Zaručený postup, jak zklidnit hádající se pubertální děti

 • Zaručený postup, jak zklidnit hádající se pubertální děti
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  29. června  2016 
   06:00

  Hádky mezi dospívajícími dětmi a rodiči jsou normální. Zrovna tak jsou normální hádky mezi nimi samotnými. A není nejlepší taktikou nechat vždycky řešení na nich, protože by to prostě nemusely uspokojivě zvládnout. Nabídněte jim cosi jako neutrální platformu, nikoli řešení, kdy rychle dáte jednomu z nich za pravdu, nebo kdy naopak všechny pošlete do háje. 

 • Rivalita mezi sourozenci je normální

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Netvrďte dětem, že když jsou sourozenci, musí se mít automaticky rádi a nesmí se hádat. Neplatí to ani u malých, ani u velkých dětech. Ale pokud to přesahuje nějakou únosnou míru, má mysl zkusit se dobrat příčiny. Co když - byť jen podvědomě - dáváte jednomu z dětí přednost?

  Protože většina bojů mezi sourozenci vzniká kvůli žárlivosti, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Každopádně, až zase vypukne nějaký konflikt, neměli byste se přidat k jedné z rozhádaných stran, i když to může vypadat, že je jasné, kdo je v právu a kdo ne. A až horké hlavy včetně té vaší vychladnou, zkuste společně hledat řešení a ukázat dětem, jak zvládnout hádku se ctí. 

 • Poslouchejte

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Snažte se svému potomkovi naslouchat, abyste zjistili, jak se cítí. A to platí i pro situace, kdy musíte vyřešit konflikt mezi sourozenci, pak byste si měli na střídačku vyslechnout všechny zúčastněné. "Zopakujte jim, že si poslechnete jednoho po druhém. Aktivní poslech znamená ukázat, že jim nasloucháte," radí Gill Hines a Alison Baverstock, autoři knihy Jak na svého teenagera, kterou vydalo nakladatelství Grada. Doporučují zároveň, abyste zájem o pocity svých dospívajících dali najevo nejen tím, co říkáte, ale i způsobem, jak to říkáte: například s nimi seďte na stejné úrovni, udržujte oční kontakt a občas jednoslovně zareagujte na proud jejich řeči, například nějakým "aha" a podobně. 

  Jak na svého teenagera: Manuál pro rodiče, vydala Grada
  Jak na svého teenagera: Manuál pro rodiče, vydala Grada
  Autor: Grada

 • Přijetí a porozumění

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Až nastane vhodný okamžik, zopakujte hlavní potomkův problém, abyste si ujasnili, o čem spolu budete mluvit. Opakujte, co jste slyšeli: "Takže ty říkáš, že... je to tak?" Poté, co se jedno dítě vyjádřilo, zeptejte se stejně podrobně i dalšího. A zůstávejte nestranní. Často se už v téhle fázi ukáže, že některému z potomků chybí přesvědčivé argumenty, ale snažte se udržet se a neukončit rozbor konfliktu už teď tak, že byste slova dětí doplnili svým vyhodnocením. 

 • Nechte je, aby vysvětlili svůj názor

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  "Požádejte je, aby vysvětlili své pocity a vy udělejte to samé, pokud ve sporu rovněž nějak figurujete," radí autoři knihy Jak na svého teenagera. Cílem není, abyste někoho odsoudili. Pokud se vás spor přímo netýká, pak řekněte dětem, co jste vypozorovali, aniž byste někoho z něčeho obvinili, tedy žádné "měl jsi udělat X", protože to, co se stalo, už se tím stejně nezmění. Cílem téhle fáze rozboru konfliktu je abyste došli ke shodě v tom, co se stalo a proč to nebylo úplně v pořádku, aby vaše názory byly v jednotě. 

 • Domluvte se na řešení

  Autor: Shutterstock

  Je možné, že minimálně jedno dítě bude muset udělat nějaký kompromis, zároveň by nikoho nemělo čekat ponížení. Všechny děti, které se do hádky zapojily, případně i vy sami, byste se měli shodnout, že nejde o to, kdo měl pravdu a kdo ne, že nikdo nevyhrál ani neprohrál. Postupně by všichni měli říci své návrhy řešení konfliktu, týkajícího se třeba uspořádání společného dětského pokojíčku. Navržená řešení společně proberte, co se kladů a záporů týká, a vyberte to nejlepší.

 • Jak k dětem přistupovat?

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Podle autorů knihy je sourozenecká rivalita často důsledkem toho, jak děti vychováváme, nevychází ani tolik z nich samých.  I proto není dobré se v hádce stavět na jednu stranu, ale působit spíše jako mediátor. "Je velmi důležité, aby každé dítě cítilo, že má svůj vlastní jedinečný vztah s rodiči, ať už s každým z nich zvlášť nebo s oběma dohromady," píší Gill Hines a Alison Baverstock s tím, že i proto má smysl, aby čas od času jeden z rodičů nebo oba něco podnikali jen s jedním z dětí. A aby rodič občas byl s každým potomkem o samotě, většinou přestanou bojovat o jeho pozornost a více se otevřou. Zároveň však nemá smysl, aby společně pomlouvali nepřítomného potomka. 

 • Jak říci ne

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Jako rodiče musíte občas použít něco jako právo veta. Nebo přesněji, naučit se používat "ne" a umět na něm trvat, i když byste mnohem raději byli kamarády svých potomků. Jak se to naučit? 

  • nepoužívejte ho hned ultimativně, ale zaveďte pravidlo, že když ho použijete v nějaké situaci třikrát, už přes to nepojede vlak
  • jakmile vyřknete konečné NE, už ignorujte veškeré přemlouvání, sliby i vyhrůžky, klidně dělejte, že je vůbec neslyšíte
  • připravte se na to, že akce dětí může být bouřlivá, až bolestná
  • neřešte nepodstatné věci
/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku