje a další ho dokončí. Jo, a zkuste se oprostit od toho, že postel bude perfektně čistá. Stejně budete po nemoci prát.

 • 6. Knížky

  ...

  S horečkou se samozřejmě nečte nejlépe, ale to dnes vůbec nevadí. Existují skvělé audioknihy, které lze stáhnout do tabletu nebo chytrého telefonu, pak stačí dát dítěti sluchátka a pustit mu třeba knížku od Zdeňka Svěráka Tatínku, ta se ti povedla nebo Rychlé šípy nebo oblíbený Deník malého poseroutky. S Deníkem neuděláte chybu zvláště v případě, že máte syny.

 • 7. Videochatování

  ...

  Vezměte svůj počítač nebo smartphone a pomocí Skypu nebo jiné služby se spojte s babičkami, dědečky či spolužáky vašeho dítěte. Když uvidí lidi, které má rádo, spraví se mu nálada a vy díky tomu získáte pár minut jen pro sebe.

 • 8. Měňte místo odpočinku

  ...

  Děti se začnou brzo v jedné posteli nudit. Je to pochopitelné. Mně se osvědčilo nenechat dítě na jednom místě celý den. Vytvořili jsme tři „nemocniční“ zóny a kromě dětského pokoje kluci leželi střídavě v obýváku na gauči (samozřejmě dostatečně přikrytí a oblečení) a taky v ložnici. Někdo bude mít možná výhrady, ale věřte, že v mámině posteli to děti obvykle vydržely bez problémů – a i léky užívaly poctivě a bez remcání.

 • 9. Stavění bunkrů po bytě

  ...

  Když je dětem už líp, to znamená, že nemusí nutně celý den proležet v posteli, mohou být v bytě a dělat věci, které by třeba jindy nedělaly. Děti milují, když si mohou všude stavět domečky, pelíšky a bunkry z peřin, polštářů a dek. Je to hodně zábavné a pobaví se u toho celá rodina. Pravda, může se stát, že pak jen těžko najdete svou peřinu, ale na druhou stranu proč ji neobětovat, hlavně když je dítě spokojené.

  Jak poznat rozdíl mezi chřipkou a nachlazením? U dětí i dospělých

  Jak poznat rozdíl mezi chřipkou a nachlazením? U dětí i dospělých

  Mnoho rodičů říká, že jejich děti mají chřipku, ačkoli jde o banální nachlazení, s nímž často ani není třeba chodit k lékaři. Ale chřipka zase tak…celý článek

  Mrzne! Odkdy mohou nejmenší děti na mráz a kdy je raději nechte doma

  Mrzne! Odkdy mohou nejmenší děti na mráz a kdy je raději nechte doma

  Venku čím dál častěji mrzne a vy přemýšlíte, co ještě vaše miminko nebo batole zvládne a kdy už by mělo raději zůstat doma. Dobrá zpráva, děti vydrží…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku