Kolik spánku děti potřebují? 8 věcí, které rodiče často netuší

 • Kolik spánku děti potřebují? 8 věcí, které rodiče často netuší
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  5. listopadu  2017 
   06:00

  Kolik hodin má dítě spát? Má spát po obědě? Potřebuje vůbec dítě spát? Jak ho dostat do postele? Na tyhle otázky je dobré znát odpovědi.

 • Proč potřebuje dítě spánek

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Není to určitě proto, aby nebyly děti rozmrzelé a protivné (i když to taky hraje svou roli). Je to hlavně proto, aby byly zdravé a správně rostly. Dostatek spánku potřebují jejich svaly, včetně srdce. Spánek taky řídí signály, které dítěti říkají, že má hlad a podobně.

 • Spánek posiluje mozek

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  I když je vaše dítě v říši snů, jeho mozek ukládá vzpomínky z každého dne, který prožije. To je klíčová součást učení, ukládat vzpomínky. Vaše dítě potřebuje spánek i proto, aby mohlo dávat pozor ve škole a dělalo méně chyb.

 • Kolik spánku potřebuje?

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Děti potřebují více spánku než dospělí. Tady si to můžete spočítat. Máte batole? Mělo by spát zhruba 11 až 14 hodin během jednoho dne. Tří až pětileté děti potřebují o něco méně, asi 11 až 13 hodin spánku. Děti mezi 6 – 13 lety by měly spát 9 – 11 hodin. Dospívající 8 – 10 hodin. Ovšem kolik spánku skutečně mají, to je už jiný příběh.

  Proč nemají děti chodit spát pozdě. Vědci už to vědí

  Proč nemají děti chodit spát pozdě. Vědci už to vědí

  Vstává vaše dítě nejpozději v šest ráno? Pokud zároveň chodí brzy spát, dobře ví, co dělá. Jeho vyvíjející se organismus totiž potřebuje přesně tohle:…celý článek

 • Musí dítě spát po obědě?

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Kolik toho dítě naspí během dne, záleží na tom, kolik toho naspí v noci. Vaše batole může většinu potřebného spaní získat z nočního spánku nebo může spát v noci osm hodin a zbytek si „dospí“ po obědě. Většina dětí potřebuje odpolední spánek zhruba do pěti let věku. Pokud dítě vyžaduje odpolední siestu, je to znamení, že nespalo dost v noci.

  Skvělá vychytávka: Spočítejte si, kdy má jít vaše dítě spát!

  Skvělá vychytávka: Spočítejte si, kdy má jít vaše dítě spát!

  Jasně, předškoláci by měli spát až dvanáct hodin denně, školáci deset. Jenže jak najít ideální dobu, kdy je zahnat do postele, když jedno usne hned…celý článek

 • Jak dostat dítě do postele?

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Někdy velmi těžko. To tedy můžu potvrdit. Čas, kdy jít do postýlky, ale nemusí nutně znamenat bitvu. Držte se nastavených pravidel a rutiny, a to i o víkendu. To může zahrnovat koupel, čištění zubů, toaletu a čtení pohádky. Vždy byste nakonec měli skončit v postýlce. Plánujte příjemné činnosti před ulehnutím, zhasněte velké světlo a rozsviťte tlumené, ujistěte se, že je v dětském pokojíčku tma, ticho a že je zhasnutá obrazovka.

 • Je reálné, aby dospívající usnul včas?

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Ani to není snadné, to mi věřte. Ale není to nemožný úkol. Vnitřní hodiny ve finále vašeho potomka do postele zatlačí, i když je to pozdě. Druhý den půjde spát dřív, protože to jeho tělo bude vyžadovat. Každopádně je dobré i v pokoji dospívajících ztlumit světlo, udržovat pokoj v pohodě a vyvětraný, vypnout televizi, mobilní telefon a počítač. Počítejte ale s protesty.

 • Spí moje dítě dostatečně?

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Vaše dítě dostane dostatek potřebného spánku, pokud je schopné usnout patnáct až třicet minut poté, co ulehne do postele. Ráno se pak probudí snadněji a vy nebudete muset chodit každých pět minut do jeho pokoje, abyste ho dostali z postele. Pokud je dítě ve škole unavené, nedává pozor a je neklidné, pravděpodobně nespí tolik, kolik by mělo.

 • Může mít dítě poruchu spánku?

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Většina problémů se spánkem nemá zdravotní příčinu, prostě je součást vývoje a dospívání. Ovšem někdy za to opravdu můžou zdravotní potíže. Dejte si pozor na to, jestli vaše dítě nechrápe, nemá dlouhé pauzy mezi nádechy, potíže s dýcháním. Mohlo by jít o spánkovou apnoi, kterou musíte řešit. Náměsíčnost, noční můry či noční pomočování mohou být taky příznakem spánkových poruch. I ty raději řešte s dětským lékařem.

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku