Proč je mazlení pro miminka důležité? Budou chytřejší a nebudou zlobit!

Foto: Profimedia
Sdílej na facebooku
25. března  2017 
 06:00

Taky se vám stává, že držíte v rukou své miminko a někdo vám říká, abyste ho tak často nechovali, protože byste ho mohli rozmazlit? Blbost! Odborné studie dokazují, že časté mazlení s dítětem je naopak prospěšné. Mazlené (pozor, nikoli rozmazlení spratkové) děti mají vyšší IQ, jsou méně agresivní a rychleji se rozvíjejí.

Jestli jste právě zapochybovali o tom, jestli to náhodou s mazlením nepřeháníte, můžete být v klidu. Mazlete se svými miminky co nejvíc a kašlete na to, co říkají ostatní. Dotyky jsou pro dítě (a nejen pro ně) tím nejdůležitějším, co mu můžete dát. Studie, kterou provedli odborníci v dětské nemocnici v Columbusu v Ohiu, zjistila, že když začnete s mazlením co nejdříve, vede to k lepšímu a rychlejšímu duševnímu vývoji, vyšší inteligenci a také nižší míře agresivity.

Zajímavý je i další výstup z tohoto výzkumu. Studie, která byla publikovaná nedávno v Current Biology, nastínila další důležité aspekty fyzického kontaktu mezi dětmi a jejich rodiči. Výzkumníci sledovali 125 dětí, a to jak nedonošených, tak donošených a porovnávali, jak tyto děti reagovaly na dotek.

 

Podívejte se, jak se začne miminko usmívat, když ho maminka hladí!

Podívejte se, jak se miminko začne usmívat, když ho maminka hladí! • VIDEO: 

 

Co vědci zjistili? Předčasně narozené děti mají obecně sníženou odezvu na dotek než jejich donošené protějšky. Ovšem ti nedonošenci, kteří byli vystavováni nejrůznějším procedurám, ale zároveň jim bylo dopřáno maximum jemných doteků, se mnohem rychleji adaptovali a také se rychleji vyvíjeli. „Fyzický kontakt může skutečně silně ovlivnit rozvoj sociálně-emočních spojů v mozku,“ uvedla autorka studie Nathalie Maitre pro Reuters.

Nešlo však o běžné dotyky, jako je výměna plenek či krmení, ale přímé dotyky na tělo. Nathalie Maitre dále uvedla, že dotyk je jedním z prvních smyslů, které se vyvíjí, a to před sluchem nebo zrakem, takže dotyky jsou stavebním kamenem v časném dětství. Jemné dotyky a mazlení, kdy se skutečně dotýkáte pokožky miminka, je nejdůležitější věc, kterou můžete pro děti udělat. Takže se s nimi opravdu hodně mazlete. Nikdy toho nebude dost.

5 věcí, které musí rodiče naučit své děti, aby byly šťastné

5 věcí, které musí rodiče naučit své děti, aby byly šťastné

Na otázku, co by nejvíce přáli svým dětem, odpoví většina rodičů: aby byly šťastné. A k tomu vlastně směřujeme celou svou výchovu. Řešíme, jestli nenastupují…celý článek

Upřímná zpověď: Matka dvou dětí dává na web fotky, jak vypadá život s dětmi doopravdy

Upřímná zpověď: Matka dvou dětí dává na web fotky, jak vypadá život s dětmi doopravdy

Blogerka Ilana Wiles vytvořila instagramový účet, který je pro rodiče malých dětí opravdovým požehnáním. Na upřímných fotkách, které nemají nic společného…celý článek

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku