Kňourání a fňukání: 5 tipů, jak to dítě odnaučit během krátké doby

 • Kňourání a fňukání: 5 tipů, jak to dítě odnaučit během krátké doby
  ...
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  29. ledna  2018 
   06:00

  Jako bezdětná jsem doslova nesnášela ukňourané děti, které se mnou náhodou cestovaly v tramvaji nebo v jiném hromadném dopravním prostředku. Dušovala jsem se, že až já jednou budu matka, TOHLE nikdy nedopustím. U třetího syna jsem tenhle nešvar musela řešit taky. A lehké to nebylo.

 • Proč vůbec děti kňourají

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Vždy záleží na věku. Batolata obvykle kňourají místo pláče, a jak říká dětská psycholožka Tereza Beníšková, obvykle to bývá ve chvíli, kdy jsou přetažená a unavená. Neumí ještě moc mluvit, takže svou frustraci řeší tímto způsobem. Pokud se tedy chystáte třeba na nákup, raději nikam nechoďte, pokud je dítě ospalé nebo unavené. Předškoláci fňukají z podobných důvodů jako batolata, protože mají nízký práh frustrace. Navíc prožívají spoustu nových změn a poznávají nové věci ve školce, takže potřebují hodně pozornosti. Malí školáci pak kňourají obvykle proto, že nedostanou hned to, co chtějí.

 • Jak kňourání zarazit? Použijte těch 5 triků! Trpělivost a pomazlení

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Zní to snadno, ale věřte, že zůstat trpělivá, když vaše dítě bez ustání půl hodiny kňourá, je pěkná dřina. Jakmile začne kňourat malé batole, věnujte mu několik minut mimořádné pozornosti. Pomazlete ho, pochovejte a podobně. Zejména batolata ani netuší, proč kňourají. Některým rodičům se osvědčilo nahrát kňourání na mobilní telefon a pak to dítěti pustit. Když se uslyší, může se jeho kňourání zlepšit.

   

 • Odveďte pozornost jinam

  ...
  ...
  Autor: iStock

  U starších dětí pomůže, když odvedete pozornost jiným směrem. Moje kamarádka vymyslela trik s hrníčkem. Pokaždé, když její syn začal kňourat, mu ho dala a řekla mu, aby kňourání zavřel do něj a požádal ho, aby mu vrátil jeho vlastní hlas.

 • Nereagujte na kňourání

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Starší děti už moc dobře vědí, proč kňourají – nudí se nebo jste jim nedali to, co chtěly. Až bude vhodná příležitost, řekněte dítěti, že když bude kňourat, nebudete reagovat. Musíte zůstat neutrální, nesnažte se být ani moc přísní, ani moc milí. Řekněte mu: „Mluv normálně, prosím, nerozumím ti!“ Dítě musí vědět, že když bude mluvit kňouravým tónem, nic nedostane a že není normální tak mluvit.

   

 • Naučte ho, jak správně mluvit

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Někdy dítě mluví kňouravým způsobem proto, že napodobuje vás nebo někoho jiného. Proto je nutné mu říkat, jak správně mluvit. Ukazujte mu, jak má znít jeho hlas, v jaké poloze by měl být. Sami to s ním trénujte.

 • Zaveďte „fňukací“ pokoj

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Zvláště u starších batolat a předškoláků dobře zabírá tzv. kňourací pokoj, kam dítě na pár minut pošlete, dokud nezačne mluvit normálně. Nebojte se, že byste mu psychicky nějak ublížili, naopak. Vy získáte odstup, dítě bude se svým fňukáním samo a může poslouchat jen samo sebe. Velmi brzo pochopí, jak je kňourání nepříjemné. U nás se právě tohle osvědčilo. Během týdne bylo po kňourání.

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku