20 otázek o šestinedělí: Na hemoroidy platí dubová kůra. Co s padajícími vlasy?

20 otázek o šestinedělí: Na hemoroidy platí dubová kůra. Co s padajícími vlasy?
Šestinedělí je někdy jako na houpačce
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
31. března  2016 
 06:00

Konečně máte malého potomka doma a jste pyšnou matkou? Začíná vám krásné období, ale také najíždíte na nový režim, ve kterém se cítíte poněkud nejistá. Vaše tělo se po porodu teprve dává do pořádku. Co vás všechno v šestinedělí čeká? Na 20 nejčastějších dotazů odpovídá odborník z oboru gynekologie a porodnictví.

Hráz léčí dubová kůra aneb zotavení se po porodu – na otázky týkající se ženského těla po porodu odpovídá MUDr. Tomáš Binder, CSc., Gynekologicko-porodnická klinika, FN Motol.

1. Kolik dní po porodu odcházejí z těla očistky? „Mohou odcházet prakticky po celých šest týdnů po porodu. Jejich množství a charakter se postupně mění. Na počátku jsou krvavé, na konci odchází jen malé množství podobné hlenu."

2. Za jak dlouho po opuštění porodnice následují kontrola dělohy, hráze a poševních stěn? „Nedělka opouští v českých podmínkách porodnici 3. až 4. den po porodu. Tehdy je zašitá rána dostatečně pevná. Děloha v době propuštění je sotva hmatná přes břišní stěnu, cca prst nad sponou stydkou. Před propuštěním jsou vyšetřeny komplexně gynekologicky pouze nedělky, které rodily císařským řezem. Po skončení šestinedělí by měly být svým ošetřujícím gynekologem prohlédnuty všechny ženy.“

3. Co ženu při kontrole čeká? „Kontroluje se stav děložního hrdla a odebírá se stěr na cytologické vyšetření, následuje bimanuální vyšetření dělohy (jednou rukou se vyšetřuje v pochvě, druhou přes břicho) a jejího okolí.“

4. Jak dlouho se hojí oblast okolo hráze? „Přibližně 2 týdny. Jizva je ale dostatečně pevná již 4. den po porodu. Vnímání různých bolestivých podnětů nebo pocitů, že je »něco jinak, než bylo«, záleží na velikosti porodního poranění a vnímavosti ženy a je do značné míry individuální. Velmi brzy tyto pocity odezní. Pokud ne, je třeba vyhledat lékaře."

5. Co pomůže ženě v hojení intimních partií? „Hojení v drtivé většině případů probíhá velmi dobře, nekomplikovaně a poměrně rychle. Není ani třeba žádných zvláštních opatření. Důležité je dodržovat běžná hygienická pravidla. Zpočátku je dobré tyto intimní partie častěji sprchovat, nosit volnější prádlo, zajistit přístup vzduchu."

6. Doporučují se bylinkové koupele? „Koupele v dubové kůře, která je k dostání i ve formě gelu, se doporučují, zvláště pokud se přidruží i problémy s hemoroidy. Při větších obtížích je lepší poradit se se svým lékařem."

7. Pomohou mamince ke zpevnění poševních svalů po porodu nějaké speciální cviky? „V pochvě žádné svaly nejsou, ale nacházejí se v oblasti hráze a hlavně pánevního dna. Zde speciální cviky na jeho zpevnění ženě výrazně pomáhají v prevenci sestupu poševních stěn i samotné dělohy. Brožurku s cviky lze zakoupit v knihkupectví, někdy ji mají k dispozici i ošetřující gynekologové ve svých ordinacích.“

8. Kdy začne žena znovu menstruovat? „Pokud žena plně kojí, zpravidla se menstruace nedostaví. Jak postupně intenzita kojení slábne, dostaví se první menstruace. V některých případech může ženu první menses po porodu překvapit svou intenzitou. Pokud žena nekojí vůbec, obvykle se menstruace objeví kolem šestého týdnu po porodu."

9. Za jak dlouho se maminka dostane na svou původní váhu? „To záleží do značné míry na ní. Správně by se tak mělo stát přibližně do 3 měsíců po porodu. Některé maminky však musí zpytovat svědomí, protože jejich hmotnostní přírůstek během těhotenství nebyl zrovna optimální. Pak to jde mnohdy ztuha.“

10. Jak se díváte na hubnutí a snahy maminek za každou cenu "být zase štíhlá"? „Nevidím v tom problém. Žena by o sebe měla dbát a pěkná postava přispěje k posilnění jejího sebevědomí."

11. Jaké nejčastější zdravotní komplikace se vyskytují u žen v šestinedělí? „Šest týdnů je právě ta doba, kterou potřebuje tělo, aby se vrátilo do »normálního provozu«. Za tu dobu se zpravidla zhojí všechna poranění, děloha se zmenší do původní velikosti a obnoví se normální hormonální stav. Nejčastějšími problémy jsou poporodní záněty, potíže s tvorbou a vylučováním mléka, poruchy cévní a psychické potíže."

12. Jaké jsou projevy zánětu děložní sliznice po porodu? „V dnešní době sterilních podmínek při vedení porodu je takový zánět spíše výjimkou, zatímco dříve na takové komplikace rodičky často umíraly."

13. Co přispívá k hojení popraskaných bradavek? „Prevencí jsou už dokonalé ošetření bradavek po kojení, udržování v suchu, lehká dezinfekce borovou vodou a nedráždivý krém. Pouze při těžších zánětlivých komplikacích je nutná mast s antibiotiky.“

14. Proč mají některé ženy po porodu problémy s únikem moči? „Naštěstí se to nestává často. Kromě poranění to může způsobit celkové ochabnutí svalů a uvolnění vaziva. Předejít se tomu dá cílevědomým tréninkem a posilováním svěračů.“

15. Je pravda, že pár dní po porodu se žena více potí? „Ani tato komplikace není zcela běžná. Mohou ji způsobovat hormonální změny, ale po šestinedělí vymizí.“

16. Co způsobuje u ženy padání vlasů? „Padání vlasů je přirozeným jevem v průběhu celého života. I zde mohou působit hormonální vlivy. Ženy v šestinedělí však velmi často tento příznak zveličují a zbytečně se pečlivě pozorují.“

17. Pokud má žena po porodu hemoroidy, jak se léčí? „Těhotenství způsobuje ochabnutí žilních stěn, což je spojeno s výskytem křečových žil nejen na dolních končetinách, ale i v celé dolní polovině těla. S tím souvisí také hemoroidy, které navíc může při porodu zhoršit tlačení spojené se zvýšením břišního lisu. Na léčbu hemoroidů existují čípky a masti zaváděné do konečníku."

7 věcí, za které by se rodiče měli malým i dospívajícím dětem omluvit

7 věcí, za které by se rodiče měli malým i dospívajícím dětem omluvit

Každý rodič dělá větší či menší chyby. Dokonce i ti, o kterých si myslíme, že jsou dokonalí. Naštěstí se naši potomci dokážou s většinou z nich bez…celý článek

18. Jak předejít zánětu žil po porodu? „Nejlepší prevencí je nosit elastické punčochy a vodorovně polohovat dolní končetiny. Zánět žil se projevuje místní bolestivostí a otokem. Nebezpečnější je zánět vnitřních žil než zanícené křečové žíly, které jsou dobře viditelné. Tyto potíže by neměly být zlehčovány a při podezření na zánět žil raději vše konzultovat s lékařem.“

19. Co je to poporodní deprese a co je její příčinou? „Někdy se tomu říká poporodní blues a negativními změnami nálady trpí většina rodiček. Často to bývá spojeno s bezdůvodnými obavami o novorozené dítě, které zdánlivě neprospívá, málo pije, rodička se domnívá, že má málo mléka apod. Velmi často také pláče bez příčiny a nedovede si to vysvětlit. Příčina těchto stavů není známá, může se jednat o hormonální poporodní změny spojené s tvorbou mléka.“

20. Jak se tato deprese léčí? „Většina případů poporodního blues pomine sama. Jenom v naprosto výjimečných případech může tento stav přejít do obrazu skutečně vážné psychické poruchy, která byla dříve nazývána laktační psychózou. Tento stav patří do péče odborného psychiatra.“

Sdílej na facebooku
Autor: Věra Bláhová

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku