Kolik spánku děti potřebují? 8 věcí, které rodiče často netuší

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  5. listopadu  2017 
   06:00

  Kolik hodin má dítě spát? Má spát po obědě? Potřebuje vůbec dítě spát? Jak ho dostat do postele? Na tyhle otázky je dobré znát odpovědi.

 • Proč potřebuje dítě spánek

  ...

  Není to určitě proto, aby nebyly děti rozmrzelé a protivné (i když to taky hraje svou roli). Je to hlavně proto, aby byly zdravé a správně rostly. Dostatek spánku potřebují jejich svaly, včetně srdce. Spánek taky řídí signály, které dítěti říkají, že má hlad a podobně.

  Zázrak jménem bílý šum • VIDEO: 

 • Spánek posiluje mozek

  ...

  I když je vaše dítě v říši snů, jeho mozek ukládá vzpomínky z každého dne, který prožije. To je klíčová součást učení, ukládat vzpomínky. Vaše dítě potřebuje spánek i proto, aby mohlo dávat pozor ve škole a dělalo méně chyb.

  Mužská rýmička: Proč otcové s nudlí u nosu trpí více než matky?

  Mužská rýmička: Proč otcové s nudlí u nosu trpí více než matky?

  Jak to, že mnozí muži snášejí běžnou rýmu a s ní spojené potíže tak špatně a musí kvůli nim nezřídka ulehnout, zatímco ženy s nimi dále fungují doma…celý článek

 • Kolik spánku potřebuje?

  ...

  Děti potřebují více spánku než dospělí. Tady si to můžete spočítat. Máte batole? Mělo by spát zhruba 11 až 14 hodin během jednoho dne. Tří až pětileté děti potřebují o něco méně, asi 11 až 13 hodin spánku. Děti mezi 6 – 13 lety by měly spát 9 – 11 hodin. Dospívající 8 – 10 hodin. Ovšem kolik spánku skutečně mají, to je už jiný příběh.

  Proč nemají děti chodit spát pozdě. Vědci už to vědí

  Proč nemají děti chodit spát pozdě. Vědci už to vědí

  Vstává vaše dítě nejpozději v šest ráno? Pokud zároveň chodí brzy spát, dobře ví, co dělá. Jeho vyvíjející se organismus totiž potřebuje přesně tohle:…celý článek

 • Musí dítě spát po obědě?

  ...

  Kolik toho dítě naspí během dne, záleží na tom, kolik toho naspí v noci. Vaše batole může většinu potřebného spaní získat z nočního spánku nebo může spát v noci osm hodin a zbytek si „dospí“ po obědě. Většina dětí potřebuje odpolední spánek zhruba do pěti let věku. Pokud dítě vyžaduje odpolední siestu, je to znamení, že nespalo dost v noci.

  Skvělá vychytávka: Spočítejte si, kdy má jít vaše dítě spát!

  Skvělá vychytávka: Spočítejte si, kdy má jít vaše dítě spát!

  Jasně, předškoláci by měli spát až dvanáct hodin denně, školáci deset. Jenže jak najít ideální dobu, kdy je zahnat do postele, když jedno usne hned…celý článek

 • Jak dostat dítě do postele?

  ...

  Někdy velmi těžko. To tedy můžu potvrdit. Čas, kdy jít do postýlky, ale nemusí nutně znamenat bitvu. Držte se nastavených pravidel a rutiny, a to i o víkendu. To může zahrnovat koupel, čištění zubů, toaletu a čtení pohádky. Vždy byste nakonec měli skončit v postýlce. Plánujte příjemné činnosti před ulehnutím, zhasněte velké světlo a rozsviťte tlumené, ujistěte se, že je v dětském pokojíčku tma, ticho a že je zhasnutá obrazovka.

 • Je reálné, aby dospívající usnul včas?

  ...

  Ani to není snadné, to mi věřte. Ale není to nemožný úkol. Vnitřní hodiny ve finále vašeho potomka do postele zatlačí, i když je to pozdě. Druhý den půjde spát dřív, protože to jeho tělo bude vyžadovat. Každopádně je dobré i v pokoji dospívajících ztlumit světlo, udržovat pokoj v pohodě a vyvětraný, vypnout televizi, mobilní telefon a počítač. Počítejte ale s protesty.

 • Spí moje dítě dostatečně?

  ...

  Vaše dítě dostane dostatek potřebného spánku, pokud je schopné usnout patnáct až třicet minut poté, co ulehne do postele. Ráno se pak probudí snadněji a vy nebudete muset chodit každých pět minut do jeho pokoje, abyste ho dostali z postele. Pokud je dítě ve škole unavené, nedává pozor a je neklidné, pravděpodobně nespí tolik, kolik by mělo.

  Otec se snaží uspat batole. A moc se mu to nedaří • VIDEO: 

 • Může mít dítě poruchu spánku?

  ...

  Většina problémů se spánkem nemá zdravotní příčinu, prostě je součást vývoje a dospívání. Ovšem někdy za to opravdu můžou zdravotní potíže. Dejte si pozor na to, jestli vaše dítě nechrápe, nemá dlouhé pauzy mezi nádechy, potíže s dýcháním. Mohlo by jít o spánkovou apnoi, kterou musíte řešit. Náměsíčnost, noční můry či noční pomočování mohou být taky příznakem spánkových poruch. I ty raději řešte s dětským lékařem.

   

  Sourozenecké vztahy: Jak moc skutečně záleží na pořadí narození

  Sourozenecké vztahy: Jak moc skutečně záleží na pořadí narození

  Narodili jste se jako první, druzí, třetí? Jak vás to poznamenalo pro další život? A jak své pořadí v rodině snášejí vaše děti? Každopádně to hraje…celý článek

  Proč domů vůbec nezvat Mikuláše s čertem? Psychologové vám to vysvětlí

  Proč domů vůbec nezvat Mikuláše s čertem? Psychologové vám to vysvětlí

  Považujete obcházení domů Mikulášem a jeho rohatou suitou za takový milý český zvyk, který dětem jen prospěje? U nás doma to tak nemáme, a proto k…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku