Poprvé v mateřské školce? První týdny mohou bolet. Jak to zvládnout?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
9. září  2019 
 06:00

Pokud jste právě teď nastoupili poprvé do mateřské školy, pak to může být skutečně obrovská změna, která má vliv nejen na děti, ale i na vás. Je nejvyšší čas minimalizovat stres a zmírnit úzkost, která může ze změny vycházet. Co je mimo jiné dobré udělat?

Spousta školek má zavedené postupy, jak usnadnit dítěti první dny pobytu. Většina z nich pořádá schůzky pro rodiče, a dokonce i ukázkové dny, kdy rodiče mohou přijít do školky a setkat se s učitelkami a vidět na vlastní oči, jak to probíhá. Tohle je rozhodně lepší absolvovat dřív, než dítě začne do školky chodit. Ne vždy to ale jde, takže je dobré trvat na tom, abyste to mohli vidět hned na začátku září. Jak tedy zvládat první dny a týdny v mateřské škole?

 

Buďte v pohodě

A to se týká hlavně nás, matek. Někdy máme až moc velké obavy z toho, že to dítě nezvládne, a jakmile z nás dítě vycítí obavy, bude úzkostné i ono samo.

Nechte dítě, aby se i samo popralo

Je lákavé minimalizovat obavy dítěte tím, že mu budete všechno dopředu připravovat a „zametat“ cestičky. Ovšem to mu neumožní, aby se samo vypořádalo s případnými problémy. Někdy je řešení snadné a dítě si ho najde samo. Buďte spíše jen pozorovatelem, ne vystresovaným rodičem.

Na co se děti pořád ptají rodičů? Víte, jak na jejich otázky správně odpovědět?

Na co se děti pořád ptají rodičů? Víte, jak na jejich otázky správně odpovědět?

Někdy se děti zeptají na něco, na co možná nechcete odpovědět. Nebo nevíte, jak odpovědět. Ale dítě potřebuje slyšet odpověď, nemůžete jeho otázky…celý článek

Navštivte školku

Je dobré požádat ředitelku školky, abyste mohli vidět prostředí, kam bude dítě chodit. Máte na to plné právo, a máte dokonce právo vidět, jak vypadá běžný „pracovní“ den ve školce. Zjistěte také, zda do stejné školky nechodí nějaké dítě sousedky nebo kamarádky, to dodá dítěti pocit bezpečí a pohody.

Nastavte rutinní plán

Rutina je důležitá, děti by měly chodit spát ve stejný čas a ve stejný čas vstávat. Rutina dává dětem pocit bezpečí a pomáhá nastavit správné hranice. „Rutina a udržování konzistentnosti věcí jsou velmi důležité, zejména když mohou děti zažívat z nové školy nějaké obavy,“ říká psycholožka Marie Sandersová.

Kolik chův má vévodkyně Kate? A kolik Meghan? Budete se divit!

Kolik chův má vévodkyně Kate? A kolik Meghan? Budete se divit!

Kate Middleton má se svým manželem princem Williamem tři děti. Poslední syn Louise se narodil v dubnu 2018. Tři děti obvykle znamenají pro většinu…celý článek

Buďte trpěliví

První dny a týdny ve školce mohou být vyčerpávající. Děti se mohou chovat různě, nevyzpytatelně, agresivně nebo mohou plakat. Můžou být nadměrně stimulované nebo naopak utlumené. Pozorujte dítě a dopřejte mu čas na adaptaci.

Dítěti nelžete

Nikdy byste neměli dítě strašit ani mu lhát, třeba mu říct, že jdete „jen na procházku“ a podobně. Snažte se nedávat najevo, že je vám smutno, že jde dítě do školky, a taky pořád dokola dítěti neříkejte, aby bylo hodné a nebrečelo. Bude ještě víc. Buďte důslední, když se rozhodnete jít do školky, prostě tam jdete a nenechejte se přemluvit k návratu domů.

 

Kdy byste měli začít řešit, zda dítě drží pastelku nebo tužku špatně? Podívejte se na VIDEO:

Kdy mají rodiče řešit, že dítě drží pastelku nebo tužku úplně špatně? • VIDEO: 

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku