Když dítě zlobí: Už jste vyzkoušeli aktivní ignoraci?
- 12. ledna 2019 06:00
Výbuchy vzteku, ječení, křik a věčné hádky mezi sourozenci nebo spolužáky jsou vždy posilované pozorností okolí. Proto je lepší tohle chování v určitých případech vyřešit reakcí, která by šla popsat třeba jako aktivní ignorace. Doporučuje ho psycholog John Sharry, který o něm píše ve své knize Řešíme problémy s výchovou dětí a dospívajících.
Ignorování nenahrazuje pozitivní pozornost
...Autor: ShutterstockTahle metoda funguje jen tehdy, když má dítě jinak dostatek pozornosti ze strany rodičů. Pozitivní vztahy s dětmi jsou investice, která se vám jednou vrátí, a třeba právě ve chvíli, kdy budete muset použít aktivní ignoraci. Někdy je ignorování nevhodné, třeba když dítě spadne a rozbije si koleno nebo když se dítěti ve škole něco nepovede. Největším úkolem je zjistit, zda pozornost, kterou dítěti věnujete, jeho stav zlepšuje, nebo zhoršuje. Aktivní ignorování v první řadě znamená, že vy sami jako rodiče máte pod kontrolou své reakce.
Jak na aktivní ignorování
...Autor: ShutterstockTouto metodou dosáhnete nejlepších výsledků, když se soustředíte na zcela konkrétní chování. Musíte se s partnerem dohodnout, na které chování se orientujete a taky jestli to dokážete ignorovat. Neexistuje seznam všeobecně platných možností, každý z nás „vydržíme“ něco jiného. Někteří dokážou ignorovat hrubá slova, jiní ne. Pro většinu rodičů je snesitelné aktivně ignorovat ječení, výbuchy vzteku, přechytralé odůvodňování, drzost, odmlouvání, zlobení při jídle, grimasy, drobnější roztržky či sprostá slova.
Důkladnost a důslednost
...Autor: ShutterstockAktivní ignorování znamená, že danému chování nebudete věnovat vůbec žádnou pozornost. Jak říká John Sharry, autor knihy Řešíme problémy s výchovou dětí a dospívajících (vydal Cpress), je nutné se od dítěte odvrátit a nenavazovat s ním oční kontakt. Zároveň je důležité zachovat klid a taky se tak tvářit. Budete-li řečí těla dítěti sdělovat, že jste naštvaní, pak ví, že dosáhlo svého a že brzy vyměknete. Nutná je tedy také důslednost. Jakmile zareagujete jinak, dítě může svoje chování ještě násobit.
Podporujte pozitivní pozornost a chování
...Autor: ShutterstockDůležité také je, že ve chvíli, kdy dítě vzdá svoje negativní chování, tedy přestane třeba křičet a kopat nohama, co nejdříve musíte přejít k aktivní pozitivní pozornosti, ideálně tak, že ho zabavíte něčím jiným nebo mu nabídnete jinou aktivitu. Stačí taky navázat a zeptat se: „Jestli chceš, můžeš si jít hrát s panenkami nebo legem.“ Dítě si uvědomí, jaké výhody přináší pozitivní pozornost a jak se mu vyplatí s negativním chováním přestat.
Klid a přesměrování toku myšlenek
...Autor: ShutterstockNejnáročnější fází aktivní ignorace je zachování klidu. Máte-li vztek nebo jste naštvaní, zpravidla se vám hlavou honí negativní myšlenky. Například si říkáte: Dělá mi to schválně, stejně se to nezmění nikdy. Tyhle myšlenky ale blokují cestu vpřed. Raději si řekněte: Asi má blbý den jako já včera. Nebo: Zítra bude líp. Můžete taky zkusit relaxační cvičení (svalová relaxace, jóga, pozitivní vizualizace, čtení, procházky, práce na zahradě).
...Autor: Cpress