Dudlík: Je opravdu škodlivý, jak se o něm říká? Kdy s ním skoncovat?

 • Dudlík: Je opravdu škodlivý, jak se o něm říká? Kdy s ním skoncovat?
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  25. února  2017 
   06:00

  Mezi největší noční můry maminek patří kromě jiných věcí také používání dudlíku a jeho odnaučení. Jsou tahle šidítka opravdu tak škodlivá nebo to není taková hrůza, kvůli které bychom měli panikařit? I podle odborníků to není tak černobílé, ovšem jisté je jedno: dlouhodobé používání může vést k nejrůznějším návykům a zlozvykům v budoucnosti.

 • Výhody dudlíku: Uklidňuje a dává pocit bezpečí

  ...

  Existuje mnoho dobrých důvodů, proč dudlík používat. Zeptejte se maminek, kterým právě dudlík v určitých chvílích „zachránil“ zdravý rozum. Jako uspávací prostředek funguje vážně skvěle a zabírá téměř na všechna miminka. Podle psycholožky Terezy Beníškové patří dudlík v důležitým artefaktům dětského světa a tyto „přechodové“ objekty pomáhají dětem překonat úzkost, strach a podobně. Zahraniční výzkumy dokonce uvádějí, že sání dudlíku chrání dítě před syndromem náhlého úmrtí kojence, dále pomáhá dětem, aby se samy uklidnily. Kromě toho dudlík podporuje sací reflex (některé děti mají potřebu sát, i když už se napily z prsu nebo lahve) a lépe se od něj odnaučuje, než když se pokoušíte dítě odnaučit, aby si cucalo palec.

   

 • Dudlík ovlivňuje růst zubů a má vliv na řeč

  ...

  I když je použití dudlíku lepší než použití palečku, dlouhodobé používání vhodné není. Podle logopedky Dany Kutálkové z Nemocnice Na Homolce může celodenní dudlání vést k logopedickým potížím dítěte v pozdějším věku, odlišnostem v postavení zubů nebo nesprávné klidové poloze jazyka, která se pak často podílí na vadné výslovnosti sykavek i dalších hlásek. Proto je nutné používat dudlíky správně tvarované a s vhodnou savičkou. Lepší než kruhová savička je savička ve tvaru užšího obdélníku, kdy obě čelisti dosedají na rovnou linii delší strany obdélníku. Praktická zubní lékařka Hana Lásková z Čáslavi říká, že dudlík by se měl používat pouze do jednoho roku. „Jakmile začnou dětem růst zuby, začnou si při častém používání dudlíku přikusovat dudáček, což negativně ovlivňuje růst zubů a napomáhá výskytu ortodontických vad, které se pak přenášejí do dospělého chrupu.“

   

 • Dudlík jako náhražka?

  ...

  Výzkum University of Washington a Rehabilitaxion Club de Leones de Sur, který byl publikován v časopise BMC Paediatrics, dává dokonce použití dudlíku do souvislosti s budoucím rizikem kouření nebo jinými nezdravými návyky, jako je přejídání či nadměrná konzumace alkoholu. Podle logopedky Kutálkové to skutečně vyloučit nejde. Pokud totiž budete křik dítěte řešit další lahví s mlékem nebo dudlíkem, neřešíte tím příčinu potíží. Snažte se tedy po prvních narozeninách raději s dudlíkem skoncovat, samozřejmě šetrně, abyste dítě nijak netraumatizovali. Osvědčených rodičovských rituálů je spousta, vymyslet si můžete i vy svůj vlastní.

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku