Kňourání a fňukání: 5 tipů, jak to dítě odnaučit během krátké doby

 • ...
  ...
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  29. ledna  2018 
   06:00

  Jako bezdětná jsem doslova nesnášela ukňourané děti, které se mnou náhodou cestovaly v tramvaji nebo v jiném hromadném dopravním prostředku. Dušovala jsem se, že až já jednou budu matka, TOHLE nikdy nedopustím. U třetího syna jsem tenhle nešvar musela řešit taky. A lehké to nebylo.

 • Proč vůbec děti kňourají

  ...

  Vždy záleží na věku. Batolata obvykle kňourají místo pláče, a jak říká dětská psycholožka Tereza Beníšková, obvykle to bývá ve chvíli, kdy jsou přetažená a unavená. Neumí ještě moc mluvit, takže svou frustraci řeší tímto způsobem. Pokud se tedy chystáte třeba na nákup, raději nikam nechoďte, pokud je dítě ospalé nebo unavené. Předškoláci fňukají z podobných důvodů jako batolata, protože mají nízký práh frustrace. Navíc prožívají spoustu nových změn a poznávají nové věci ve školce, takže potřebují hodně pozornosti. Malí školáci pak kňourají obvykle proto, že nedostanou hned to, co chtějí.

 • Jak kňourání zarazit? Použijte těch 5 triků! Trpělivost a pomazlení

  ...

  Zní to snadno, ale věřte, že zůstat trpělivá, když vaše dítě bez ustání půl hodiny kňourá, je pěkná dřina. Jakmile začne kňourat malé batole, věnujte mu několik minut mimořádné pozornosti. Pomazlete ho, pochovejte a podobně. Zejména batolata ani netuší, proč kňourají. Některým rodičům se osvědčilo nahrát kňourání na mobilní telefon a pak to dítěti pustit. Když se uslyší, může se jeho kňourání zlepšit.

   

  Jedináčkové: Jaké to skutečně je vyrůstat bez sourozenců?

  Jedináčkové: Jaké to skutečně je vyrůstat bez sourozenců?

  Hned na okraj podotýkám: jsem taky jedináček a musím říct, že jsem si toho kdysi na tohle téma vyslechla až nad hlavu. Že jsou jedináčkové rozmazlení,…celý článek

 • Odveďte pozornost jinam

  ...

  U starších dětí pomůže, když odvedete pozornost jiným směrem. Moje kamarádka vymyslela trik s hrníčkem. Pokaždé, když její syn začal kňourat, mu ho dala a řekla mu, aby kňourání zavřel do něj a požádal ho, aby mu vrátil jeho vlastní hlas.

 • Nereagujte na kňourání

  ...

  Starší děti už moc dobře vědí, proč kňourají – nudí se nebo jste jim nedali to, co chtěly. Až bude vhodná příležitost, řekněte dítěti, že když bude kňourat, nebudete reagovat. Musíte zůstat neutrální, nesnažte se být ani moc přísní, ani moc milí. Řekněte mu: „Mluv normálně, prosím, nerozumím ti!“ Dítě musí vědět, že když bude mluvit kňouravým tónem, nic nedostane a že není normální tak mluvit.

   

  30 důležitých vět, které by měli tátové říkat svým dcerám každý den

  30 důležitých vět, které by měli tátové říkat svým dcerám každý den

  Ať už jste tatínkova holčička nebo stále pracujete na vzájemném vztahu, jedno je jisté: mužský element ve výchově dívek je nepostradatelný. Tátovská…celý článek

 • Naučte ho, jak správně mluvit

  ...

  Někdy dítě mluví kňouravým způsobem proto, že napodobuje vás nebo někoho jiného. Proto je nutné mu říkat, jak správně mluvit. Ukazujte mu, jak má znít jeho hlas, v jaké poloze by měl být. Sami to s ním trénujte.

 • Zaveďte „fňukací“ pokoj

  ...

  Zvláště u starších batolat a předškoláků dobře zabírá tzv. kňourací pokoj, kam dítě na pár minut pošlete, dokud nezačne mluvit normálně. Nebojte se, že byste mu psychicky nějak ublížili, naopak. Vy získáte odstup, dítě bude se svým fňukáním samo a může poslouchat jen samo sebe. Velmi brzo pochopí, jak je kňourání nepříjemné. U nás se právě tohle osvědčilo. Během týdne bylo po kňourání.

   

  6 projevů špatného chování dětí, které byste neměli tolerovat: Co hrozí?

  6 projevů špatného chování dětí, které byste neměli tolerovat: Co hrozí?

  Následujících šest projevů dětského chování nevypadá nijak hrozně, zvláště u nejmenších dětí ne. Někteří rodiče by je dokonce mohli považovat za roztomilé.…celý článek

  Jak dítě připravit na zápis do školy a kdy žádat o odklad

  Jak dítě připravit na zápis do školy a kdy žádat o odklad

  Zápisy do první třídy se i letos konají od 1. do 30. dubna. Podle názorů mnoha rodičů i pedagogů je to dobrá změna oproti dřívějšku, protože od ledna…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku