Typické české dítě? Má mobil, miluje tělocvik a chce být veterinářem

 • Budu léčit zvířata! Takové plány mají děti ze všeho nejčastěji.
  Budu léčit zvířata! Takové plány mají děti ze všeho nejčastěji.
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  18. prosince  2016 
   06:00

  Mezi pět povolání, o kterých děti do budoucna nejčastěji uvažují, patří veterinář, učitel, kuchař, policista nebo doktor. Alespoň to tak vypadá podle výsledků takzvaného Minisčítání, které Český statistický úřad provedl mezi zdejšími školáky. 

 • Milují tělocvik, ale i matematiku

  Budou z nich kuchaři a kuchařky?

  Víte, co vaše děti ve škole nejvíce baví? Z výsledků mimo jiné vyplývá, že nejoblíbenějšími školními předměty jsou tělocvik a hned za ním následující angličtina, matematika a informatika. Vzadu se naopak drží prvouka, vlastivěda nebo zeměpis, podobně jako chemie a fyzika. O oblíbenosti předmětu skoro z poloviny rozhoduje učitel. Ukázalo se také, že mezi pět povolání, o kterých děti do budoucna nejčastěji uvažují, patří veterinář, učitel, kuchař, policista nebo doktor. Mimochodem – jen asi každé dvacáté dítě chce dělat to samé, co dělají jeho rodiče. 

 • Slušně se domluví anglicky

  ...

  Co se týče jazykové vybavenosti, více než osmdesát procent dětí uvedlo, že je s to domluvit se na základní úrovni anglicky. Pouze malá část dětí by spíše použila slovenštinu (5 procent), němčinu (3 procenta) nebo ruštinu (2 procenta). Další cizí jazyky nejsou příliš obvyklé.

 • Jen tři procenta bez mobilu

  ...

  Minisčítání odhalilo i některé trendy současné informační společnosti. „Ptali jsme se na to, kdy děti dostaly svůj první mobilní telefon. 66 procent z nich se přihlásilo k tomu, že ještě na prvním stupni. 22 procent dokonce ještě před zahájením povinné školní docházky. Naopak 9 procent žáků až po absolvování 5. třídy. A pouze tři procenta dětí mobil nemají. Zajímavé také bylo, že 97 dětí z téměř 30 000 dotázaných vidí svou budoucí kariéru v youtuberství," shrnula Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

 • Co dalšího na sebe děti prozradily? Milují více sport než umění

  ...

  Pokud jde o kroužky, skoro polovina dotázaných dětí chodí na nějaký sport, necelá čtvrtina na kroužek umělecký. Desetina dětí nemá žádný kroužek ani žádný koníček, pětina sice nechodí na kroužek, ale tvrdila, že nějaké  zájmy má.  

 • Kdo všechno odpovídal?

   

  ...

  Kompletní výsledky Minisčítání jsou dostupné na webových stránkách www.miniscitani.cz. Umožňují srovnávat data mezi jednotlivými třídami, školami, městy či regiony, a to i v kombinaci různých kritérií. Do Minisčítání 2015 se zapojilo 614 škol z celé České republiky. To je nejvíc v historii tohoto projektu organizovaného Českým statistickým úřadem, jehož smyslem je zvyšovat statistickou gramotnost mládeže.

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku