Jak vychovat sebejisté dítě, aby z něj nevyrostl arogantní fracek?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
19. ledna  2019 
 06:00

Který rodič by nechtěl, aby jeho potomek vstupoval do života se zdravým sebevědomím, zároveň ale také vybaven správnou dávkou čestnosti, poctivosti a upřímnosti? Sebedůvěra totiž není to stejné jako sebestřednost a přehnaná suverenita! Všechno záleží na přístupu, a to už od nejútlejšího věku. Jděte na to chytře!

V podstatě od okamžiku, kdy se dítě narodí, stále se učí a rozvíjí celou řadu nových schopností a dovedností a potřebuje vaši důvěru k jejich procvičování. Pláče. Směje se. Otáčí se. Samo se postaví. Začíná chodit a mluvit. Poprvé se rozběhne. A tak dále. Čím je starší, tím jsou na něj kladeny stále větší a větší nároky, musí překonávat těžší překážky, stojí před ním náročnější úkoly a výzvy a k jejich zvládnutí potřebuje získat dostatek víry samo v sebe.

Postupně si začne uvědomovat své silné a slabé stránky a pochopí, jak co nejlépe zvládat životní situace a problémy, se kterými se denně setkává. Vytváření zdravé sebedůvěry je pro vývoj dětí naprosto nezbytné a od vás, rodičů, to vyžaduje obrovskou míru empatie, trpělivosti a hlavně správný styl komunikace.

...

Na čem záleží?

Dítě musí mít pocit, že mu plně důvěřujete, potřebuje cítit vaši podporu. Měli byste ho naučit, aby dokázalo o sobě a svých schopnostech pozitivně mluvit, mělo by vědět, v čem je skutečně dobré a co se mu povedlo. Čím silnější se totiž cítí, tím rychleji a s větší chutí se bude zlepšovat i ve věcech, které mu třeba zatím zrovna moc nejdou. Nechvalte ho a nestavte na piedestal jen pro to, aby se necítilo zklamané, nebo kvůli tomu, že víte, že v opačném případě se naštve nebo začne vztekat.

„Povzbuzujte děti, aby dokázaly na rovinu a bez pocitu studu, že se nepatřičně vychloubají, říci: V tomhle si věřím, toto umím, protože jsem na tom pilně pracoval, hodně jsem se učil a jsem na sebe pyšný. Ať už jde o fotbal, matematiku, psaní nebo třeba hraní na klavír. Odmalička by si děti měly vážit samy sebe za to, co zvládly,“ říká Roseanne Lesacková, dětská psycholožka a ředitelka dětské kliniky Unicorn Foundation na Nova Southeastern University na Floridě.

Mohou za to rodiče! 7 výchovných chyb, kvůli nimž mají děti nízké sebevědomí a nedaří se jim

Mohou za to rodiče! 7 výchovných chyb, kvůli nimž mají děti nízké sebevědomí a nedaří se jim

Cesta do pekla je někdy dlážděna dobrými úmysly. Platí to i o výchově – někdy se snažíme dělat pro děti to nejlepší, ale nevědomky jim tím ubližujeme…celý článek

Kdy začít učit sebedůvěře?

Hned, jakmile začnou rozum brát a mluvit. „Ve chvíli, kdy je dítě schopné verbálně vyjádřit, v čem je dobré, co se mu podařilo a proč se mu něco nelíbí, můžete začít pracovat na budování jeho zdravého sebevědomí,“ uvádí dr. Lesacková. Jak? Často a hodně si s ním povídejte o tom, co se mu povedlo, a co naopak příliš nezvládá, ptejte se, co si myslí, o čem uvažuje, chvalte ho za úspěchy, hodnoťte společně věci, ve kterých je dobré, i ty, kde pokulhává, poraďte, co je třeba vylepšit nebo změnit. To všechno mu pomáhá naučit se mluvit o sobě, nebát se složit si kompliment a upřímně nahlížet na své klady i nedostatky.

Chvalte často, ale buďte konkrétní!

Pochvalou nešetřete, ale nepřehánějte to. Není to jen o tom, nadšeně na potomka pokřikovat „ty jsi úžasný, skvělý, nejlepší“, tím ho zdravé sebedůvěře nenaučíte. Komplimenty jsou na místě a jsou důležitým nástrojem, jak motivovat a vyzdvihnout silné stránky, pokud jsou ovšem pronášeny moudře a s rozvahou. „Není vhodné chválit dítě tak, že mu budete denně vtloukat do hlavy, jak je chytré, dokonalé, šikovné. Cílem pochvaly by mělo být, aby se snažilo být ještě lepší a úspěšnější, takže na to jděte jinak.

Když dítě zlobí: Už jste vyzkoušeli aktivní ignoraci?

Když dítě zlobí: Už jste vyzkoušeli aktivní ignoraci?

Výbuchy vzteku, ječení, křik a věčné hádky mezi sourozenci nebo spolužáky jsou vždy posilované pozorností okolí. Proto je lepší tohle chování v určitých…celý článek

Pokládejte cílené a zcela konkrétní otázky, například: Ten úkol jsi vyřešil naprosto bravurně, vysvětlíš mi, jak jsi postupoval a došel k výsledku? Tentokrát to bylo bez chybičky, dělal jsi to jinak než minule? Nebo: Ten gól se ti vážně neuvěřitelně povedl, půjdeme zítra spolu na hřiště a ukážeš mi trik, jak jsi to dokázal? Zahrajeme si spolu a já ti na oplátku předvedu, co jsem se jako kluk naučil při fotbale já. – Zvýšíte tím dětem sebevědomí, ale zároveň jim nedáváte falešnou iluzi, že jsou dobré a nepřekonatelné úplně ve všem,“ radí dr. Lesacková.

Proč jsme nedostali stejně? Dětem diskriminace vadí! • VIDEO: 

Mluvte o vlastních úspěších

Děti jsou zrcadlem svých rodičů, takže ti by se měli chovat tak, aby jejich potomek viděl, že sami mají zdravé sebevědomí, věří vlastním schopnostem a všemu, co dělají. Diskutujte, třeba u rodinné večeře, nahlas si povídejte, co se komu ten den podařilo, nebo naopak co třeba pokazil a chtěl by udělat jinak. Nestyďte se složit sama sobě kompliment za výbornou večeři nebo velký nákup, partnerovi zase za uklizenou koupelnu.

Ukazujte zkrátka svými vlastními činy, že sebeláska je v pořádku, pokud nepřekračuje hranice směrem k povýšené sebestřednosti. Nezapomeňte také zdůrazňovat, co dělají podle vás dobře ostatní lidé, ať už přátelé, sousedé nebo babičky. Podporujte děti, aby uměly uznat a pozitivně ohodnotit úspěchy svých kamarádů, spolužáků a podobně, povzbuzujte v nich týmového ducha. Musí pochopit, že k úspěšnému splnění některých úkolů a dosažení vytoužených výsledků potřebují mnohdy pomoc a přispění ostatních, bez kterých by to zkrátka nešlo. Měly by umět tento fakt ochotně přijmout a poctivě přiznat.

Jak zvýšit sebevědomí dítěte? Rady, které zaberou

Jak zvýšit sebevědomí dítěte? Rady, které zaberou

Žádný rodič nechce, aby jeho dítě trpělo nízkým sebevědomím, ale bohužel ne vždy se podaří tomu zabránit. Spousta dětí si nevěří a na nás rodičích…celý článek

10 vět, které děti potřebují slyšet. Milující a chápající rodič je určitě zná

10 vět, které děti potřebují slyšet. Milující a chápající rodič je určitě zná

Mezi tisícem slov, které denně říkáte svým dětem, bývá pár magických. Mohou z nich udělat silné, chytré, chápající a sebevědomé osobnosti. Přitom není…celý článek

5 věcí, které musí rodiče naučit své děti, aby byly šťastné

5 věcí, které musí rodiče naučit své děti, aby byly šťastné

Na otázku, co by nejvíce přáli svým dětem, odpoví většina rodičů: aby byly šťastné. A k tomu vlastně směřujeme celou svou výchovu. Řešíme, jestli nenastupují…celý článek

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku